رئیس جمهور گفت: توانستیم اثر تحریم را کمرنگ‌تر کنیم و نگذاشتیم دشمن به اهداف شوم خود برسد.

وینا پرس – رئیس جمهور گفت: توانستیم اثر تحریم را کمرنگ‌تر کنیم و نگذاشتیم دشمن به اهداف شوم خود برسد.

به گزارش پایگاه خبری وینا پرس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان عصر امروز در حاشیه جلسه سران سه قوا که به میزبانی قوه قضائیه برگزار شد، سلامت، معیشت، بی‌اثر کردن تحریم و لغو تحریم‌های ظالمانه را محورهای گفت‌وگوهای خود ذکر کرد و اظهار کرد: در زمینه سلامت مردم کار بسیار بزرگی در این مدت انجام دادند و با اجرای پروتکل‌های دقیق و بهداشتی آمار فوتی‌ها دوباره به دورقمی برگشت و برای ما بسیار مهم است که این آمار را پایدار نگه داریم.

وی با تاکید بر اینکه مساله سلامت مردم و مقابله با کرونا جزو موارد اصلی و مورد توجه ویژه دولت است، گفت: در فضای مجازی صحبت‌ها و دغدغه‌هایی درباره واکسن برای مردم درست می‌شود. بدون تردید یکی از مسائل مهم دولت در این مقطع تأمین واکسن مورد نیاز مردم است. چه ساخت داخلی و چه خرید از شرکت‌های مطمئنی که مورد اعتماد صددرصد است و دولت می‌تواند در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.

رئیس جمهور اضافه کرد: دولت هم در زمینه تهیه واکسن از کواکس درخواست را مطرح کرده و هم پول آن را پرداخت کرده است و میلیون‌ها دوز واکسنی که از این طریق خریداری شده در اختیار قرار می‌گیرد و از منابع دیگر هم دنبال تهیه واکسن هستیم بنابراین مردم در این زمینه اصلاً نگرانی نداشته باشند.

رئیس دولت تدبیر و امید در ادامه به مساله معیشت مردم اشاره کرد و گفت: سه سال در یک جنگ بزرگ اقتصادی بودیم و مردم با ایستادگی و مقاومت توانستند از پیچ و خم‌های بسیار پیچیده و سخت عبور کنند و اقدامی که مجلس شورای اسلامی در زمینه بودجه سال آینده قرار داده یکی از مسائل مهم در زمینه معیشت مردم در سال آینده است.

وی افزود: امروز هم با رئیس مجلس و قوه قضائیه بحث‌هایی درباره آنچه در لایحه دولت آمده بوده و آنچه در کمیسیون تلفیق انجام می‌گیرد، گفت و گو شد. تلاش ما این است که نظرات دولت و مجلس بهم نزدیکتر شود و بتوانیم به اهدافی که در این لایحه مورد نظر ما بوده است توسط کمیسیون تلفیق و بعد مجلس شورای اسلامی با نزدیک شدن افکار و همفکری‌هایی که باید در این زمینه انجام بگیرد، برسیم.

روحانی گفت: امروز تصمیم گرفتیم بخش اجرا و کمیسیون تلفیق جلسات بیشتری داشته باشد و بودجه به گونه‌ای تصویب شود که به نفع همه مردم و اقتصاد و رشد و توسعه کشور باشد.

رئیس جمهور اضافه کرد: تلاش ما این است که وابستگی بودجه جاری را از نفت برای همیشه از بین ببریم و این کار در این چند سال اخیر به خوبی انجام گرفته است یعنی وابستگی بودجه به نفت همواره کاسته شده است. امسال هم همینطور خواهد بود و امیدواریم هزینه‌های جاری ما به نفت وصل نشود و از منابع دیگر تأمین شود.

وی ادامه داد: دولت در این سه سال به کمک مردم و هدایت رهبر معظم انقلاب توانستیم تحریم را کم اثر کنیم البته نمی‌توان آثار تحریم را صفر کرد، اما آن چیزی که مورد انتظار دشمنان بود نگذاشتیم که آنها به اهداف شوم خود برسند.

روحانی گفت: آنچه مورد نیاز ضروری مردم بود با همه سختی‌ها وارد کردیم. مقداری که لازم بوده اجناسی را صادر کنیم به هر قیمتی صادرات را انجام دادیم. امسال هم تا این مقطعی که هستیم، رقم صادرات و واردات قابل قبول است.

رئیس جمهور با بیان اینکه همه نیازهای ضروری تا امروز خریداری شده است، افزود: امروز در جلسه ستاد اقتصادی درباره همه سفارشات مربوط به کالاهایی که در سال ۱۴۰۰ وارد می‌شود بحث شد. همه نیازهای مردم در سال ۹۹ هم خریداری و هم تأمین شده است و برای سال آینده هم انجام می‌گیرد.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش درخصوص بازگشت آمریکا به برجام با بیان اینکه منطق ما در زمینه تحریم روشن است گفت: تحریم یک عمل ظالمانه از سوی دشمنان ایران است. این تحریم باید برداشته شود.

وی گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، تعهد در برابر تعهد، گام عملی در برابر گام عملی است و خیلی دلمان می‌خواهد در پایان دولت دوازدهم اگر خدا توفیق داد، در مردادماه وقتی تحویل دولت سیزدهم دادیم امیدواریم آن زمان هم کرونا را مهار و کنترل کرده باشیم و هم از تحریم عبور کرده باشیم تا دولت سیزدهم بتواند با جاده‌ای هموارتر همه اهداف ملی ایران را پیگیری کند.

  • نویسنده : تحریریه