دستاورد‌های ایران پس از انقلاب اسلامی بدون کمک خارجی و البته با سنگ اندازی و کارشکنی و تحریم نظامی ایران به دست آمده است و همین امر باعث شگفتی بسیاری از کارشناسان در جهان شده است.

ویناپرس – دستاورد‌های ایران پس از انقلاب اسلامی بدون کمک خارجی و البته با سنگ اندازی و کارشکنی و تحریم نظامی ایران به دست آمده است و همین امر باعث شگفتی بسیاری از کارشناسان در جهان شده است.

به گزارش پایگاه خبری وینا پرس، در دوران رژیم گذشته جنگی نبود، تحریم نبود و فشار‌های اقتصادی وجود نداشت، رژیم شاه روزانه شش میلیون بشکه نفت می فروخت و ایران تنها ۳۰ میلیون نفر جمعیت داشت با این وجود فقر در کشور بیداد می‌کرد.

پیشرفت‌های علمی و پزشکی در ایران معنا نداشت، تا جایی که شاه برای جبران کمبود پزشک، از کشور‌های هند و پاکستان اقدام به واردات پزشک کرده بود و در بیشتر مراکز درمانی و بیمارستان‌های کشور پزشکان خارجی مشغول بودند.

آمریکا در ایران حضور داشت و همه امورات کشور در دست آنها بود.

اما با حضور چند ده ساله آمریکایی‌ها در ایران هیچ پیشرفتی در کشور اتفاق نیفتاد.

صنعت خودرو سازی مطلقا مونتاژ بود و در همه زمینه‌ها وابستگی شدید وجود داشت.

لوازم پزشکی و دارو‌های نیاز کشور همه از خارج به ویژه کشور‌های اروپایی و آمریکا وارد می‌شود و اگر روزی آنها صادرات دارو و تجهیزات پزشکی را قطع می‌کردند، فاجعه‌ای در کشور رخ می‌داد.

ایران در دوران رژیم شاه وابستگی شدید به واردات مواد غذایی داشت و حتی میوه‌هایی که در ایران توان تولید داشت از خارج وارد می‌شد.

وابستگی شدید ایران در همینه زمینه‌ها دیده می‌شد حتی در حوزه نظامی.

همه تجهیزات و تسلیحات ارتش ایران از آمریکا و برخی کشور‌های اروپایی تامین می‌شد.

با وجودی که تسلیحات زیادی در دوران رژیم شاه خریداری شده بود، اما بیشتر آنها بدون حضور مستشاران نظامی آمریکایی قابل استفاده نبود.

در سال ۱۳۵۶ نزدیک به چهل هزار مستشار آمریکایی در ایران وجود داشتند که حقوق همه آنها از جیب مردم ایران پرداخت می‌شد.

نکته دردناک ماجرا اینجاست که این مستشاران برای خدمت در ایران حق توحش می‌گرفتند!

ارتش ایران در زمان رژیم شاه مستقل نبود تا جایی که فرماندهی این ارتش نیز با آمریکایی‌ها بود و رژیم شاه هیچ اختیاری در این زمینه نداشت.

تنها اگر بخواهیم در زمینه نظامی میان دوران رژیم گذشته و پس از انقلاب را مقایسه کنیم، دستاورد‌های نظامی انقلاب اسلامی در طول ۴۲ سال عمر انقلاب بسیار فراتر از آن چیزی است که رژیم شاه با وابستگی شدید به آمریکا کسب کرده بود.

ایران در طول ۴۲ سال انقلاب، با وجود تحریم‌های نظامی توانست روی پای خود بایستد و در بسیاری از نیاز‌های دفاعی و نظامی به خود کفایی برسد، اما رژیم شاه دلار‌های نفتی را برای خرید سلاح اختصاص می‌داد که کارایی لازم را هم نداشت.

این که ادعا می‌شود ایران در دوران شاه ژاندارم منطقه بود، گزافه گویی است، چرا که اگر آمریکا سایه حمایت خود را از سر ایران برمی‌داشت و جنگی علیه ایران رخ می‌داد، رژیم شاه توان مقابله با آن را نداشت چرا که تجهیزات و تسلیحات خریداری شده نیز کارایی نداشت و کاربرد آنها با اجازه افسران و مستشاران نظامی آمریکا بود.

اما پس از انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی ایران با تجربه ۸ سال جنگ تحمیلی توانست در زمینه ساخت سلاح و تجهیزات نظامی پیشرفت کند و بتواند مؤلفه قدرت و بازدارندگی خود را افزایش دهد.

پیشرفت‌های موشکی ایران که اکنون کابوس دشمنان شده است، داستان تلاش و کوشش دلاورمردانی، چون طهرانی مقدم و یاران و همقطاران او است.

زمانی که در دوران دفاع مقدس ارتش رژیم بعث با تجهیزات و تسلیحات کامل غربی و شرقی و موشک‌های دوربرد به شهر‌های کشور حمله می‌کرد، ایران حتی یک فروند موشک نداشت تا بتواند پاسخ حملات موشکی ارتش رژیم صدام را بدهد.

واحد موشکی سپاه و ارتش گام به گام پیش رفتند و برای ساخت موشک از صفر شروع کردند و اکنون ایران یکی از قدرت‌های بزرگ موشکی جهان محسوب می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران اکنون به تنوع بسیاری از موشک‌های بالستیک و نقطه زن دست یافته است که دشمنان را وحشت زده می‌کند.

دستاورد‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران بدون کمک خارجی و البته با سنگ اندازی و کارشکنی و تحریم نظامی ایران به دست آمده است و همین امر باعث شگفتی بسیاری از کارشناسان نظامی جهان است که خود دستی بر آتش دارند.

مؤسسه مطالعات دفاعی و امنیتی انگلیس در گزارشی که خرداد ماه ۹۹ منتشر کرده نوشت «پیشرفت‌های ایران در حوزه توانمندی‌های موشکی، یک انقلاب فنی تمام عیار است.

این مؤسسه در ادامه گزارش خود نوشت «توسعه قدرت موشکی، توانایی بازدارندگی را در اختیار ایران قرار داده و این کشور را قادر کرده با اتکای موشک‌های نقطه‌زن خود، دشمنانش را در صد‌ها کیلومتر دورتر هدف قرار دهد.»

زرادخانه موشکی باعث شده ایران اطمینان حاصل کند که سایر کشور‌ها بدون محاسبه وارد درگیری با تهران نخواهند شد.

آمریکایی‌ها یکبار طعم موشک‌های ایران را که بر سر پایگاه آمریکایی عین الاسد در خاک عراق فرود آمد چشیده‌اند.

افزایش برد و دقت در هدف قرار دادن اهداف یکی از مهمترین نکاتی است که در بکارگیری موشک باید به آن توجه داشت.

فرمانده کل قوا در دیدار‌هایی که با فرماندهان نیرو‌های مسلح داشته‌اند بار‌ها بر این نکته تأکید کرده‌اند که ضریب خطا در موشک باید کاهش یابد

همین دستور باعث شد تا نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران پس از مدت‌ها تلاش بتوانند با افزایش برد موشک‌های بالستیک خود دقت در هدف گیری آنها را نیز افزایش و خطای موشک‌ها را کاهش دهند و اکنون خطای موشک‌های بالستیک و دوربرد ایران به ۱۰ متر رسیده است که در زمینه پیشرفت موشکی یک دستاورد بزرگ محسوب می‌شود.

پیشرفت‌های موشکی ایران تنها به موشک‌های بالستیک و دوربرد خلاصه نمی‌شود بلکه در زمینه پدافند هوایی نیز ایران توانسته است با ساخت و تولید موشک‌های پدافند، آسمان کشور را امن کند تا جایی که توانسته است هواپیمای فوق پیشرفته آمریکایی که وارد حریم هوایی ایران شده بود هدف قرار داده و سرنگون کند.

در واقع آمریکایی‌ها طعم موشک‌های ایران را هم در هوا هم در زمین چشیده‌اند.

توانمندی موشکی اکنون در دنیا به یک راهبرد تبدیل شده و بسیاری از کشور‌ها سعی دارند تا به این ابزار دفاعی دست یابند چرا که مؤلفه بازدارنده مهمی مقابل تهدیدات دشمنان است.

در کنار پیشرفت‌های موشکی ایران که حتی در زمینه هوا فضا نیز قابل توجه است، تولید پهپاد‌های پیشرفته با قابلیت‌های گوناگون، یکی دیگر از دستاورد‌های بزرگ نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران است که دشمنان را شگفت زده کرده است.

قدرت موشکی ایران آنچنان افزایش یافته و همچنان در حال پیشرفت است که دشمنان را از هرگونه تهدید بازداشته و متخاصم را پشیمان خواهد کرد.

دستاورد‌های ۴۲ ساله انقلاب اسلامی بسیار گسترده و عمیق است و یکی از دلایل نگرانی‌هایی که در میان دشمنان دیده می‌شود نابود کردن انحصاری است که در اختیار آنها بوده است.

ایران حتی در زمینه دانش کوانتوم نیز فعالیت دارد و چندی پیش بود که توانست نخستین انتقال اطلاعات از طریق کوانتوم انجام دهد.

آزمایش انتقال اطلاعات میان برج میلاد و سازمان انرژی اتمی انجام شد.

فقط شش کشور در جهان به این فناوری دست یافته‌اند و ایران نیز به جرگه کشور‌های دارای دانش کوانتوم شده است که این دستاورد بی‌نظیر است.

فناوری انتقال کوانتومی کاملا امن است، این فناوری در مسائل درمانی و پزشکی به ویژه در تصویربرداری نوین نیز کاربرد دارد.

علوم فضایی و ماهواره‌ای دیگر عرصه استفاده از فناوری کوانتومی است.

این شاخه پیشرفته علم از سال ۱۳۹۵ در ایران شکل گرفت.

فناوری کوانتومی، دومین انقلاب علمی در جهان نام گرفته است.

همه پیشرفت‌های ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در شرایط به دست آمده است که هیچ کشوری در دنیا با این شرایط دشوار روبرو نبوده است و عصبانیت آمریکا و دیگر دشمنان جمهوری اسلامی ایران نیز به خاطر آن است که تحریم‌ها و تهدیدات برای ایجاد مانع مقابل پیشرفت مردم ایران بود، اما می‌بینند که نه تنها مموانع باعث جلوگیری از پیشرفت در ایران نشده است بلکه باعث انگیزه و سرعت گرفتن پیشرفت در همه زمینه‌های گشته و اکنون ایران در منطقه غرب آسیا تنها کشوری است که توانسته واکسن ویروس کرونا را تولید کند و بار دیگر انحصار مطلق دانش را که نظام سلطه در اختیار خود گرفته بشکند.

  • نویسنده : تحریریه