رییس جمهوری سال ۱۴۰۰ را سال پیروزی قاطعانه ملت ایران در جنگ اقتصادی و سال مهار کرونا خواند و گفت: ان‌شالله سال ‌آینده آستانه یک حرکت خوب اقتصادی و رونق و جهش تولید برای کشور خواهد بود.

ویناپرس – رییس جمهوری سال ۱۴۰۰ را سال پیروزی قاطعانه ملت ایران در جنگ اقتصادی و سال مهار کرونا خواند و گفت: ان‌شالله سال ‌آینده آستانه یک حرکت خوب اقتصادی و رونق و جهش تولید برای کشور خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری وینا پرس، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه با حضور در حیاط دولت در جمع خبرنگاران گفت: روز میلاد باسعادت سالار شهیدان و سرور آزادگان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و در آستانه میلاد سردار باوفایش قمر بنی هاشم و فرزند برومندش امام سجاد تبریک و تهنیت می گویم همچنین در آستانه سال جدید ما در آستانه سال ۱۴۰۰ هستیم که خود ۱۴۰۰ سال آستانه ای قرن جدید و قرن ۱۵ است، انشالله امیدواریم ملت بزرگ ما که در همه صحنه ها با ایستادگی و مقاومت و اتحاد پیروزی های درخشانی به دست آورده سال آینده ما شاهد پیروزی های بزرگتری باشیم.

وی افزود: سال ۹۹، در مجموع سال سختی بود همین آغاز یاد می‌کنم از همه عزیزانی که برای ویروس کرونا جان عزیز خودشان را فدا کردند. از کادر درمان حدود ۲۷۷ نفر جان سپردند و مردم بسیار عزیز ما که حدود ۶۱ هزار نفر در این سال در برابر این ویروس جانشان را از دست دادند به روان پاک آنان درود می فرستیم به خانواده هایشان تسلیت می‌گوییم.

رییس جمهوری افزود: امیدواریم سال ۱۴۰۰ سال بهتری باشد، باز هم روی کلمه آستانه تاکید می‌کنیم سال آینده سال آستانه قرن ۱۵ است سال آستانه مهار کرونا، سال آستانه پیروزی قاطعانه ملت ایران در برابر جنگ اقتصادی است و انشالله آستانه یک حرکت خوب اقتصادی و رونق و جهش تولید خواهد بود.

روحانی تاکید کرد: در زمینه کرونا کار بزرگی ملت ما انجام داد با فرهنگ بلندش با اطاعت از دستورات دینی، علمی و پزشکی و هماهنگی و کمک های مومنانه در طول یکسال علیرغم این که در تحریم و فشار بودیم سال را به خوبی گذراندیم البته شاید اگر کشورمان را در مبارزه با کووید ۱۹  با کشورهای دیگر مقایسه کنیم نمره خوب و قابل قبول داشته باشیم و همه تلاش کردند.

وی افزود: ما ۶۱ جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا داشتیم ۴۸۳ مصوبه در این ستاد داشتیم که همه مصوبات اجرا شده است و آخرین مصوبات مربوط به ایام عید نوروز باشد انشالله امیدواریم یکی دو مصوبه مربوط به عید به طور کامل و عملیاتی بشود.

روحانی با اشاره به جلسات متعدد کمیته‌های ستاد کرونا در یک سال اخیر اظهار داشت: قرارگاهی در این زمینه تشکیل شد که فعالیت مستمری داشت. در صحنه کرونا، وزارت بهداشت و کادر درمان در خط مقدم بودند اما همه پشتیبانی کردند؛ از بخش اقتصادی دولت تا نیروهای مسلح و مردم.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه همه کشورها در کرونا دچار مشکلات اقتصادی، فرهنگی و ارتباطاتی شدند، تصریح کرد: این پاندومی فقط سلامت مردم را مورد هدف قرار نداد بلکه اقتصاد، زندگی، معیشت، مدرسه و دانشگاه‌ها و آموزش و… را مورد حمله قرار داد که برای آنها برنامه‌ریزی کردیم. کسی ما را یاری نکرد. می‌دانستیم اگر بخواهیم ماسک و تجهیزات پزشکی از کشوری بخریم کسی به ما نخواهد داد.

رییس‌جمهور با بیان اینکه می‌دانستیم در خرید واکسن مشکل نقل و انتقال پول وجود دارد ولی این کارها انجام شد، خاطرنشان کرد: به مردم هم وام یک میلیونی دادیم و هم بدهی‌های آب، برق و بانکی را امهال کردیم که تسهیلی برای آنها بود. برای کسب و کارهایی که دچار مشکل شدند، وام دادیم و برای مستاجرینی که برای پرداخت ودیعه دچار مشکل شدند، کمک می‌کردیم.

روحانی با اشاره به کمک‌های اقتصادی دولت به مردم ابراز داشت: برای افراد دچار فشار، کمک معیشت دادیم؛ یعنی برای حدود ۶۰ میلیون نفر کمک معیشتی در چهار ماه آخر، ماهی ۱۰۰ هزار تومان پرداخت کردیم. بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان به صورت وام و بلاعوض در اختیار مردم قرار گرفت.

به گفته رییس‌جمهور، یک میلیارد یورو به وزارت بهداشت برای تامین نیازها و تجهیزات پزشکی داده شد. عقب‌ماندگی‌های کادر درمان هم داده شد. در مجموع کار خوبی از نظر مالی، خدماتی و خدمتکاری کادر درمان و تجهیزات پزشکی انجام شد.

وی با بیان اینکه در آستانه صادرات برخی کالاها هستیم، عنوان کرد: برای خرید واکسن و هم ساخت واکسن کار خوبی انجام شد. امیدواریم سال آینده واکسن داخلی در اختیار مردم باشد چه پاستور، چه رازی، چه برکت و چه فخرا. سال بعد سال بهتری در کنترل و درمان این بیماری خواهیم داشت. البته لازم است دستورالعمل‌ها را رعایت کنیم.

روحانی ادامه داد: از کادر درمان و وزیر بهداشت تشکر می‌کنم. کار بسیار سختی انجام شد. در جنگ بسیار مستقیم در برابر خشم یک ویروس خطرناک و ناشناخته قرار گرفتیم.

انتهای پیام

  • نویسنده : تحریریه