دهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی نوآوری وفناوری اینوتکس۲۰۲۱ طی روزهای ۲۸ تا ۳۱ اردیبهشت ماه در پارک فناوری پردیس با حضور ۳۵۰ شرکت دانش بنیان و فناور با هدف سرمایه گذاری، همکاری و مشارکت و شبکه سازی برگزار شد.

ویناپرس – دهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی نوآوری وفناوری اینوتکس۲۰۲۱ طی روزهای ۲۸ تا ۳۱ اردیبهشت ماه در پارک فناوری پردیس با حضور ۳۵۰ شرکت دانش بنیان و فناور با هدف سرمایه گذاری، همکاری و مشارکت و شبکه سازی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس، از سال ۹۰ نمایشگاه بین المللی و فناوری اینوتکس با همت پارک فناوری پردیس  و با حضور تمام بازیگران کلیدی زیست بوم نوآوری  و فناوری با اهداف سرمایه گذازی ، ارتباط سرمایه گذاران داخلی و بین المللی با شرکت‌ها و استارتاپ‌ها ، مشارکت و همکاری بین شرکت‌های فناور و استارتاپ‌های داخلی و بین‌المللی گفت و گو و شبکه سازی بین فعالان اکوسیستم و نوآوری و فناوری برگزار شده است.

اینوتکس تلاش می‌کند که علاوه بر معرفی فناوری‌های روز به صنایع بزرگ و متوسط، مشتریان محصولات فناور را به تولید کنندگان آنها متصل کند و همچنین سرمایه‌گذاران را با فرصت های سرمایه‌گذاری در طرح‌های فناورانه یا استارتاپ‌ها آشنا کند.

اینوتکس ۲۰۲۱ با شعار «اکوسیستم نوآوری و فناوری زیر یک سقف » با حضور بیش از ۳۰۰ مشارکت کننده و با رویداد ها و بخش های جانبی  مختلفی طی ۴ روز (۲۸تا ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰) در فضایی به وسعت ناحیه نوآوری پردیس برگزار شد.

سال‌های گذشته نمایشگاه اینوتکس در تهران برگزار می شد اما برای دوره دهم به بعد مسئولان تصمیم گرفتند که نمایشگاه در پارک فناوری پردیس برگزار شود.

سال گذشته نهمین دوره نمایشگاه به دلیل شیوع ویروس کرونا به طور کاملا مجازی برگزارشد و امسال  با برنامه ریزی انجام شده علاوه بر ۱۸۰ غرفه مجازی ، ۱۷۰ غرفه حضوری در فضای باز  نمایشگاه فعال بود.

در این نمایشگاه  مراکز رشد ، استارتاپ‌ها و شتاب‌دهنده ها در کنار هم قرار گرفتند و بخش ‌های جدید استیج، ایستگاه آینده، کافه سرمایه برای نخستین بار در نمایشگاه اینوتکس فعال شدند.

 معاون توسعه نوآوری پارک فناوری پردیس با اشاره به عملکرد بخش استیج، توضیح داد: این بخش به موضوعات عمومی کسب و کار می‌پردازد و از مسائل مهم آن رهبری تیم‌های استارتاپی و شرکت‌های دانش‌بنیان، چالش‌های اکوسیستم، پارادایم‌های مدیران، بین‌المللی شدن و تحریم‌ها و … است.

«اکبر قنبر پور»  توضیح داد: استیج عمومی اینوتکس از جمله بخش‌های جانبی این رویداد بود که بیش از ۳۰ ساعت سخنرانی، پنل و گفتگو با موضوع فرهنگ سازی کارآفرینی و ایجاد امید و انگیزه در جوانان با معرفی نمونه‌های موفق در آن ارائه شد.

وی افزود: در بخش استیج تخصصی « ایستگاه آینده »که بعنوان بخشی جدید در دوره دهم نمایشگاه اینوتکس از جنس پنل‌ها و سخنرانی‌های متعدد راه‌اندازی شده است، اظهار داشت: فناوری‌هایی در دنیا وجود دارد که مسیر را برای صنعت باز می‌کند، مثل کلان داده‌ها ، ۵G ، رایانش ابری و یا هوش مصنوعی و ظهور NBIC صحبت شد.

معاون توسعه نوآوری پارک فناوری پردیس با بیان اینکه در این دوره از نمایشگاه بخشی را به بانوان اختصاص داده شد، توضیح داد: توجه ویژه به بانوان یکی از دلایل راه اندازی پاویون « زنان پیشگام» با همکاری معاونت علمی بود تا بازدیدکنندگان با موفق‌ترین کارآفرینان و نوآوران آشنا شده  و بتوانند در دوره‌های آموزشی ارائه شده توسط آن‌ها شرکت کنند.

قنبرپور با اشاره به نیازهای بی‌شمار صنایع عنوان کرد: چهار  صنعت (فولاد، فین تک، تجهیزات پزشکی، مبلمان و درودگر) برای حضور در نمایشگاه دعوت شدند تا نیازهایشان را به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه کنند وبا توجه به اینکه درودگری و مبلمان از صنایع بزرگ منطقه پردیس است برای حضور درنمایشگاه اینوتکس دعوت شدند تا برای توسعه و رفع نیازهای آنها اقداماتی انجام شود.

وی با اشاره به بخش کافه سرمایه اظهار داشت: این بخش  پل ارتباطی اکوسیستم نوآوری با صنعت است، بخش منتورشیپ مربوط به راهنمایی‌های افرادی است که در این حوزه تجربه کسب کردند، بخش اینوجوان برای یادگیری خلاقیت و مهارت‌های کارآفرینی جوانان در نظر گرفته شده است.

حضور بیش از ۱۸۵۰ شرکت و استارت‌آپ ایرانی در نمایشگاه اینوتکس

دبیر اجرایی نمایشگاه اینوتکس گفت:  حضور بیش از یک هزارو ۸۵۰ شرکت و استارتاپ و برنامه ریزی برای بیش از ۲۰ رویداد تجاری سازی و آموزشی، برگزاری بیش از ۲۵۰ جلسه سرمایه گذاری را می توان از مشخصه‎های برجسته دهمین نمایشگاه اینوتکس در محل پارک فناوری پردیس دانست.

«سجاد فشمی عباسی» گفت: کشور ما با وجود قوانین مشترک منطقه ای به دلیل حضور عناصر نوآور در منطقه از نظر فناوری پیشرو است و عنوان بازیگران فناوری را از آن خود کرده است.

وی با تاکید بر این که در این اکوسیستم تنها حضور فناوران کافی نیست، اظهار کرد: این اکوسیستم نیازمند عناصر دیگری چون منتورها، شتابدهنده‌ها و سرمایه گذاران است که باید در کنار همدیگر هماهنگ عمل کنند.

عباسی گفت: در بخش نمایشگاهی آخرین دستاوردهای فناورانه عرضه شد و بررسی در حوزه‌های بلاکچین، اینترنت اشیاء، کلان داده را از برنامه‌های بخش نکستیشن نمایشگاه بود که در قالب فیلم‌های مستند ساخته شده و اکران خواهد شد.

 ۱۰ هزار میلیارد تومان در پارک فناوری پردیس سرمایه گذاری انسانی شده است

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید بر روی  افراد  انجام شده که اتفاقی بی نظیر در منطقه به شمار می آید.

«سورنا ستاری» با تاکید بر ایجاد بستر مناسب برای رشد و توسعه پارک فناوری پردیس، اظهار داشت:  رفع  مشکل جواز ساخت و ساز برای شرکت ها و سرمایه گذاران برای توسعه هر چه بیشتر پارک در دستور کار قرار گیرد.

وی گفت: توسعه آینده شهر پردیس دانش بنیان و دانش محور است و امیدواریم مسئولان شهرستان پردیس مانند گذشته در توسعه این پارک که جهشی برای آینده پردیس خواهد بود همیاری و مساعدت کنند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از توسعه وسعت  پارک فناوری خبرداد و اظهار داشت:  توسعه پارک به زودی از ۵۰۰ هکتار هم عبور خواهد کرد و افزایش تعداد شرکت های استارتاپی و شرکت های بزرگ سرمایه گذار اتفاق خوبی برای شهر پردیس است‌.

ستاری با اشاره به مزایای برگزاری نمایشگاه اینوتکس، توضیح داد: برگزاری  اینوتکس و نمایشگاه‌های جانبی آن اتفاقات خوبی برای اقتصاد ما رقم زده  و در این راستا  در حدود  ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در قبال فروش شرکت‌ها عایدی خواهیم داشت و به زودی تبدیل به پایه اقتصاد می‌شویم.

وی با بیان اینکه بیماری کووید ۱۹ باعث شد تا تکنولوژی‌های این حوزه توسعه داده شود، اظهار داشت: حوزه بیوتکنولوژی در ایران هم توسعه یافته و امروز ایران یکی از بهترینهای آسیا و اول در منطقه است و در حال حاضر تمام داروها ، مواد اولیه در داخل کشور ساخته می شود.

هدف اصلی از برگزاری نمایشگاه اینوتکس ، تلاقی سه ترند برتر زیست بوم نوآوری و فناوری است ؛ از سرمایه گذاری بر روی ایده ها و استارتاپ ها تا افزایش همکاری و مشارکت و نیز گفت وگو  و شبکه سازی بین بازیگران اصلی این زیست بوم است.

بر اساس آمار ارائه شده، طی ۴ روز نمایشگاه در حدود ۲۰ هزار نفر در پارک فناوری به عنوان بازدید کننده حضور داشتند و در حدود ۳۵ هزار نفر به صورت مجازی شرکت کردند،  بیشترین بازدید از یک غرفه در حدود یک هزار و ۲۰۰ نفر و کمترین بازدید ۹۰ نفر بوده است.

شهرستان پردیس با جمعیتی در حدود ۳۰۰ هزار نفر در شرق پایتخت قرار دارد و پارک فناوری پردیس در فاز ۶ این شهر واقع شده است.

انتهای پیام

  • منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران