رئیس سندیکای کاغذ و مقوا با اشاره به نیاز ۳۸۰ هزار تنی کشور به کاغذ تحریر، گفت: ۱۸۰ هزار تن ظرفیت تولید کاغذ تحریر در کشور ایجاد شده، اما تولید ناچیز است، چراکه به دلیل قوانین موجود تولیدکنندگان توان رقابت با واردکننده را ندارند.

ویناپرس – رئیس سندیکای کاغذ و مقوا با اشاره به نیاز ۳۸۰ هزار تنی کشور به کاغذ تحریر، گفت: ۱۸۰ هزار تن ظرفیت تولید کاغذ تحریر در کشور ایجاد شده، اما تولید ناچیز است، چراکه به دلیل قوانین موجود تولیدکنندگان توان رقابت با واردکننده را ندارند.

‌به گزارش پایگاه خبری ویناپرس، ابوالفضل روغنی گلپایگانی در نشستی خبری از برگزاری چهارمین نمایشگاه بین المللی کاغذ،  مقوا،  فرورده های سلولزی و ماشین آلات وابسته از ۳۱ خرداد تا سوم تیر ماه خبر داد و اظهار کرد: تولیدکنندگان کاغذ تحریر باید ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند که واردکنندگان از آن معاف هستند. همچنین سال گذشته به کاغذ وارداتی ارز دولتی اختصاص پیدا می‌کرد که همین موضوعات توان رقابت تولیدکنندگان را گرفته است. بنابراین وضعیت تولید کاغذ تحریر در کشور مناسب نیست.

به گفته وی در چنین شرایطی تغییر نوع ارز تخصیص یافته به واردات کاغذ از ارز دولتی به ارز نیمایی و همچنین نامناسب بودن وضعیت تولید داخل، باعث افزایش قیمت کاغذ تحریر در کشور شده است.

رئیس سندیکای کاغذ و مقوا در ادامه از افت نیاز کشور به کاغذ روزنامه طی سال‌های اخیر به دلیل گسترش شبکه‌های اجتماعی خبر داد و گفت: نیاز کشور به کاغذ روزنامه از ۱۲۰ هزار تن در ۱۰ سال گذشته به حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار تن رسیده است.

انتهای پیام