فرایند رای‌گیری برای انتخابات چهارگانه 1400 که مهمترین آن انتخاب رییس‌جمهور دولت سیزدهم بوده است از ساعت 7 صبح روز جمعه 28 خرداد آغاز شد و به دلیل حضور ادامه‌دار رای دهندگان در شعب رای‌گیری با تمدید ساعت به بامداد روز شنبه کشیده شد.

ویناپرس – فرایند رای‌گیری برای انتخابات چهارگانه ۱۴۰۰ که مهمترین آن انتخاب رییس‌جمهور دولت سیزدهم بوده است از ساعت ۷ صبح روز جمعه ۲۸ خرداد آغاز شد و به دلیل حضور ادامه‌دار رای دهندگان در شعب رای‌گیری با تمدید ساعت به بامداد روز شنبه کشیده شد.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس، مشاهدات خبرنگاران در حوزه های مختلف رای گیری تاثیرگذار مبنی بر بالا بودن میزان مشارکت مردمی را سخنگوی شورای نگهبان نیز بارها تایید کرده است ولی تالحظه ارسال این گزارش آمار رسمی از میزان مشارکت رای دهندگان یا میزان آرای کاندیداها اعلام نشده است.

سلامت انتخابات و برگزاری فرآیند رای گیری در امنیت کامل نیز از سوی مسوولانی از جمله استاندار و فرمانده نیروی انتظامی مورد تایید و تاکید قرار گرفت.

صبح روز گذشته حضرت آیت الله خامنه ای اولین فردی بودند که رای خود را به صندوق انداختند و در بخشی از بیاناتشان تاکید کردند: روز انتخابات روز ملت ایران است. امروز میدان‌دار و صحنه‌گردان اصلی مردم هستند. مردمی که با حضور کنار صندوق‌های رای و با دادن رای در واقع تکلیف کلی و اساسی کشور را برای سال‌های آینده معین می‌کنند.

مردم نیز علی‌رغم تردیدها و گلاها و کمبودها برای ایران‌شان کم نگذاشتند و با حضوری آگاهانه آبروی مسوولان کشور را خریدند. در تایید این سخن  سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ بامدا  روز شنبه گفت: مردم ایران علیرغم تلاش دشمنان کور دل برای مایوس و نا امید کردن مردم و دلسرد کردن آنها از نظام و انقلاب، حضوری پرشور درپای صندوق‌های رای داشته و نقشه دشمنان را نقش بر آب کردند. مردم  نشان دادند که با وجود همه مشکلات با انقلاب و نظام خود همراه هستند و همواره انقلابی خواهند ماند.

میزان مشارکت و حضور مردم در شعبه های اخذ رای در سطحی بوده است که نمایندگان یا کاندیداها (رضایی، رییسی، قاضی زاده هاشمی و همتی) شخصا از ستاد انتخابات کشور تمدید ساعت رای گیری تا ۲ بامداد شنبه ۲۹ خرداد را خواستار شدند.

این درخواست با موافقت ستاد انتخابات کشور همراه شد و البته از ساعت ۲۴ آغاز شمارش آرا در شعبی که در آن ها رای گیری به اتمام رسیده آغاز شده است.

ستادهای انتخاباتی برخی کاندیداها در ساعات پایان رای گیری هم‌چنان مردم بخصوص جوانان را دعوت به مشارکت در انتخابات و حضور در پای صندوق‌های ر ی می‌کردند.

مسوولان ستادهای برخی کاندیداها نیز به هواداران خود هشدار داده اند که پیش از اعلام رسمی نتایج انتخابات از هرگونه واکنش شادی یا اعلام پیش از موعد نتایج خودداری کنند.

مهلت زمان تعیین شده برای رای گیری در حالی به پایان نزدیک شد که هنوز گزارش ها حاکی از حضور مردم در شعب رای گیری داشته  و بر همین اساس طحان نظیف عضو شورای نگهبان بر ادامه اخذ رای تا زمان حضور مراجعه‌کنندگان در شعب تاکید کرد.

از حاشیه های دقایق پایانی اخذ رای حضور  دو نفر  از کاندیداها(همتی و قاضی زاده هاشمی) در ستاد انتخابات وزارت کشور است.

با پایان مهلت دو ساعته درهای شعب اخذ رای از جمله حسینیه ارشاد بسته شد. اما رای گیری از جمعیتی که در داخل شعب صف بسته اند تا آخرین نفر انجام خواهد شد. بنابراین ممکن است اعلام نتایج هم با تاخیر انجام شود. به محض تجمیع آرا، نتایج اعلام می شود.

انتهای پیام

  • منبع خبر : خبرگزاری دانشجویان ایران