نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: به نتیجه رسیدن اقداماتی که طی سال‌های اخیر در استان البرز آغاز شده است، می‌تواند چهره این استان نوپا را دگرگون کند.

ویناپرس – نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: به نتیجه رسیدن اقداماتی که طی سال‌های اخیر در استان البرز آغاز شده است، می‌تواند چهره این استان نوپا را دگرگون کند.

به گزارش پایگاه خبری وینا پرس به نقل از ایسنا، عزیزاله شهبازی در خصوص اقدامات دولت دوازدهم در استان البرز طی دو سال اخیر گفت: یکی از مهمترین موضوعاتی که طی دو سال اخیر مورد پیگیری قرار گرفت بحث اعتبارات ارزشمند سفر استانی ریاست جمهوری به البرز بود که تا حد زیادی می‌توانست به تسریع روند توسعه استان البرز کمک کند.

شهبازی با بیان اینکه میزان این اعتبارات حدود هزار میلیارد تومان بود، ادامه داد: ۴۲۸ میلیارد تومان از این اعتبارات به بخش حمل و نقل شامل راه، قطارشهری، راه روستایی و راه آهن، ۱۰۰ میلیارد تومان به بخش صنعت، عمران شهری و روستایی،  ۹۸ میلیارد تومان به بخش کشاورزی، ۱۱۹.۵ میلیارد تومان به بخش آب و ۱۷۶ میلیارد تومان به بخش بهداشت و درمان در قالب ۶۰ پروژه بزرگ اختصاص یافت که خوشبختانه طی دو سال اخیر موفق شدیم ۱۰۰ درصد این اعتبارات را جذب کنیم.

* مدل توزیع بودجه با اولویت محرومیت‌زدایی از مناطق محروم

وی با بیان اینکه روند توسعه البرز با جذب این اعتبارات تسریع یافت، خاطرنشان کرد: علاوه بر این طی این مدت برای اولین بار در البرز، اعتبارات عمرانی استان ۱۵ درصد رشد داشت و همین باعث شد البرز از نظر رشد اعتبارات عمرانی در جایگاه سوم کشور قرار گیرد. همچنین مدل توزیع بودجه در استان و اعتبارات البرز با اولویت محرومیت زدایی از مناطق کمتر برخودار  را هم داشتیم که این موضوع تنها در البرز اتفاق افتاد.

استاندار البرز اهمیت رفع موانع تولید و تسهیل شرایط کار برای تولیدکنندگان استان را هم یادآور شد و گفت: البرز در این بخش طلایه دار اعطای تسهیلات بوده است. از نتایج این اقدامات می‌توان به رشد صادرات البرز در سال ۹۸ که به بیش از دو برابر میانگین کشور رسید و افزایش ۹۴ درصدی صادرات استان البرز در ۹ ماهه اول سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره کرد.

وی با بیان اینکه طی این مدت تلاش کردیم بستر مناسبی برای توسعه، رشد و استقرار واحدهای تولیدی و صنعتی در استان فراهم کنیم، خاطرنشان کرد: تعیین تکلیف و جانمایی و آغاز عملیات اجرایی نمایشگاه بین المللی استان، تبدیل دو لکه صنعتی ماهدشت و زیبادشت به ناحیه صنعتی، رفع ممنوعیت شعاع ۱۲۰ کیلومتری برای تمامی شهرک های صنعتی اشتهارد و کسب موافقت هیات دولت برای افزایش ۸۰۰ هکتاری شهرک صنعتی اشتهارد از جمله دستاوردهای این تلاش‌ها بوده است.

* تعدیل نیروی کار کم و تجمع کارگری نداشتیم

نماینده عالی دولت در استان البرز با بیان اینکه در این مدت تلاش کرده‌ایم اشتغال موجود را حفظ و در کنار آن اشتغال ایجاد کنیم، خاطرنشان کرد: کمترین تعدیل نیروی کار و نبود تجمع‌های کارگری با تدبیر و هماهنگی بین بخشی علی رغم وجود فشارهای حداکثری استکبار جهانی در شرایطی که بیش از ۳۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی در البرز مستقر است تاییدی بر این اقدامات بین بخشی بوده است.

وی افزود: امضای تفاهم نامه اجرای طرح ملی اشتغال مهارت محور در البرز بین استانداری البرز و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور هم در راستای ایجاد اشتغال در استان البرز بوده است.

* زیرساخت‌های ترافیکی البرز متحول شده است

شهبازی در ادامه با اشاره به مسائل و گره‌های ترافیکی در استان البرز با بیان اینکه طی این مدت تلاش کردیم چهره البرز را در بخش حمل و نقل و ترافیک متناسب با پیشرفت سایر بخش‌ها دگرگون کنیم، گفت: در همین راستا اقداماتی چون بهره برداری از قطار برقی کرج- هشتگرد، منطقه یک آزادراه تهران-شمال و آزادراه همت در البرز که هر سه با حضور رئیس جمهور صورت گرفت، افتتاح خط دوم راه آهن کرج- قزوین توسط رئیس جمهور به صورت ویدئوکنفرانس و  در کنار این اقدامات انجام شده، مشارکت دولت در پروژه کمربند شمالی کرج با موافقت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور جلب شد و ۴۰۰ میلیارد تومان به این پروژه یافت. تخصیص هزار میلیارد تومان اعتبار دولتی و هزار میلیارد تومان اعتبار از سوی بنیاد مستضعفان کشور برای تکمیل قطعه دوم آزادراه تهران-شمال هم از دستاوردهای حمل و نقلی بود که برای البرز موثر خواهد بود. این موارد حجم ترافیک بین البرز و تهران را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد.

وی منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام را یکی از مهمترین ظرفیت‌های توسعه استان البرز برشمرد و گفت: مسافربری شدن فرودگاه پیام هم در حوزه حمل و نقل استان از آرزوهای دیرینه شهروندان البرزی بود که در این دو سال محقق شد.

استاندار البرز به اشاره به اهمیت توسعه زیرساخت‌های بهداشت و درمان استان هم اشاره و اعلام کرد: دولت تدبیر و امید از سال ۹۲ تاکنون توجه ویژه‌ای به حوزه درمان تحت عنوان نظام تحول سلامت داشته گفت: طی این مدت بیش از ۱۶۰۰ تخت بیمارستانی به مجموعه بهداشت و درمان البرز اضافه شده است. در این مدت شهرستان طالقان از این افزایش سرانه بی بهره مانده بود که در همین خصوص مجوز احداث بیمارستان ۲۸ تختخوابی طالقان هم اخذ شد تا اولین بیمارستان در این بیمارستان ساخته شود.

* خیال البرزی‌ها تا ۵۰ سال آینده از بابت تأمین گاز راحت شد

شهبازی به اهمیت توسعه زیرساخت‌های شبکه گازرسانی در استان هم اشاره و تصریح کرد: طی دو سال اخیر عملیات اجرایی گازرسانی به روستاهای جاده کرج – چالوس آغاز و فاز اول آن به پایان رسید؛ همچنین رینگ شبکه گاز استان به واسطه پروژه انتقال گاز بویین زهرا-کرج  تامین گاز  استان البرز را تا ۵۰ سال تضمین کرد.

وی ادامه داد: در بخش انرژی استان، عملیات اجرایی اولین پست برق ۴۰۰ کیلوولت البرز در باغستان کرج آغاز شد و تاکنون پیشرفت ۴۵ درصدی داشته است.

* افزایش دو برابر سهم البرز از سدهای کرج و طالقان

استاندار البرز موضوع آب را یکی از چالش‌های استان البرز عنوان و اعلام کرد: به همین دلیل پس از رایزنی‌های صورت گرفته حق‌آبه استان البرز از محل دو سد طالقان و امیرکبیر دو برابر شد و از ۵۵ میلیون مترمکعب در سال به ۱۱۰ میلیون مترمکعب در سال رسید.

وی در ادامه با بیان اینکه در این مدت به بخش تأمین مسکن به خصوص برای قشر محروم جامعه هم توجه ویژه‌ای صورت گرفت، خاطرنشان کرد: در این راستا، کمیته رسیدگی به وضعیت مسکن محرومین در استان البرز تشکیل شد. علاوه بر این تفاهم نامه تامین زمین و ساخت ۳۰۰۰ واحد مسکونی برای ایثارگران در البرز هم منعقد شد تا البرز در این بخش به الگوی کشور تبدیل شود.

استاندار البرز در بخش دیگری از این گفت و گو با بیان اینکه در حوزه سیاسی سعی کردیم مدیران بومی استان البرز را به کار بگیریم، گفت: در حوزه سیاسی طی این مدت علاوه بر اینکه شاهد حضور روسای سه قوه و سایر مسئولان عالی کشور در البرز بودیم، موافقت وزارت کشور برای الحاق روستای پلنگ‌آباد به شهر و ارتقا بخش چهارباغ به شهرستان را هم شاهد بودیم.

شهبازی تصریح کرد: در حوزه فرهنگ هم از جمله مهمترین اقداماتی که طی دو سال اخیر صورت گرفت می‌توان به تشکیل هیئت موسس خانه سمن‌های استان البرز  و آغاز عملیات اجرایی کتابخانه مرکزی البرز اشاره کرد.

استاندار البرز در بخش پایان با تأکید بر لزوم بهره برداری از ظرفیت هیئت‌های علمی دانشگاه‌های استان در راستای اتخاذ تدابیر علمی و پژوهش محور در جهت رشد و توسعه البرز با تشکیل اتاق فکر گفت: در این مدت تفاهم نامه راه اندازی کارخانه نوآوری البرز بین معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و استانداری البرز امضا شد.

  • نویسنده : تحریریه