امروز سالروز میلاد یگانه دخت پیامبر گرامی اسلام و روز مادر و روز زن است و به احترام حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها مقام والای آن حضرت و مادران و زنان به‌طور ویژه تکریم و ستایش می‌شود.

گل‌های بهشت سایبانت مادر

یک دسته ستاره ارمغانت مادر

غیر تو کسی چشم به راهم نشود

قربان نگاه مهربانت مادر

امروز سالروز میلاد یگانه دخت پیامبر گرامی اسلام و روز مادر و روز زن است و به احترام حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها مقام والای آن حضرت و مادران و زنان به‌طور ویژه تکریم و ستایش می‌شود.

قرار است با یادآوری سبک زندگی بزرگان دین و ائمه و معصومین، راه صواب را از راه اشتباه تشخیص داده و در مسیری قرارگیریم که راه های تشخیص خرابی ها از درستی ها در آن است. تا آنجا که زنان و مادران به‌عنوان کلیدی‌ترین عنصر خانواده به تکاپوی بیشتر حیات خانواده کمک کرده و در کنار نقش همراهی مرد، به تربیت فرزندان و پرورش افکار مثبت، منطقی، عقلانی و اسلامی بپردازند.

بدون شک اسامی و صفات عالیه‌ای که به حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها تعلق دارند مانند صدیقه، طاهره، راضیه، زکیه و بسیاری از نام‌ها و صفات نیکوی دیگر به اصیل بودن الگوهای اسلامی و حُسن رفتار حضرت فاطمه زهرا (س) دلالت داشته، نتیجتا نقش و اهمیت زنان و مادران در اداره خانواده را بیشتر و مهم‌تر جلوه می‌دهد و به بازتاب آن الگوها و صفات نیکو در پیاده‌سازی رفتار فاطمی در خانه و خانواده می‌انجامد.

فداکاری، عشق، محبت، ایثار و هزاران واژه و صفات عالی که همگی در مدح مادر و روز زن نثار او می‌شود، جزئی است از کل توصیفات مادر. جزئی ناچیز که شاید کمتر به عمق آن پی‌برده باشیم.

یادآوری روزهای خاص و مناسبت‌های ویژه باعث می‌شود یک یا چند روز بیشتر به آن بپردازیم یا برای‌شان برنامه‌ریزی کنیم.

روز مادر هم از قاعده فوق مستثنی نبوده و همانطور که در اطراف خود شاهد بودیم و هستیم از روزهای پیش از مناسبت روز زن و روز مادر اکثر افراد به دنبال تقدیر از مادران‌شان، خرید هدیه روز مادر یا تبریک روز مادر به هر نحوی دیگر به مادر ها هستند. اما همانطور که همواره یادآوری و تکرار شده نباید این نکته را فراموش کنیم که فقط یک روز یا یک هفته و حتی یک دوره را برای تقدیر از مادر و تبریک به مادر درنظر نگیریم. بلکه هر روز با دیدن چهره مادر و یا مادربزرگ، شنیدن صدای مادر یا حتی به‌یادآوردن محبت‌های مادرها می‌توانیم از آنها دلجویی کرده و عشق و محبت خود را نثارشان کنیم و آن را بهانه‌ای برای تبریک به مادر و تقدیر از مادران یا به گویش خودمانی و محاوره‌ای، مامان‌ها کنیم.

مادران هرکجا که باشند قداست خود را از حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها وامدار بوده و ارزشمند هستند. مادران شهدا اما فرشتگانی بی‌ریا و فداکارند که جگرگوشه خود (فرزندان‌شان) را به سیره فاطمی تربیت کرده و در راه حق و حقیقت، اسلام و انقلاب و آرمان‌های عمیق و صحیح پرورش داده‌‌اند. مادر شهید و مادران شهدا جلوه عالی از خودگذشتگی و رستگاری هستند.

مادران آسمانی نیز با آنکه در این دنیا حضور ندارند اما روح پاک و مهربان آن سفرکردگان نازنین همواره ‌دعا برای فرزندان خود کرده و بی‌شک مادرانی که ازدنیا رفته‌اند از حضرت زهرا سلام الله علیها شفاعت برای فرزندان‌شان طلب می‌کند.

بسیار پسندیده است که در روز مادر و روز میلاد حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها برای سلامتی مادران شهدا و جانبازان و… آرزوی سلامتی کرده و نثار روح مادر هایی که درکنار فرزندان‌شان نیستند فاتحه و تلاوت قرآن داشته و خیرات و صدقه و… دهیم.

اینجانب از طرف تمامی همکاران تحریریه پایگاه خبری ویناپرس میلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و روز مادر و روز زن را به مردم عزیز به ویژه بانوان سرزمینم تبریک و تهنیت می‌گویم.

  • نویسنده : مینا صفدری، صاحب امتیاز و مدیرمسئول