فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گفت: تاکنون ۳ فوتی قطعی ناشی از ابتلاء به ویروس جهش یافته داشتیم.

ویناپرس – فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گفت: تاکنون ۳ فوتی قطعی ناشی از ابتلاء به ویروس جهش یافته داشتیم.

به گزارش پایگاه خبری وینا پرس به نقل از صدا و سیما، علیرضا زالی در جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران درباره شناسایی ویروس جهش یافته نوع دیگر کشورها مانند فنلاندی در داخل کشور، افزود: به جز ویروس جهش یافته انگلیسی، شواهدی از وجود دیگر جهش یافته‌ها مبنی بر ویروس جهش یافته فنلاندی در کشور نداریم.

وی گفت: پیش‌تر ویروس جهش یافته اسلواکی، قبل از آن ویروس موسوم به کالیفرنیا و قبل‌تر از آن انگلیسی و آفریقایی وجود داشته، اما تنها مورد جهش یافته در داخل کشور موسوم به انگلیسی مشاهده شده است و شواهدی از سایر جهش‌ها وجود ندارد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران درباره تعیین کانون شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی، افزود: نمی‌توانیم مشخص کنیم که کانون شیوع ویروس جهش یافته کجا است و به صورت قطعی نقطه‌ای را معرفی کنیم، اما با توجه به پراکندگی مبتلایان می‌توانیم بگوییم در نقاط مختلف تهران مبتلایان وجود داشته اند.

زالی همچنین به افزایش تعداد مراجعان سرپایی به مراکز درمانی و بیمارستانی اشاره کرد و گفت: در میزان مراجعان سرپایی شاهد افزایش هستیم و شاخص بستری نسبت به هفته‌های گذشته نیز افزایش داشته است.

وی افزود: در دی ماه ۲۸ هزار مراجعه سرپایی داشتیم که در بهمن ماه به ۴۰ هزار نفر رسید و به این ترتیب شاهد افزایش مراجعان سرپایی نیز در بهمن بوده‌ایم. میزان بستری‌ها در انتهای بهمن نیز نسبت به انتهای دی ماه رشد داشته و در روزهای آغاز اسفند ماه نیز با شیب ملایمی در حال افزایش است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: نامه‌ای به وزرای کشور و بهداشت نوشته شده است تا پروازهای اروپایی به ویژه انگلستان متوقف شود. البته نظر ما تنها پروازهای اروپایی نبوده است چرا که در پرواز از سایر کشورها نیز نوع جهش یافته ویروس در افراد مشاهده شده است و فضای زیرساختی ترانزیت فرودگاه امام خمینی به گونه‌ای نیست که از ازدحام و خطر آلودگی جلوگیری شود و توقف پروازها باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: هنوز از ستاد ملی کرونا شیوه نامه روشن و شفافی درباره بازار خرید و ترددهای نزدیک به ایام نوروز اعلام نشده است، بی تردید اگر قرار است محدودیت‌هایی اعمال شود با توجه به اینکه پیش‌فروش‌ها در حوزه سفر و ترددها در حال انجام است، برای جلوگیری از نارضایتی مردم باید زودتر تعیین تکلیف شود تا سرنوشت بسیاری از موارد از جمله ترددها و برگزاری آزمون‌ها مشخص شود.

زالی گفت: البته برخی از این موارد ملی است و باید هر چه زودتر تصمیم گیری شود.

انتهای پیام

  • نویسنده : تحریریه