سارقان همیشه در کمین هستند و با سوءاستفاده از غفلت شهروندان اموال آنان را به سرقت می‌برند. سرقت از منزل و اتومبیل از مواردی است که خسارت سنگینی به مالباختگان تحمیل می‌کند، پس ضروری است در روزهای پایانی سال شهروندان بیش از همیشه به نکات ایمنی و مراقبتی توجه کنند.

ویناپرس – سارقان همیشه در کمین هستند و با سوءاستفاده از غفلت شهروندان اموال آنان را به سرقت می‌برند. سرقت از منزل و اتومبیل از مواردی است که خسارت سنگینی به مالباختگان تحمیل می‌کند، پس ضروری است در روزهای پایانی سال شهروندان بیش از همیشه به نکات ایمنی و مراقبتی توجه کنند.

«زهرا آزادی امیری» معاون اجتماعی کلانتری ۱۰۳ گاندی در این‌باره به خبرنگار پایگاه خبری ویناپرس گفت: سارقان اتومبیل با شگردهای گوناگون خودروهای ناایمن و فاقد لوازم حفاظتی را شناسایی و در فرصت مناسب به آنها دستبرد می‌زنند. استفاده از دزدگیر، قفل فرمان، سوئیچ مخفی، قفل پدال، قفل سوئیچی و در صورت امکان ردیاب‌های الکترونیکی و ماهواره‌ای کمک بزرگی به پیشگیری از سرقت اتومبیل می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه نباید خودرو حتی برای دقایق کوتاهی روشن بماند اظهار داشت: قرار دادن اتومبیل در اختیار افرادی که شناخت کافی از آنها نداریم از مواردی است که احتمال سرقت وسیله نقلیه را افزایش می‌دهد.

معاون اجتماعی کلانتری ۱۰۳ گاندی با اشاره به چند نکته مراقبتی برای جلوگیری از سرقت خودرو خاطرنشان کرد: اطمینان از بسته بودن درها و شیشه‌ها هنگام ترک خودرو، جلوگیری از پارک اتومبیل در محل‌های خلوت و تاریک، استفاده از پارکینگ‌های مطمئن، برداشتن سوئیچ پس از خاموش کردن موتور، پرهیز از قرار گرفتن افراد ناشناس پشت فرمان حین هُل دادن یا تعمیر اتومبیل، تعویض قفل درها و تغییر رمز ورود به خودرو پس از خرید اتومبیل از افراد ناشناس و عدم مراجعه به تعمیرکاران گمنام مواردی است که از سرقت خودرو پیشگیری می‌کند.

به گزارش ویناپرس، این کارشناس انتظامی با اشاره به شگرد ایجاد تصادفات ساختگی توسط سارقان حرفه‌ای خاطرنشان کرد: هنگام تصادف یا نزاع‌هایی که احتمال ساختگی بودن آن‌ها وجود دارد، باید بیشتر مراقب بود و از رها کردن اتومبیل خودداری کرد.

آزادی امیری با بیان اینکه برخی افراد با اطمینان از اینکه فرزند خردسال آنها در خودرو نشسته است، اتومبیل را رها می‌کنند گفت: به هیچ عنوان نباید کودکان خردسال و نوجوانان را در اتومبیل رها کرد زیرا علاوه بر سرقت اتومبیل احتمال وقوع هرگونه حادثه ناگواری وجود دارد.

* پیشگیری از سرقت منزل با چند اقدام ساده

این کارشناس انتظامی در ادامه به تمهیدات و راهکارهای ضروری برای پیشگیری از سرقت منازل اشاره کرد و گفت: استفاده از حفاظ آهنی مقابل تمام پنجره‌ها، نورگیرها، پاسیوها و دیوارهای کوتاه و همچنین به کارگیری در راهرو و پشت بام با حفاظ نرده‌ای ایمن از نفوذ سارقان به داخل منازل پیشگیری می‌کند.

آزادی امیری با بیان اینکه تعویض قفل‌های اصلی آپارتمان پس از خرید یا اجاره ملک جدید ضروری است، اظهار داشت: چنانچه به هر دلیل کلیدهای یدکی منزل مفقود یا در اختیار سایر افراد گذاشته شده است، می بایست در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به تعویض قفل‌ها به ویژه قفل در اصلی اقدام کرد. در این خصوص توصیه می‌شود هموطنان عزیز کلید منزل خود را در دسترس افراد ناآشنا و غیرمطمئن قرار ندهند.

معاون اجتماعی کلانتری ۱۰۳ گاندی خاطرنشان کرد: جلوگیری از ورود افراد ناشناس با عناوین فالگیر، رمال، متکدیان و ماموران فاقد کارت شناسایی معتبر از موارد موثر در پیشگیری از سرقت منازل است.

وی افزود: گذاشتن کلید در محل‌هایی مانند جاکفشی یا پادری، انداختن فرش روی پشت بام یا لبه دیوار، وجود نردبان یا چهارپایه کنار دیوارها و عدم روشنایی سردر منازل به هنگام ترک خانه احتمال سرقت منزل و اموال افراد را افزایش می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس، آزادی امیری با تاکید بر اینکه نباید برای شناسایی افراد به هیچ عنوان اقدام به بازکردن در منزل کرد گفت: این مساله باید به فرزندان خردسال یا نوجوان آموزش داده شود. استفاده از دوربین‌ مداربسته و آیفون‌ تصویری گزینه بسیار خوبی برای شناسایی افراد ناشناس و افزایش ضریب ایمنی و حفاظتی منازل است.

این کارشناس نیروی انتظامی از هموطنان خواست به نکات و هشدارهای انتظامی برای پیشگیری از سرقت به ویژه در روزهای منتهی به تعطیلات نوروز توجه ویژه‌ای داشته باشند و چنانچه مورد سرقت قرار گرفتند موضوع را بلافاصله به سامانه ۱۱۰ یا نزدیک‌ترین واحد پلیس گزارش کنند.   

انتهای پیام

  • نویسنده : امیررضا محمدی