اثری که «بنکسی» هنرمند معروف خیابانی برای قدردانی از زحمات کادر درمان در مبارزه با کرونا کشیده بود، رکورد فروش آثار این هنرمند در حراج‌های هنری را شکست.

ویناپرس – اثری که «بنکسی» هنرمند معروف خیابانی برای قدردانی از زحمات کادر درمان در مبارزه با کرونا کشیده بود، رکورد فروش آثار این هنرمند در حراج‌های هنری را شکست.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، تصویری که بنکسی گرافیتی‌کار مشهور انگلیسی همزمان با اولین موج از شیوع کرونا در تقدیر از تلاش‌های مدافعان سلامت در این کشور کشیده بود، در حراجی کریستیز به قیمت ۲۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار فروخته شد و رکورد جدیدی در کارنامه این هنرمند مطرح برجای گذاشت.

این اثر سیاه و سفید که تغییرساز (Game Changer) نام دارد، پسربچه‌ای را به تصویر می‌کشد که عروسک بتمن و سوپرمن خود را کنار گذاشته و به جای آنها با عروسک یک ابرقهرمان که لباس پرستاری به تن دارد، بازی می‌کند.

این اثر اولین بار ماه مه سال گذشته روی یکی از دیوارهای بیمارستان ساوت‌همپتون در جنوب انگلیس ظاهر شد. به گفته مقام‌های بیمارستان، بنکسی همراه این نقاشی یک یادداشت هم برای کادر درمان گذاشته بود با این مضمون: از تمام زحماتتان تشکر می‌کنم. امیدوارم این نقاشی به فضای بیمارستان کمی رنگ و رو ببخشد هرچند که خودش سیاه و سفید است.

به گفته متولیان حراجی کریستیز، بخش عمده پول فروش این اثر مفهومی در راه کمک به سازمان‌ها و خیریه‌های فعال در حوزه بهداشت و سلامت در سراسر انگلیس صرف خواهد شد. همچنین نسخه مشابه‌ای این نقاشی برای بیماران، ملاقات‌کنندگان و کارکنان در سالن بیمارستان باقی می‌ماند.

بنکسی نام مستعار یک گرافیتی‌کار، فعال سیاسی، کارگردان و نقاش انگلیسی است که آثارش با مضامین سیاسی و اجتماعی در خیابان‌ها و روی دیوارها یا پل‌ها نقش بسته‌اند. وی اغلب از هنر برای بیان درد و اندوه مهاجران و آوارگان استفاده می‌کند. آثار این هنرمند در سال ۱۹۹۳ به تدریج روی دیوارها و قطارها ظاهر شدند و تا سال ۲۰۰۱ هنر وی در جای جای انگلستان شروع به خودنمایی کرد. بنکسی امضای خودش را داشت به طوری که آثارش به راحتی از آثار سایر هنرمندان سبک گرافیتی قابل تشخیص و تمایز بودند.

انتهای پیام