مرگ «پرنس فیلیپ» همسر ملکه بریتانیا در رسانه‌های جهان بازتاب زیادی پیدا کرد و در انگلستان سبب انتقاد مردم از دستگاه سخن پراکنی این کشور شد. اما چرا او تا این حد مورد توجه قرار گرفت.

ویناپرس – مرگ «پرنس فیلیپ» همسر ملکه بریتانیا در رسانه‌های جهان بازتاب زیادی پیدا کرد و در انگلستان سبب انتقاد مردم از دستگاه سخن پراکنی این کشور شد. اما چرا او تا این حد مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس، «خسرو معتضد» نویسنده و تاریخ نگار در پاسخ این سوال به خبرنگار ویناپرس گفت: پرنس فیلیپ مشهور به «دوک ادینبورگ» شخصیت جالبی داشت و با سایر شاهزادگان و آقازادگان دربار بریتانیا کاملاً متفاوت بود و در مسایل سیاسی انگلستان دخالت نمی‌کرد.

او با بیان دوره زندگی همسر ملکه بریتانیا اظهار کرد: فیلیپ سال ۱۹۲۱ در جزیره «کورفو» یونان به دنیا آمد و پسر کوچک جورج پادشاه یونان بود. سال گذشته در سریالی که از تلویزیون انگلستان پخش شد به زندگی و آوارگی پرنس فیلیپ و مادرش اشاره شده است. آنها در زمان حمله عثمانی به یونان سرگردان شده بودند و خود را به لندن رساندند.

معتضد در ادامه گفت: فیلیپ یک رگه آلمانی هم داشت و به این دلیل آلمان‌ها در جنگ جهانی دوم تلاش کردند او را جذب کنند ولی فیلیپ به طرف آنها کشیده نشد و به عنوان افسر نیروی دریایی انگلستان در ارتش خدمت کرد. او در دیداری اتفاقی با الیزابت آشنا شد و سال ۱۹۴۷ با او ازدواج کرد.

وی با تاکید بر اینکه ملکه ۹۴ ساله بریتانیا اکنون ۶۹ سال است که بر این کشور حکمرانی می‌کند خاطرنشان کرد: حاصل ازدواج فیلیپ و الیزابت ۴ فرزند، ۸ نوه و ۱۰ نتیجه است.

پرنس فیلیپ به تاریخ و فرهنگ ایران علاقه‌مند بود و در چند نوبت به کشور ما سفر کرد. معتضد در این باره گفت: او سال ۱۳۵۰ به اتفاق دخترش «آن» و به دعوت محمدرضا شاه به ایران مسافرت کرد و در مراسم جشن تخت جمشید شرکت جُست. فیلیپ علاقه زیادی به اصفهان و تخت جمشید داشت و تاریخ ایران را به خوبی می‌دانست. او سال ۱۳۵۷ در پاسخ به این سوال خبرنگاران که از او پرسیدند «در ایران چه خبر است؟» گفت: هر سی سال یک بار مردم ایران قیام می‌کنند، یک بار در زمان مصدق بر سر ملی شدن صنعت نفت و دیگری در سال ۵۷٫ او در حقیقت با طرح این موضوع به انتقاد از رفتار حاکمان سابق ایران پرداخت. 

پرنس فیلیپ ملقب به دوک ادینبورگ، ۲۰ فروردین امسال در ۹۹ سالگی درگذشت.  

جزییات بیشتر این مطلب را می‌توانید در پادکست ویناپرس (اینجا) بشنوید.  

انتهای پیام

  • نویسنده : محمد جواد نعمتی