تاریخ پرفراز و نشیب ایران عزیز گواه رشادت‌ها و جوانمردی‌های مردم این سرزمین در سایه اعتقاد راسخ و باور عمیق به وعده و مدد الهی در پس تمام آزمایش‌ها و مسیرهای پر چالش پیشین و پیش روست؛

ویناپرس – تاریخ پرفراز و نشیب ایران عزیز گواه رشادت‌ها و جوانمردی‌های مردم این سرزمین در سایه اعتقاد راسخ و باور عمیق به وعده و مدد الهی در پس تمام آزمایش‌ها و مسیرهای پر چالش پیشین و پیش روست؛ امام شهدا و معمار کبیر انقلاب اسلامی درباره برهه حساس و تاریخی دفاع مقدس فرمودند: «خوزستان، دِین خودش را به اسلام ادا کرد» و «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

خرمشهر؛ شهری که خیابان‌ها، کوچه‌ها و خانه‌های آن به مدت ۳۴ روز شاهد مقاومت جوان‌های غیور و شجاع بسیجی همراه نیروهای ارتش و سپاه مجهز به سلاح سبک در مقابل چند ده هزار سرباز تا بن دندان مسلح بعثی با پشتیبانی توپخانه و صدها دستگاه تانک و هواپیما در محاصره بود؛ اما دیری نپایید که تصرف خرمشهر برای دشمن متجاوز به کابوسی بزرگ تبدیل شد. خرمشهر حماسه‌ها آفرید و خونین‌شهر شد. شهری که ارتش بعثی را زمین‌گیر کرد و تمامی نقشه‌های استکبار جهانی را برای اشغال برق‌آسای خاک ایران نقش بر آب ساخت. مدافعین شهر صحنه‌های غرورآفرینی از شجاعت و ایمان بر صفحات تاریخ این مرز و بوم ترسیم و درس‌ها به دشمن آموختند. خیابان‌های خرمشهر از خون پاک جوانان وطن گلگون شد و آثار آن حماسه آفرینی‌ها اکنون در گوشه و کنار این شهر مقاوم و دلیر نمایان است.

سالهاست که خرمشهر جنگ دیده و مظلوم از بی‌مهری‌ها رنج می‌برد و در پیچ و خم وعده‌های بی‌عمل و سوءمدیریت‌ها زیان‌های فراوانی دیده است. امروز خرمشهر عزیز بیش از هر زمان دیگری نیازمند توجه جدی مسئولان و اجرای برنامه‌های موثر برای آبادانی و توسعه شهری است تا به این امید فشار سالهای جنگ و دوران بی‌مهری از روی دوش این شهر دلیر برداشته شود.

سوم خرداد هر سال بهانه‌ خوبی است تا روزهای حماسه آفرینی رزمندگان سرافراز ایران اسلامی را به یاد آوریم و مانند آن حماسه سازان بی‌ادعا برای آبادی و پیشرفت این شهر سربلند و پیروز تلاش کنیم و به یاد داشته باشیم که خرمشهر عزیز، شهری به وسعت ایران است.

نویسنده:

مینا صفدری، صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه خبری ویناپرس

انتهای پیام