رئیس قوه قضائیه گفت: پیشگیری از وقوع جرم از اهداف مهم قوه قضائیه است که این مهم با گسترش فناوری محقق می‌شود.

ویناپرس – رئیس قوه قضائیه گفت: پیشگیری از وقوع جرم از اهداف مهم قوه قضائیه است که این مهم با گسترش فناوری محقق می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در آئین بهره‌برداری از دستاوردهای جدید فناوری اطلاعات و طرح‌های عمرانی قوه قضائیه اظهار کرد: تحول به معنای آن است که وضعیت موجود شناسایی شده و نسبت به ترسیم وضعیت مطلوب اقدام صورت گیرد و فاصله بین این دو وضعیت را تا حد ممکن کم کنیم و این امر را به منظور سهولت دسترسی مردم به عدالت انجام دهیم.

وی افزود: مهم‌ترین اثر تحول فناورانه در قوه قضائیه تسهیل شدن و تسریع دسترسی مردم به عدالت است، در نتیجه افتتاح و عملیاتی شدن پروژه‌های فناورانه در دستگاه قضائی به میزان ۴ میلیون مراجعه به دادگستری‌ها کاسته شده است و این امر علاوه بر تسهیل و تسریع دسترسی مردم به عدالت سبب حفظ کرامت آن‌ها نیز می‌گردد و این امر از محوری ترین اهداف حرکت به سمت قوه قضائیه هوشمند است.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه افزایش سرعت، دقت و شفافیت از ویژگی‌های کار فناورانه است گفت: ۷۰ درصد سند تحول در راستای گسترش فناوری است؛ در واقع سند تحول سندی فناورانه پایه است که به موجب آن دسترسی به عدالت برای همگان تسهیل می‌شود.

رئیس دستگاه قضا افزایش تعامل الکترونیکی میان قوه قضائیه و سایر دستگاه‌ها به ویژه نیروی انتظامی را از نتایج و اهداف حرکت به سمت قوه قضائیه هوشمند دانست.

وی گفت: ۴ میلیون مراجعه به دادگاه‌ها با سامانه‌های هوشمند کم شده است که این عدد قابل تقدیر است، اینکه حدود ۷۰ درصد سند تحول در راستای توسعه فناورانه است تا دسترسی به عدالت تسهیل شود.

رئیسی بیان کرد: پیشگیری از وقوع جرم از اهداف مهم این دوره است که در گرو گسترش فناوری می‌تواند مؤثر باشد، استفاده از هوش قضائی برای دادرسی‌های سریع بسیار مؤثر است، دادگاه‌های برخط فراهم شده برای تسریع کار مؤثر است.

اجرای سریع احکام با افزایش تعامل الکترونیک میان قوه قضائیه و سایر دستگاه‌ها

رئیسی خاطرنشان کرد: این موضوع تعامل الکترونیک میان دستگاه قضا و سایر دستگاه‌ها حتماً در جهت اجرای سریع احکام می‌تواند کمک کند و دسترسی قضات را به وضعیت افراد می‌تواند تسهیل کند و این هم در جهت رضایت مردم است. پیشگیری از وقوع جرم که از اهداف مهم این دوره است و از مواردی است که در قانون اساسی نسبت به وظایف قوه قضائیه تاکید شده است، در پرتوی گسترش کار فناوری می‌تواند مؤثر باشد.

سرعت در دادرسی‌ها با برخط شدن فرآیند

رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: استفاده از هوش قضائی برای دادرسی‌های سریع بسیار توانسته است مؤثر باشد. الان این دادگاه‌های بر خط که در سراسر کشور فعال شده، آثار بسیار خوبی داشته، مردم راحت شدند و دسترسی آن‌ها راحت شده و این دادرسی‌های بر خط و فعالی که در سراسر کشور و دادرسی‌های الکترونیک که صورت می‌گیرد، این هم در جهت تسهیل کار بسیار می‌تواند مؤثر باشد.

رئیس دستگاه قضائی اذعان کرد: از طرف دیگر؛ این شفاف سازی‌ها حتماً می‌تواند از وقوع فساد و روابط ناسالم پیشگیری کند. ما فکر می‌کنیم شفافیت هر چقدر بیشتر شود، روابط ناسالم را کاهش می‌دهد و زمینه‌های بروز فساد را از بین می‌برد. این در قوه قضائیه بسیار توانسته است مؤثر باشد و ان شاءالله آثار و برکات آن در آتی هم برای قوه قضائیه و هم برای دولت باشد.

حذف دو میلیونی مراجعات برای گرفتن استعلامات با تحول فناورانه در دستگاه قضائی

رئیسی در ادامه با اشاره به حذف دو میلیون از مراجعات به دستگاه‌های مختلف برای گرفتن استعلامات عنوان کرد: این موضوع از برکات کاری است که انجام شده و جای تقدیر از همکاران عزیز دارد. لازم است که مردم نسبت به دستگاه‌ها نظر دهند و نسبت به رفتار قاضی و کارمند اظهار نظر کنند.

رضایت ۷۰ درصد مردم از سرعت گرفتن فرآیندهای قضائی

رئیس قوه قضائیه گفت: سه میلیون از جامعه آماری که عزیزان اعلام کردند نظر دادند و قریب به ۷۰ درصد اعلام رضایت کردند. این از کارهای بسیار ارزشمندی است. اینکه ما بخواهیم نظر دهیم که چکار کردیم به نظر من اهمیت آن زیاد نیست و اهمیت آن است که خود مردم و کسانی که به دادگستری‌ها مراجعه می‌کنند بگویند که قاضی، کارمند و نیرویی که با آن‌ها ارتباط برقرار کرد آیا واقعاً کار را درست انجام داد یا کار را با بروکراسی اداری و پیچیدگی‌هایی که موجب نارضایتی‌هایی شد دنبال کرد.

فعال شدن ۵۰ مرکز پزشکی قانونی عمدتاً در مناطق محروم

رئیسی تصریح کرد: فعال شدن ۵۰ مرکز پزشکی قانونی که عمدتاً در مناطق محروم دایر دشه اند در راستای خدمت رسانی به مردم عزیز کشورمان بسیار اثرگذار است و باید این رویه استمرار داشته باشد.

بیرون بردن زندان‌ها از کالبدهای شهری

رئیس قوه قضائیه در ادامه به موضوع بیرون بردن زندان‌ها از کالبدهای شهری اشاره کرد و بیان داشت: بیرون بردن زندان‌ها از کالبدهای شهری امری است که در زمره تأکیدات قانون گذار است و ما نیز به عنوان مجری قانون در این راستا اقدام کردیم و باید باز هم تلاش بیشتری کنیم تا هر چه می‌شود زندان‌ها را از کالبد شهری بیرون بیاوریم و در حاشیه شهرها قرار دهیم؛ اقدامی که در این راستا در استان ایلام صورت گرفته است قابل تقدیر است.

رئیسی در ادامه با اشاره به احداث ساختمان‌های دادگستری در استان‌های یزد، هرمزگان و گیلان ضمن تقدیر از دست‌اندرکاران این امر بیان داشت: ایجاد ساختمان‌ها و مراکز جدید دادگستری هم به حفظ کرامت مردم و ارباب رجوع می‌انجامد و هم دسترسی مردم به عدالت را تسهیل و تسریع می‌گرداند.

پیگیری کار تحول در دستگاه قضائی از ضروریات است

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه پیگیری کار تحول در دستگاه قضائی از ضروریات است گفت: قوه قضائیه نیازمند یک تحول بود و این تحول باید دنبال شود و من یقین دارم با همکاران خوبی که چه در ستاد و چه در استان‌ها در دستگاه قضائی داریم این حرکت تحولی دنبال خواهد شد و تاکید من این است که نباید هیچ گونه وقفه‌ای در اقدامات تحولی صورت گیرد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی از آثار حرکت تحولی در دستگاه قضائی است گفت: بخشی از مفاد سند تحول عملیاتی شده و تا پایان سال ۱۴۰۰ نیز بخش باقی مانده آن اجرایی می‌شود.

انتهای پیام