معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان بی‌اثر بودن واکسن سینوفارم برای گروه سنی بالای ۶۰ سال را تکذیب کرد و گفت: اثر گذاری واکسیناسیون درگروه‌های هدف، سه ماه آینده خود را نشان می‌دهد.

ویناپرس –  معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان بی‌اثر بودن واکسن سینوفارم برای گروه سنی بالای ۶۰ سال را تکذیب کرد و گفت: اثر گذاری واکسیناسیون درگروه‌های هدف، سه ماه آینده خود را نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از ایسنا، دکتر محمد خزایی اظهار کرد: هیچ منبع معتبری مبنی بر بی‌اثر بودن واکسن سینوفارم به‌ویژه برای گروه سنی بالای ۶۰ سال وجود نداشته و این‌گونه بحث‌ها هیچ پشتوانه علمی ندارد، بنابراین توصیه می‌شود شهروندان به این موضوعات توجه نداشته باشند.

وی با بیان اینکه انجام واکسیناسیون برای مشمولان گروه سنی و شغلی در حال انجام است، تصریح کرد: انجام این واکسیناسیون هیچ تأثیری بر کنترل موج پنجم ندارد چراکه اثرگذاری واکسن با دریافت دُز دوم ایجاد می‌شود و نباید فردی که دُز اول را دریافت کرده نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بی تفاوت باشد.

وی با تأکید براینکه برای کنترل موج پنجم کرونا شهروندان همچنان باید فاصله فیزیکی حداقل دو متر را رعایت کرده و هنگام خروج از منزل از ماسک استفاده کنند و از حضور در دورهمی‌ها خودداری کنند، خاطرنشان کرد: اثر گذاری واکسیناسیون شهروندان در گروه‌های هدف سه ماه آینده خود را نشان می‌دهد و در کنترل کرونا اثرگذار خواهد بود.

این مقام مسئول با بیان اینکه برخی شهروندان که در گروه‌های سنی هدف مشمول دریافت واکسن هستند از واکسیناسیون استقبال نمی‌کنند، گفت:  تماس‌های متوالی برای دعوت از این افراد برای انجام واکسیناسیون گرفته شده، در حالی‌که این گروه سنی در صورت ابتلا به کرونا آسیب‌پذیرتر بوده و خطر مرگ و میر در این گروه سنی بیشتر است، بنابراین امیدواریم هر چه سریعتر این افراد برای دریافت واکسن خود اقدامات لازم را انجام دهند.

وی با اشاره به پوشش واکسیناسیون در استان همدان تصریح کرد: تا کنون ۲۶ و نیم درصد کل جمعیت مشمول واکسن در استان واکسینه شده‌اند، همچنین بیش از ۸۶ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال واکسن دریافت کرده‌اند که امیدواریم مابقی این افراد برای دریافت واکسن به سامانه salamat.gov.ir مراجعه کرده و نسبت به واکسیناسیون خود اقدام کنند.

دکتر خزایی گفت: برخی از مشمولین دریافت واکسن در گروه سنی بالای ۶۰ سال وارد دریافت دُز دوم واکسن شده‌اند که اجرای طرح واکسیناسیون در ماه‌های آینده اثر خود را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه بیماری زمینه‌ای بر مقاومت فرد در شدت ابتلا اثرگذار است، گفت: برخی اخبار مبنی بر فوت افراد با وجود دریافت واکسن که منتشر می‌شود، در گروه‌هایی دیده می‌شود که تنها دُز اول را دریافت کرده‌اند و در کنار این موضوع بیماری زمینه‌ای داشته‌اند که داشتن بیماری زمینه‌ای فاکتوری برای شدید شدن کروناویروس محسوب می‌شود، بنابراین افرادی که واکسیناسیون را به‌طور کامل انجام می‌دهند ریسک شدید شدن بیماری و خطر مرگ در آن‌ها به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

دکتر خزایی از باز شدن سامانه سلامت و کاهش گروه سنی به سه سال خبر داد و گفت: این سامانه به زودی برای گروه‌های سنی پایین‌تر باز خواهد شد.

انتهای پیام