وقایع این روزهای کابل شباهت زیادی به خروج نیروهای آمریکایی در سال 1975 از ویتنام دارد، گویی تاریخ دوباره تکرار شده است.  

ویناپرس – وقایع این روزهای کابل شباهت زیادی به خروج نیروهای آمریکایی در سال ۱۹۷۵ از ویتنام دارد، گویی تاریخ دوباره تکرار شده است.  

«خسرو معتضد»، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری ویناپرس اظهار داشت: آمریکایی‌ها که در سال ۱۹۶۱ یعنی در زمان ریاست جمهوری کندی در ویتنام جنگیده و ۴۲ هزار سرباز خود را در این نبرد از دست داده بودند پس از مذاکرات مفصل پاریس در سال ۱۹۷۵ تصمیم به ترک ویتنام گرفتند و سرانجام با عوامل و مستشاران خود از پشت بام سفارت ایالات متحده در سایگون فرار کردند.

او با بیان اینکه آمریکا همیشه طرفدارانش را فریب می‌دهد گفت: در زمان فرار آمریکایی‌ها از ویتنام رئیس جمهور وقت این کشور نیز گریخت ولی در یک هتل آمریکایی پست کوچکی دریافت کرد. سالها قبل از این ماجرا یعنی در زمان مصدق آمریکایی‌ها رفتار مشابهی با ایران داشتند و در کشور ما کودتا به راه انداختند. دولت آمریکا نسبت به دوستان و هواداران خود متعهد نیست و سر بزنگاه آنها را تنها می‌گذارند.

معتضد با انتقاد از پوشش اخبار مربوط به تحولات افغانستان در رسانه‌های داخلی به ویژه صدا و سیما خاطرنشان کرد: این رفتار رسانه‌ای ایران برای من عجیب است در حالی که بسیاری از شبکه‌های خبری دنیا از طریق خبرنگاران مستقر در کابل وقایع افغانستان را به طور زنده و مستقیم به سراسر جهان مخابره می‌کنند.

این تاریخ نگار برجسته کشورمان درباره دستاورد آمریکایی‌ها از اشغال بیست ساله افغانستان گفت: بوش دوم برای انتقام از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر و سرکوب طالبان به افغانستان حمله نظامی کرد. آنها در این کشور هزاران میلیارد دلار هزینه کردند ولی دستاوردی جز پشیمانی و از دست دادن دهها هزار سربازان و تجهیزات نظامی نداشتند.

او در پاسخ به این پرسش که چرا ارتش افغانستان نتوانست جلوی پیشروی‌های طالبان را بگیرد، به خبرنگار ویناپرس گفت: به نظر می‌رسد ارتش افغانستان میدان نبرد را خالی کرد. حتی مقامات وزارت خارجه آمریکا هرگز فکر نمی‌کردند طالبان به این سرعت افغانستان را تصرف کند. گفته شده دلیل این واقعه فساد گسترده در دولت و ارتش افغانستان بود. در حقیقت ارتش این کشور ذوب شد و در برابر حملات و تصرفات طالبان از افغانستان دفاع نکرد.  

معتضد با بیان اینکه چهره افغانستان پس از چند دهه جنگ و درگیری در حال تغییر بود تصریح کرد: در چند سال اخیر زنان و دختران افغانستانی اجازه یافته بودند در دانشگاه کابل تحصیل کنند. آنها در شعر معروفی به این نکته اشاره می‌کردند که ما زبان فارسی را دوست داریم، ما دختران فردوسی و سعدی و مولانا هستیم ولی امروز می‌بینیم طالبان به این کشور و خانه‌های مردم افغانستان هجوم آورده و آنها را یکی بعد از دیگری تفتیش و تصرف می‌کند.

این نویسنده و مورخ با بیان اینکه هیچ کس نمی‌داند آینده افغانستان چه سرنوشتی دارد خاطرنشان کرد: این کشور افراد فرهیخته و دانشمندان بسیاری دارد که همه آنها اکنون آواره شدند. دلم برای آنها و همه کسانی که برای نجات خود به فرودگاه کابل پناه آورده و با حقه بازی و دورویی آمریکایی‌ها روبه‌رو شدند می‌سوزد. نباید فراموش کنیم این کشور ملت با فرهنگ و مقاومی دارد که در سال ۱۸۴۲ انگلیسی‌ها را با ۱۶ هزار کشته نابود کردند.

او در پایان یادآور شد: ملت افغانستان در طول تاریخ همواره وطن پرست و غیرتمند بوده است و من امیدوارم دوباره با تلاش همین ملت این شرایط اسفناک خیلی زود پایان یابد.

نویسنده: تحریریه پایگاه خبری ویناپرس

انتهای پیام