با وجود اینکه ویروس لامبدا در ترکیه درحال گردش است اما تورهای گردشگری این کشور از مبدا ایران به مقصد شهرهای درگیر این ویروس با نازل ترین قیمت ها به فروش می‌رسد.

ویناپرس – با وجود اینکه ویروس لامبدا در ترکیه درحال گردش است اما تورهای گردشگری این کشور از مبدا ایران به مقصد شهرهای درگیر این ویروس با نازل ترین قیمت ها به فروش می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از مهر، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در پایتخت با اشاره به شناسایی سویه لامبدا در ۴۰ کشور جهان، اظهار داشته با توجه به اینکه انتشار از طریق مرزها صورت می‌گیرد، کنترل مرزها و ترددها مهم‌ترین موضوع در پیشگیری از ورود این سویه جدید است. بنابراین اعمال محدودیت‌های جدی تر در مرزهای کشور و به خصوص انجام قرنطینه هوشمند در مبادی ورودی مرزهای زمینی و هوایی بسیار اهمیت دارد.

در همین حال برخی منابع خبری اعلام کرده‌اند، ویروس لامبدا در کشور ترکیه مشاهده شده است اما ترکیه مقصدی است که بسیاری از ایرانی‌ها به عنوان مقصد ارزان به آن سفرهای زیادی می‌کنند چون ویزا ندارد نزدیک است و تورهای گردشگری آن از بسیاری مقاصد ایرانی ارزان‌قیمت تر است. این روزها نیز که ویروس لامبدا در ترکیه مشاهده شده، اتفاقاً به جای اینکه سفر به این کشور ممنوع شود؛ تورهای گردشگری آن به نازل‌ترین قیمت‌ها فروخته و تبلیغ می‌شود.

در حال حاضر بلیت تک پرواز رفت و برگشت به استانبول تنها چهار میلیون تومان هزینه دارد اما برای سفر با تورهای ارزان قیمتی که این روزها تبلیغ آن بسیار زیاد شده است، برای چهار روز سفر در هتل‌های چهار و سه ستاره همراه با پرواز و صبحانه حدود ۵ تا ۸ میلیون تومان هزینه لازم است. این نرخ‌ها در ارزان‌ترین قیمت فروخته می‌شود و تبلیغات آن در فضای مجازی از سوی آژانس‌های مسافرتی نیز به وفور دیده می‌شود از طرفی افرادی که به صورت خودسرانه بدون مجوز تور گردشگری به مقصد ترکیه می‌برند نیز بسیار زیاد هستند و گاهی با وعده بیمه قانونی تور از سوی آژانس‌های مسافرتی این تورهای گردشگری را با نرخ‌های کمتر نیز به فروش می‌رسانند.

تورهای گردشگری استانبول برای اوایل مرداد و ۵ روز اقامت در هتل‌های ۴ ستاره ۵ میلیون تومان نرخ داشت. این نرخ برای خرداد ماه به ۴ میلیون تومان هم رسیده بود. اکنون برای روزهای اول شهریور به طور متوسط برای ۶ روز اقامت در هتل ۳ ستاره معمولی ۵ میلیون تومان نرخ دارد.

تورها را ارزان می‌فروشند تا ایران نیز میزبان لامبدا شود

این در حالی است که مقامات ترک و ایرانی از خطر وجود ویروس لامبدا در ترکیه و انتقال آن به ایران هشدار می‌دهند. اما نظر یکی از آژانس داران درباره برگزاری تورهای ترکیه در شرایط شیوع ویروس جالب توجه است. احسان درجزی یک از مدیران دفاتر مسافرتی که تورهای ترکیه را نیز می‌فروشد به خبرنگار مهر می‌گوید: در شرایط عادی با فرارسیدن فصل سرما قیمت تورهای ترکیه پایین می‌آید این اتفاق هر ساله می‌افتد. ولی مقاصدی مانند کوش آداسی که هوا سردتر می‌شود متقاضی کمتری دارد چون استفاده از دریا و استخر در آنها محدود است. این را هم باید در نظر گرفت که با کم شدن مسافر هتل و محدود شدن خدمات، تورهای ترکیه نرخ کمتری خواهند داشت. در حال حاضر هم نرخ تورها کمتر شده اند چون کمتر کسی به ترکیه می‌رود به همین دلیل یک آفر برای مسافران در نظر گرفته می‌شود شاید تشویقی برای آنها باشد اما درباره اینکه ویروس در ترکیه وجود دارد باید گفت این ویروس در ایران هم هست. منتها باید افراد خودشان رعایت کنند. مگر لامبدا در ایران نیست؟

وی با توجیه اینکه ویروس در همه جای دنیا هست و این افراد هستند که باید خودشان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند اقدام به برگزاری تورهای گردشگری به مقصد آنتالیا می‌کند تورهایی که این آژانس به صورت نمونه می‌فروشد برای سه شب اقامت در آنتالیا و اقامت در هتل ۴ ستاره با تست pcr رایگان و خدمات کامل غذا، حدود ۱۰ میلیون تومان قیمت دارد.

پیش از این عاطفه عابدینی دبیر کمیته علمی کووید ۱۹ گفت: با توجه به مشاهده شدن مواردی از ابتلاء به ویروس جهش‌یافته لامبدا در کشور ترکیه، احتمال ورود این ویروس به کشور از طریق این کشور وجود دارد و به مردم توصیه می‌کنیم که از سفرهای غیرضروری به کشورهایی که سویه‌های جدید را تجربه می‌کنند‏، پرهیز کنند. درواقع باید آزمایش‌های پی‌سی‌آر برای کسانی که در مرزها رفت‌وآمد دارند انجام شود. به ویژه اینکه ما در فصل تابستان هستیم و سفرهای خارجی وجود دارد.

لامبدا مهمان تورهای ترکیه

همین امروز هشتم شهریور ماه نیز، علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره جهش لامبدا، گفته است: این واریانت در کشورهایی اعم از هندوستان، ترکیه و قطر وجود دارد. در ایران نیز با توجه به رفت و آمد با این کشورها احتمال اینکه لامبدا وارد کشور ما شده باشد زیاد است.

بنابراین با وجود نبود «پایش ژنتیکی مناسب و مدون در خصوص کووید» در ایران احتمال ورود این واریانت به کشور زیاد است این هم به دلیل رفت و آمدهای متعدد به کشورهایی است که میزبان این ویروس جهش یافته و خطرناک هستند به نظر نمی‌رسد برای تفریح و خوش‌گذرانی یا حتی تورهای ارزان قیمت بخواهیم ایران را نیز میزبان این ویروس کنیم و اتفاقات ناگوار دو سال اخیر را به پیک ششم پیوند بزنیم بنابراین به نظر می‌رسد باید نظارت بیشتری از سوی متولیان گردشگری صورت گیرد تا برای مدتی تورهای گردشگری به مقاصدی که میزبان این ویروس هستند محدود شود.

انتهای پیام