معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در صورت تایید بسته پیشنهادی معاونت بهداشت به ستاد ملی مقابله با کرونا، محدودیت‌های کرونایی از اول آبان برداشته می‌شود.

ویناپرس – معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در صورت تایید بسته پیشنهادی معاونت بهداشت به ستاد ملی مقابله با کرونا، محدودیت‌های کرونایی از اول آبان برداشته می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس، کمال حیدری، در اولین نشست خبری بعد از انتصاب به عنوان معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: مشکل کرونا صرفاً با واکسن حل نمی‌شود و باید به رعایت پروتکل‌ها اهتمام بورزیم، چه بسا برخی با تزریق ۲ دوز واکسن مبتلا شوند که این امر طبیعی است و احتمال فوت هم وجود دارد، اما مرگ و میر با واکسیناسیون به شدت کاهش می‌یابد.

وی افزود: الان تقریباً تمام اطلاعات جامع پیرامون افرادی که واکسن زدند و نزدند را داریم و اختلاف فاحشی میان تعداد مبتلایان واکسن زده و نزده وجود دارد. واکسن برای همه فراهم است ولی متأسفانه برخی دچار تشکیک هستند، اما مطمئن باشید واکسن‌های موجود مورد تأیید مراجع علمی است و اولین واکسن بهترین واکسن است و باید از فرصت موجود استفاده کنیم تا اگر موج بعدی هم در راه باشد جامعه ایمنی کافی را دریافت کند.

حیدری ادامه داد: در مورد بازگشایی‌ها هم سیاست دولت و انتظار مردم این است که پس از این مدت که خسته شدند، به زندگی عادی بازگردند و مسائل اجتماعی و اقتصادی و…، ادامه یابد و تمرکز دولت هم بر بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و سپس جریانات اجتماعی و اقتصادی است‌. اگر ایمنی پایه رخ دهد دغدغه دولتمردان هم کاهش می‌یابد که اگر ابتلایی هم صورت می‌گیرد به کمترین نحو باشد و این هم به مردم باز می‌گردد که پروتکل‌ها را رعایت کنند و امیدواریم اگر پیک جدیدی رخ داد، با کمترین حالت باشد.

وی افزود: برنامه‌ریزی همکاران در ستاد کشوری کنترل کرونا رفع هوشمند محدودیت‌ها است و اینکه برنامه‌های افراد در گروه مشاغل ۴ گانه به چه صورت باشد، حساسیت‌های متفاوتی دارد و موارد آن تعیین شده و تدوین شده است که هفته آینده جهت تصویب و ابلاغ به ستاد کرونا می‌رود. نظارت دستگاه‌ها و خود مردم در این بازگشایی‌ها بسیار مهم است و دستورالعمل‌ها باید جدی گرفته شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: با توجه به ماهیت کرونا، تجمعات، مسافرت‌ها و…، عاملی برای شیوع بیشتر ویروس است و پیش‌بینی ما این است که شاید در ماه آینده پیک جدیدی را تجربه کنیم اما خیلی از مسائل مانند پوشش واکسیناسیون، رعایت پروتکل‌ها و…، تأثیر گذار است که پیش گویی‌های ما را تحت تأثیر قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه فعلاً پایانی برای کرونا متصور نیستیم، افزود: امیدواریم هرچه زودتر پاندمی پایان یابد اما ویروس موجود زنده است و برای بقای خود تلاش می‌کند و ضریب نفوذش را افزایش می‌دهد اما امیدواریم زودتر تمام شود. تمام تلاش ما باید قطع زنجیره انتقال بیماری باشد و رمز موفقیت غلبه بر بیماری قطع این زنجیره است.

حیدری گفت: متأسفانه بازگشایی‌ها زودتر از موعد صورت گرفت به رغم اینکه هنوز بحث محدودیت‌های هوشمند را اعلام نکرده‌ایم و جلسات کارشناسی که می‌گذاریم برای رفع محدودیت‌ها است. دستور ریاست جمهوری نیز این است که برنامه‌ریزی ها به همین سمت باشد تا کار و تفریح مردم برقرار باشد. ما می‌خواهیم با کرونا زندگی کنیم و برای این کار باید شرایط برای سالم زندگی کردن داشته باشیم و محدودیت برای کسانی باشد که واکسن نزدند یا پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند. پیش بینی کردیم با صلاحدید ستاد ملی کرونا از اول آبان بتوانیم محدودیت‌ها را رفع کنیم و از ۸ آبان هم با قضیه جدی تر برخورد و نظارت کنیم تا محدودیت‌ها منطقی برداشته شود.

وی افزود: ۴ گروه شغلی داریم که نوع ورود به مشاغل و اماکن، نوع خدمات، خدمت گیرندگان و خدمت دهنگان، سفرها و…، همگی در پروتکل‌های جدید مشخص شده است که در صورت تأیید اعلام می‌شود.

حیدری درباره بازگشایی مدارس نیز گفت: برنامه‌ها مشخص است و با آموزش و پرورش هم برنامه‌ریزی کردیم ولی ضمانت اجرایی دست آموزش و پرورش است و اگر مجموعه اصلی زیرمجموعه را مدیریت نکند، از ما هم خیلی کاری بر نمی‌آید زیرا ما هم وظایف خود را داریم و مجموعه‌ها باید در نظارت‌ها جدیت به خرج دهند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: در بسته جدید محدودیت‌ها قاعدتاً نوع رفتار با رنگ بندی‌های کرونایی متفاوت خواهد شد و شدت بستری و فوتی، درصد ابتلاء و…، در این فرمول تأثیرگذار است و واکنش سریع در مورد رنگ بندی ها به جلوگیری از وقوع پیک‌های بعدی کمک می‌کند.

انتهای پیام