دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته گفت: چالش های توسعه هوانوردی عمومی و استفاده از ایرتاکسی ها در حال برطرف شدن است.

ویناپرس – دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته گفت: چالش های توسعه هوانوردی عمومی و استفاده از ایرتاکسی ها در حال برطرف شدن است.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس، دکتر منوچهر منطقی درباره آخرین وضعیت تاکسی های هوایی در یک برنامه رادیویی گفت: در حال حاضر ۵_۷ شرکت خصوصی خدمات تاکسی های هوایی را ارایه می دهند تا هوانوردی عمومی توسعه یابد.

وی گفت: اکنون مجموعه ای در غرب کشور در حال آماده سازی است تا با هشت الی۱۰ هواپیما خدمات هوایی را ارائه دهد.

منطقی ادامه داد: ما در هوانوردی عمومی قصد داریم این فعالیت را در کشور قانونمند و طرح کسب و کار آن را اقتصادی کنیم؛ به طوریکه مجموعه های دیگری به این جمع اضافه شود تا حداقل ۱۵ شرکت در زمینه هوانوردی عمومی فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه ۳ مانع در حوزه هوانوردی عمومی وجود داشت، گفت: یکی از چالش ها اقتصادی شدن هزینه برای هواپیماهای کوچک بود؛ زیرا برای فرودگاهها هزینه نشست و برخاست هواپیماهای کوچک برابر هواپیماهای صد نفره است.

وی افزود: مهم ترین بحثی که وجود داشت اجازه فرودگاههای کم تردد به نشست و برخاست ایرتاکسی ها بود که خوشبختانه با همکاری شرکت فرودگاه‌ها این مشکل در حال رفع است.

وی با اشاره به رفع این موضوع اضافه کرد: پیشنهاد شرکت فرودگاه ها این بود که فرودگاه‌ها می‌توانند با جذب یک یا دو شرکت خصوصی دانش بنیان سعی در رونق هوانوردی عمومی داشته باشند.

وی گفت: هزینه سوخت هواپیماهای کوچک نیز از دیگر چالش ها بود؛ اغلب بنزین های خاصی نیاز دارند که از خارج کشور تامین می شود اما با رایزنی هایی که شده چند تولیدکننده داخلی اعلام آمادگی کرده اند که در حجم بالا می تواند این سوخت مورد نیاز را تامین کند.

وی گفت: تلاش ما این بوده که بتوانیم مرکزی که همه مجوزها را برای هوانوردی عمومی ارائه کند را ایجاد کنیم؛ در حال حاضر صحبت هایی شده که با ایجاد یک قانون خاص برای چنین مرکزی اقدام شود.

وی افزود: این قانون در سازمان هواپیمایی کشوری هنوز به تصویب نرسیده و به محض تصویب شدن فعالیت ایرتاکسی ها عملیاتی می شود.

انتهای پیام