مدیرکل بهزیستی البرز گفت: بر اساس گزارش‌ها کرج یک میلیون حاشیه نشین دارد و استقرار مهاجرین با خرده فرهنگ‌های متفاوت باعث پدید آمدن مشکلات زیادی شده است.

ویناپرس – مدیرکل بهزیستی البرز گفت: بر اساس گزارش‌ها کرج یک میلیون حاشیه نشین دارد و استقرار مهاجرین با خرده فرهنگ‌های متفاوت باعث پدید آمدن مشکلات زیادی شده است.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از ایسنا، اسدالله حیدری با اشاره به اینکه البرز مهاجرپذیرترین استان کشور است، اظهار کرد: طبق آمار رسمی، سال گذشته  ۹۶ هزار نفر از استان‌های کم برخوردار و طبقات ضعیف جامعه به البرز کوچ کرده و در حاشیه کلانشهر کرج مستقر شده‌اند.

 وی با اشاره به اینکه این مهاجرپذیری بالا باعث شده از تمام اقوام کشور در بهزیستی البرز پرونده وجود داشته باشد، گفت: این افراد دارای خرده فرهنگ‌های مختلف هستند و به دلیل اینکه جزو طبقات ضعیف جامعه قرار دارند، اغلب در حاشیه شهرها سکونت می‌کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه به دلیل اینکه این افراد اغلب بومی البرز نیستند برای دریافت تسهیلات بانکی در بحث معرفی ضامن با مشکل مواجه می‌شوند.

 حیدری با اشاره به اینکه همجواری البرز با پایتخت علی رغم این که باید فرصت تلقی می‌شد به چالشی بدل شده، افزود: امکانات و اعتبارات پایتخت با البرز قابل قیاس نیست و بدون در نظر گرفتن اعتبارات و زیرساخت‌های لازم، کرج را به یکباره تبدیل به استان کردند و اعتبارات و امکانات یک استان را برای آن در نظر نگرفتند.

مدیرکل بهزیستی البرز اضافه کرد: وجود طرح‌های ضربتی در تهران و کوچ افراد آسیب دیده به البرز مشکلات خاص خود را ایجاد کرده است، همچنین وجود چهار زندان بزرگ که بیش از ۱۳۰ هزار زندانی در آن ساکن هستند و در مواردی مانند فروش مواد مخدر در میان خانواده‌های آنان از جمله موارد آسیب این استان است.

وی ابراز کرد: بر اساس گزارش‌ها این شهر یک میلیون حاشیه نشین دارد و استقرار مهاجرین با خرده فرهنگ‌های متفاوت باعث پدید آمدن مشکلات زیادی شده است.

این مسئول توضیح داد: علاوه بر این موارد وجود اتباع خارجی نیز موضوعی دیگر است مشکلات زیادی را در پی داشته است.

وی با تأکید بر اینکه اعتبارات بسیار محدود البرز را تبدیل به استانی پر چالش و پر آسیب کرده، افزود: کنترل و کاهش آسیب‌ها در البرز نیازمند همتی در سطح ملی و کلان کشور با امکاناتی گسترده است و وجود یک اداره کل بهزیستی به تنهایی پاسخگو نخواهد بود.

مدیرکل بهزیستی  البرز در بخش دیگری از صحبت‌های خود به معضل اعتیاد در استان اشاره کرد و گفت: علی رغم دستور ابلاغ در خصوص معتادین متجاهر استان ۵۰ کمپ ترک اعتیاد تعطیل شده است.

حیدری گفت: متاسفانه مداخلات و تفاوت‌ دستورالعمل‌های سایر دستگاه‌های نظارتی با دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهزیستی یکی از مشکلات جدی البرز ذر این حوزه است.

این مسئول افزود: بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ معتاد متجاهر در کرج وجود دارد اما سهمیه‌ای که تعلق گرفته ۸۰۰ نفر است که نوعی ناهمخوانی ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: امیدوارم مسئولین کلان کشور، استان البرز را به صورت ویژه ببینند تا بهزیستی بتواند فعالیت‌های خود را با کیفیت هر چه بیشتر ارائه کند.

انتهای پیام

  • نویسنده : تحریریه