رئیس جمهور گفت: ستاد احیای دریاچه ارومیه به‌زودی با شکل جدید فعال خواهد شد تا با کمک نمایندگان، مدیران استان و دغدغه‌مندان کار را دنبال و اقدامات لازم را انجام دهد.

ویناپرس – رئیس جمهور گفت: ستاد احیای دریاچه ارومیه به‌زودی با شکل جدید فعال خواهد شد تا با کمک نمایندگان، مدیران استان و دغدغه‌مندان کار را دنبال و اقدامات لازم را انجام دهد.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور با نمایندگان استان‌های آذربایجان‌شرقی و غربی در مجلس دیدار کرد.

در این دیدار که استانداران جدید این دو استان هم حضور داشتند ابتدا نمایندگان استان‌های آذربایجان‌شرقی و غربی در مجلس شورای اسلامی در سخنانی به بیان مسائل و مشکلات حوزه‌های انتخابیه خود پرداختند و خواستار کمک و حمایت دولت برای حل این مشکلات شدند.

تلاش مضاعف برای حل مشکل آب به عنوان اصلی‌ترین دغدغه مردم، توجه ویژه به توسعه متوازن استان‌ها، تکمیل طرح‌ها و پروژه‌های زیرساختی نیمه‌تمام در استان به ویژه پروژه‌های راهسازی و مواصلاتی که بعضاً تا ۹۰ درصد پیشرفت داشته است، حل اساسی مشکل دریاچه ارومیه که محیط زیست استان‌های آذربایجان‌شرقی و غربی و استان‌های همجوار را تهدید می‌کند، حمایت از کشاورزان و خرید تضمینی محصولات از سوی دولت، توجه به بخش صنعت و معدن استان و تقویت و حمایت از بازارچه‌های مرزی به عنوان مرکز مبادلات تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه از مهمترین موضوعات مطرح شده از سوی نمایندگان مجلس در جلسه با رئیس‌جمهور بود.

پس از سخنان نمایندگان رئیس‌جمهور در سخنانی تکمیل طرح‌ها و پروژه‌های زیربنایی نیمه‌تمام در نقاط مختلف کشور را اولویت اول دولت در استان‌ها دانست و گفت: در سفرهای استانی به دنبال کلنگ زدن برای طرح‌ها و پروژه‌های جدید نیستیم و همه تلاش ما تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در حوزه‌های مختلف است تا به اشتغال جوانان و توسعه کشور کمک کند.

رئیس‌جمهور با اشاره به موضوع راه‌های مواصلاتی و کریدور ریلی به عنوان یکی از موضوعات و مشکلات مهم اشاره شده از سوی نمایندگان دو استان، گفت: تکمیل پروژه‌های مواصلاتی و راه‌آهن استان می‌تواند نقش بسیار مهمی در تقویت و توسعه تجارت و اقتصاد این منطقه ایفا کند.

رئیسی در پاسخ به دغدغه نمایندگان آذربایجان‌غربی درباره وضعیت دریاچه ارومیه و آثار و تبعات زیست‌محیطی ناشی از خشکسالی و کمبود آب در منطقه، گفت: ستاد احیای دریاچه ارومیه به زودی با شکل جدید فعال خواهد شد تا با کمک نمایندگان، مدیران استان و دغدغه‌مندان کار را دنبال و اقدامات لازم را انجام دهد.

وی در پاسخ به طرح موضوع خرید محصولات کشاورزان از سوی نمایندگان، گفت: خرید تضمینی محصولات کشاورزی در استان‌های مختلف از جمله سیب و انگور در ارومیه و خرما در استان‌های جنوبی از برنامه‌های دولت است و اعتقاد داریم باغدار و کشاورز نباید دغدغه و نگرانی از بابت فروش محصول خود را داشته باشد.

رئیس‌جمهور درباره اظهارات مطرح شده از سوی نمایندگان شهرستان‌های مرزی استان‌های آذربایجان‌غربی و شرقی، بر ارتباط با همسایگان و تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجاری در مرزها از طریق بازارچه‌های مرزی تأکید کرد و گفت: در دولت برای ارتباط با ۱۵ کشور همسایه هیچ مشکلی نداریم و روابط با همسایگان در اولویت ما قرار دارد.

رئیسی با بیان اینکه کشورهای بیگانه خیرخواه منطقه و کشورهای همسایه نیستند، گفت: بیگانگان در منطقه به دنبال منافع توسعه‌طلبانه خود هستند و ما اجازه نخواهیم داد صهیونیست‌ها ارتباط ما با همسایگان را دچار اختلال کنند.

وی افزود: حسن همجواری، ارتباط اقتصادی و تجاری و فعال شدن بازارچه‌های مرزی جزو برنامه‌ها و سیاست‌های جمهوری اسلامی است و تجارت کالایی با همسایگان می‌تواند به توسعه اقتصاد و ارتباط بیشتر با کشورهای منطقه کمک کند.

رئیسی همچنین با تأکید بر اینکه برای کسانی که به صورت قانونمند تجارت می‌کنند راه باید باز باشد، استانداران استان‌های مرزی را مکلف کرد راهکار مناسبی برای انتقال و مبادله کالا در مرزها از مسیر قانونی با اشراف دستگاه‌های اجرایی، تدوین و اجرایی کنند.

رئیس‌جمهور با اشاره به انتخاب استانداران جدید استان‌های آذربایجان‌شرقی و غربی گفت: استانداران تازه نفس با روحیه انقلابی در دو استان کار خود را آغاز کرده‌اند و اطمینان دارم با همکاری و همدلی مدیران و مردم استان در کنار نمایندگان، مشکلات رفع می‌شود و مردم احساس خواهند کرد که شرایط جدیدی در کشور ایجاد شده است.

در این جلسه محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان‌غربی در سخنان کوتاهی با بیان ظرفیت‌های بالای استان بر تلاش برای توسعه استان با کمک مدیران و نمایندگان تأکید کرد و گفت: اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام استان به‌ویژه در حوزه تأمین آب و احیای دریاچه ارومیه و همچنین تکمیل راه‌های مواصلاتی را در اولویت قرار خواهیم داد.

زین‌العابدین رضوی‌خرم استاندار استان آذربایجان‌شرقی نیز با قدردانی از رئیس‌جمهور به خاطر برگزاری نشست با مجمع نمایندگان، گفت: همه تلاش خود را برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام استان به کار خواهیم بست و قول می‌دهم طی ۲ سال، ۷۰ درصد پروژه‌های ناتمام که بالای ۸۰ درصد پیشرفت داشته‌اند را تکمیل کنیم.

انتهای پیام