در حالی که قرار است قیمت بلیت هواپیما از دوشنبه ۱ آذر کاهش یابد، اما هنوز خبری از اعمال مصوبه شورای عالی هواپیمایی کشوری در قیمت بلیت های در حال فروش نیست.

ویناپرس – در حالی که قرار است قیمت بلیت هواپیما از دوشنبه ۱ آذر کاهش یابد، اما هنوز خبری از اعمال مصوبه شورای عالی هواپیمایی کشوری در قیمت بلیت های در حال فروش نیست.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از مهر، ستاد ملی مقابله با کرونا در نشست ۹ آبان محدودیت پذیرش مسافر در پروازهای داخلی تا ۶۰ درصد ظرفیت هواپیما را لغو کرد.

این در حالی است که از زمان ایجاد محدودیت برای مسافرگیری در پروازهای داخلی، در حالی که ایرلاین‌ها تا ۳۰ درصد اقدام به گران کردن بلیت‌ها کرده بودند، اما شورای عالی هواپیمایی کشوری از موافقت خود با افزایش نرخ بلیت پروازها تا سقف ۱۰ درصد نسبت به نرخ نامه خرداد سال گذشته و اعمال این افزایش از ابتدای آذر ۱۳۹۹ خبر داد؛ این در حالی است که در خرداد سال گذشته نیز نرخ بلیت پروازهای داخلی افزایش ۲۰ درصدی نسبت به بهمن ۱۳۹۸ داشته است.

حال به نظر می‌رسد با توجه به برداشته شدن این محدودیت، ایرلاین‌ها موظف به برگرداندن قیمت بلیت پروازهای داخلی به نرخ‌های پیش از کرونا باشند. هر چند که هنوز از میزان کاهش قیمت‌ها خبری منتشر نشده است.

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی یکشنبه ۲۳ آبان در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رؤسای جدید و قدیم سازمان هواپیمایی کشوری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه جمهوری اسلامی به دنبال رفع تحریم‌ها است، درباره قیمت بلیت هواپیما گفت: فردا (۲۴ آبان) جلسه‌ای با ایرلاین‌ها داریم تا کاهش قیمت بلیت اجرایی شود.

شورای عالی هواپیمایی کشوری نیز در جلسه ۲۵ آبان امسال در نشستی ایرلاین‌ها را موظف به کاهش قیمت بلیت پروازهای داخلی از اول آذر کرد.

محمد محمدی‌بخش معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در پایان جلسه ۲۵ آبان شورای عالی هواپیمایی کشوری اعلام کرد: با توجه به تصمیم اتخاذ شده در شورای عالی هواپیمایی و موضوعاتی نظیر رفع محدودیت ۶۰ درصدی ظرفیت پذیرش پرواز و افزایش ظرفیت پروازها و با توجه به استدلال‌های مطرح شده توسط سازمان هواپیمایی کشوری، نماینده شرکت‌های هواپیمایی و سایر اعضای شورا، توافق بر این شد که از اول آذر نرخ بلیت هواپیما با میزانی که متعاقباً اعلام خواهد شد، کاهش یابد.

در حالی شورای عالی هواپیمایی کشوری مصوبه کاهش قیمت بلیت پروازهای داخلی را به تصویب رسانده که ایرلاین‌ها همچنان در حال فروش بلیت پروازهای داخلی از اول آذر به بعد، با قیمت‌های نجومی هستند.

به عنوان مثال بلیت تهران-مشهد برای روز ۲ آذر از ۸۸۰ هزار تومان تا ۱ میلیون و ۷۸ هزار تومان فروخته می‌شود.

برای مسیر اکونومی تهران-شیراز ۲ آذر نیز از ۶۷۰ تا ۹۴۲ هزار تومان قیمت‌ها در حال عرضه است. تهران-اهواز نیز از ۶۹۶ تا ۹۲۹ هزار تومان در حال عرضه است.

یک منبع آگاه در صنعت هوانوردی گفت: قرار است از پس فردا دوشنبه ۱ آذر قیمت بلیت پروازهای داخلی کاهش یابد.

وی افزود: این موضوع، مصوب شورای عالی هواپیمایی کشوری است و امروز یکشنبه ۳۰ آبان میزان کاهش قیمت‌ها اعلام شود.

به گفته این منبع آگاه، امروز ۳۰ آبان لیست جدید قیمت پروازهای داخلی اعلام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: هنوز میزان کاهشی شدن قیمت‌ها مشخص نیست و امروز در جلساتی که با ایرلاین‌ها داشته ایم، درباره رقم کاهش قیمت‌ها چالش‌هایی داشتیم.

این منبع آگاه یادآور شد: به طور کلی در شورای عالی هواپیمایی، کاهشی شدن نرخ بلیت پروازهای داخلی نسبت به وضعیت فعلی به تصویب رسید که با دستور وزیر راه و شهرسازی بود.

وی تأکید کرد: هنوز رقمی که قرار است کاهش یابد مشخص نیست که ۳۰ آبان تعیین شده و از ۱ آذر هم این کاهش قیمت‌ها در بلیت‌ها خود را مشخص خواهد کرد.

این مقام مسئول در صنعت هوانوردی تصریح کرد: در نشست شورای عالی هواپیمایی در خصوص درصد کاهش تصمیم گیری نشده و قرار است هر مسیر به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد و این نرخ‌ها اعلام می‌شود.

وی بیان کرد: در جلسه شورای عالی هواپیمایی کشوری که در سطوح مدیریتی این صنعت بود، درباره قیمت تمام شده هر ساعت-صندلی هم بحث‌هایی صورت گرفت. آخر وقت امروز ۳۰ آبان قیمت‌های جدید اعلام می‌شود.

هنوز مشخص نیست آیا در صورت اعلام نرخنامه جدید پروازهای داخلی، مابه التفاوت قیمت‌های جدید با قیمت‌هایی که در حال حاضر از سوی ایرلاین‌ها به فروش می‌رسد، به مسافران برگردانده خواهد شد یا خیر؟

به خصوص که در حال حاضر در بیشتر پروازها طی چند روز آینده، ایرلاین‌ها در حال فروش صندلی‌های پروازی با حداکثر ظرفیت هستند و خبری از محدودیت در فروش بلیت نیست؛ اما از نظر قیمتی همچنان بلیت‌ها با نرخ‌های دوره اعمال محدودیت در پذیرش مسافر عرضه می‌شود.

انتهای پیام