رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت:حتی در کشورهای توسعه یافته غربی یا در کشورهای در حال توسعه فقیر آفریقایی هم بحث مخالفت با واکسن وجود دارد.

ویناپرس – رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت:حتی در کشورهای توسعه یافته غربی یا در کشورهای در حال توسعه فقیر آفریقایی هم بحث مخالفت با واکسن وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از مهر، اولین جلسه هم اندیشی و همفکری در راستای فرزند آوری و اقناع تزریق واکسن امروز چهارشنبه ۱۵ دی ماه سال ۱۴۰۰، با حضور محمد هاشمی رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مدیران روابط عمومی‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و خبرنگاران استانی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

ایران و اندونزی در کشورهای اسلامی قابلیت تولید واکسن دارند

در این نشست سید محسن زهرایی رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، با بیان اینکه واکسن به معنای استفاده از بخشی از میکروارگانیسم عامل بیماری زا به عنوان محرک سیستم ایمنی بدن است که فرد سالم دریافت می‌کند تا در آینده همچنان سالم بماند، گفت: به این معنا که اگر در آینده مواجهه پیدا کرد، قبل از اینکه میکروارگانیسم تکثیر پیدا کند و علائم بیماری ظاهر شود، سیستم ایمنی بدن جلوی آن را خواهد گرفت. این کار عملاً بسیار ارزشمند، به عنوان پیشگیری سطح اولیه در نظر گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: در واقع ما از آب بهداشتی استفاده می‌کنیم تا اینکه دچار بیماری‌های گوارشی نشویم که این موضوع به عنوان پیشگیری سطح اول شناخته می‌شود. در مورد واکسن هم در واقع پیشگیری سطح اول است؛ به همین خاطر زمانی که به انسان سالم تزریق می‌شود باید طی پروسه ساخت و تولید نظارت بسیار دقیقی انجام شود.

زهرایی افزود: داروها را بسیاری از اوقات به دلیل اینکه افراد مجبور هستند، استفاده کنند و فرد بیمار است باید پیشگیری سطح دوم انجام شود که فرد دچار عوارض بیماری نشود در نتیجه ممکن است گاهی اوقات ساده‌تر گرفته شود اما در مورد واکسن فرآیند بسیار سخت و پیچیده‌ای اعمال می‌شود.

وی گفت: قابلیت تولید واکسن به همین خاطر در همه کشورها وجود ندارد، در کشورهای اسلامی می‌توان گفت عموماً ایران و اندونزی این قابلیت را دارند.

زهرایی در ادامه به تولید واکسن کرونا در ایران اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه در ایران پنج تولیدکننده توانسته‌اند تاییدیه سازمان غذا و دارو دریافت کنند، به زودی شاهد خواهیم بودیم که واکسن‌های دیگر هم اضافه شوند، از این جهت نقطه قوتی در زمینه واکسن برای ماه‌ها و سال‌های آینده خواهیم داشت.

سرعت ارائه واکسیناسیون ما خوب است

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت ادامه داد: تکنولوژی و توان تولیدی که برای واکسن کووید به کار گرفته شد قطعاً زیرساخت بسیار خوبی را برای سایر واکسن‌هایی که نیاز داریم، فراهم کرده است. دسترسی ما به واکسن کمی نسبت به کشورهای توسعه یافته با تأخیر انجام شد اما به هر حال وقتی دسترسی فراهم شد، سرعت ارائه خدمات واکسیناسیون ما خوب بود که این نشان دهنده فرهنگ مردم و مشارکت در برنامه واکسیناسیون است. خوشبختانه هم توانایی ارائه سیستم بالا بود و هم مردم مشارکت بسیار خوبی داشتند.

وی با تاکید بر اینکه زمان بسیار مهم و عامل تعیین کننده‌ای است، گفت: از آنجایی که ما واکسیناسیون را دیرتر آغاز کردیم در نتیجه زمان لازم است تا پوشش واکسیناسیون نوبت اول و دومان به میزان کشورهای توسعه یافته برسد اما سرعت ارائه واکسیناسیون ما خوب است.

زهرایی افزود: ما در گروه سنی بالای ۵۰ سال در نوبت اول و دوم پوشش بسیار خوبی داریم یعنی بالای ۹۰ درصد تزریق انجام شده است. از نظر درصد جامعه، بیشترین تعدادی که تاکنون دوز سوم واکسن را دریافت کرده‌اند بالای ۵۰ سال است. در یک هفته اخیر گروه سنی بین ۴۰ تا ۵۰ سال بیشترین نوبت دوز سوم را دریافت کرده‌اند و طبیعتاً گروه سنی پایین‌تر تا ۱۸ سال عقب‌تر هستند چرا که واکسیناسیون آنها دیرتر شروع شده است.

وی با اشاره به معترضان واکسن با بیان اینکه این موضوع محدود به ایران و یک تا دو کشور نیست، گفت: ۱۰۰ درصد نمی‌توان گفت که واکسن معجزه می‌کند، سویه جدید بوده و ممکن است تغییراتی داشته باشد به همین خاطر وزارت بهداشت هیچ موقع اعلام نکرده هر که واکسن دریافت کرده در مقابل کووید ۱۹ روئین‌تن شده است.

زهرایی ادامه داد: موضوع مهمی که همواره باید مورد توجه قرار گیرد استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. اکنون واکسن یکی از ابزارهای قوی است که داریم. مرگ و میر یکی از مهم‌ترین مسائل در مقابله با کووید ۱۹ است که ما باید بتوانیم شدتش را پایین بیاریم‌.

وی افزود: با وجودی که در یک ماه اخیر میزان بروز بیماری به اندازه زیادی در انگلستان و آلمان بالا رفته اما مرگ‌ومیر در این کشورها به اندازه پیک‌های قبلی به هیچ وجه نبوده است. این امر می‌تواند تا حد بسیار زیادی نشان دهند اثربخشی واکسیناسیون باشد.

مخالفت با واکسن قدمتی به طولانی بودن تولید واکسن دارد

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت تصریح کرد: به همین خاطر ما همچنان تاکید داریم که واکسیناسیون انجام و دریافت دز سوم واکسن در اولویت قرار گیرد. از سوی دیگر باید به این نکته هم توجه شود که نباید اگر واکسن دریافت کردیم خیالمان راحت بوده و در تجمعات شرکت کنیم.

وی افزود: در صورتی که نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بی توجه باشیم، ممکن است با پیک دیگری مواجه شویم. اکنون بر اساس احتمالات صحبت می‌کنیم؛ این ویروس به گونه‌ای است که نمی‌توان دقیق گفت.

زهرایی گفت: فعلاً بر مبنای دانش روز و اطلاعاتی که داریم همین نمودارها و مسائل با ما صحبت می‌کنند. باید از همه ابزارهایی که می‌توانند به ما کمک کنند استفاده کنیم. یکی از بهترین آنها واکسن است؛ واکسن جایگزین اقدام دیگری نمی‌شود؛ واکسن جایگاه خود و دیگر پروتکل‌ها هم جایگاه خود را دارند.

وی در پایان با بیان اینکه مخالفت با واکسن قدمتی به طولانی بودن تولید واکسن دارد، عنوان کرد: حتی در کشورهای توسعه یافته غربی یا در کشورهای در حال توسعه فقیر آفریقایی هم این بحث وجود دارد. افرادی که واقعاً مخالف واکسن هستند دو تا سه درصد بیشتر نیستند اما پیام آنها به گونه‌ای است که گویا ۲۰ تا ۳۰ درصد جامعه را تحت تأثیر قرار داده‌اند. با وجود این مخالفت‌ها برآورد ما این است که برنامه واکسیناسیون در ایران جلو خواهد رفت.

انتهای پیام