محققان کشور به دانش بومی طراحی و ساخت میراگرویسکوز کاربردی به هنگام وقوع زلزله برای حفظ جان افراد مستقر در ساختمان ها دست یافتند.

ویناپرس – محققان کشور به دانش بومی طراحی و ساخت میراگرویسکوز کاربردی به هنگام وقوع زلزله برای حفظ جان افراد مستقر در ساختمان ها دست یافتند.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، دکتر امین موسوی مدیرعامل یک شرکت مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به اینکه ایران کشوری لرزه خیز است، گفت: به طور متوسط هر ۱۰ سال یک بار، یک زلزله قوی در کشور رخ می‌دهد و ما می‌دانیم در دهه آینده یک زلزله خواهیم داشت، اما زمان و محل وقوع این زلزله را نمی‌دانیم. پس ضروری است که خود را برای این اتفاق آماده کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه ساختمان های موجود در کشور به علت عدم رعایت نکات فنی مشکلاتی دارند، افزود: بخشی از ضعف کشور در بحث ایمنی ساختمان ها به آیین نامه های موجود برمی‌گردد. درحال حاضر آیین‌نامه‌های لرزه ای به تامین ایمنی جانی تاکید دارد و حفظ ساختمان پس از زلزله مورد توجه نیست. به همین دلیل پس از وقوع زلزله، کسب وکارها و چرخه زندگی شهری حفظ نمی شود.

موسوی با اشاره به ساخت دستگاه میراگرویسکوز در این شرکت گفت: این محصول همانند یک کمک فنر غول پیکر در سازه نصب شده و ارتعاشات ناشی از بارهای دینامیکی همانند زلزله، باد، انفجار، ضربه و … را مستهلک می کند. به بیان دیگر همانطور که کمک فنرهای خودرو، ضربات ناشی از ناهمواری های راه را کاهش می دهند، میراگرویسکوز نیز ضربات ناشی از زلزله را کاهش داده و ارتعاشات سازه را مستهلک می سازد.

موسوی با تاکید بر اینکه ارتقای تاب آوری لرزه ای کل شهر امری ضروریست، اظهار داشت: یکی از تکنولوژی‌هایی که می تواند به این امر کمک کند، محصول میراگرویسکوز است. شبیه سازی های انجام شده، نشان میدهد که این قطعه، علاوه بر ارتقای ایمنی اجزای سازه ای، بر بهبود عملکرد لرزه ای اجزای غیرسازه ای مانند دیوارها، پارتیشن ها، سقف کاذب و… نیز موثر است.

مدیرعامل شرکت با اشاره به اینکه میراگرویسکوز محصولی با تکنولوژی بالا و بین رشته ای و چندرشته ای است، گفت: این محصول نمونه مشابه داخلی ندارد و در حال حاضر، شرکت ما تنها تولیدکننده صنعتی و تجاری این محصول است و توانسته به دانش بومی آن دست یابد.

وی کیفیت این محصول را همانند نمونه های مشابه خارجی آن دانست و تشریح کرد: سطح کیفیت این محصولات به دلیل رعایت پروتکل های استاندارد مشابه نمونه های خارجی است. حتی در مقایسه میراگرویسکوز ایرانی با نمونه برند آمریکایی آن، متوجه عملکرد مشابه و حتی بهتر نمونه ایرانی شدیم. میراگرویسکوز ایرانی در بخشی از بحث های فنی مرتبط با لوپ های این تجهیز، پایداری بیشتری نسبت به نمونه آمریکایی خود داشته است.

موسوی افزود: قیمت میراگرویسکوز تولید شده توسط شرکت، ۳۰ تا ۴۰ درصد پایین تر از نمونه‌های مشابه خارجی خود است. علاوه بر این، با توجه به شرابط تحریم ها در ایران، شرکت با ارائه گارانتی ۲۵ ساله، خدمات پس از فروش و مشاوره به افراد در تلاش است تا برتری خود را تضمین کند.

موسوی ضمن اشاره به وجود این تکنولوژی نسبتا جدید در کشور گفت: اکثر مهندسین و سازنده ها با این محصول آشنایی دارند اما عدم آگاهی از تولید این محصول در داخل کشور را می توان به عنوان مانعی برای استفاده گسترده از این تجهیز تعریف کرد. موضوع دیگر، قیمت نسبتا بالای این تکنولوژی است، اما در نظر گرفتن میزان تلفات و خسارت های ناشی از زلزله، از نظر اقتصادی استفاده از این سیستم را توجیه می کند.

وی در ادامه اظهار داشت: درحال حاضر در کشور ۴ ساختمان به میراگرویسکوز مجهز شده اند که در مابقی ساختمان ها از نمونه های مشابه چینی و ایتالیایی استفاده شده است.

موسوی با بیان اینکه سازندگان سازه و ساختمان از جمله مشتریان این محصول محسوب می شوند، تشریح کرد: این سیستم را می توان بر روی ساختمان ها، پل ها و سازه های دریایی نیز استفاده کرد. سازه‌های دریایی شرکت‌های نفتی و پتروشیمی، در طول عمر خود در معرض میلیون‌ها سیکل موج قرار می گیرند، و این موج ها عمر مفید سازه را کاهش داده و ترک های ریزی در اتصالات ایجاد می کنند. مطابق شبیه سازی‌ها، میراگرویسکوز می تواند عمر مفید سازه های دریایی را تا ۲ برابر ارتقا دهد.

وی گفت: سازندگان ساختمان های مهم از جمله سازمان نوسازی مدارس، سازندگان بیمارستان ها و فروشگاه های بزرگ از جمله مشتریان بالقوه این تکنولوژی به شمار می آیند.

موسوی با تاکید بر این که در دنیا فقط ۹ کشور به این تکنولوژی دست یافته اند، ساخت این محصول را بسیار چالش برانگیز دانست و تصریح کرد: دستیابی به دانش فنی این تکنولوژی از جمله چالش های شرکت بود. طراحی این محصول در تمام دنیا به صورت محرمانه صورت می‌گیرد و جزییات آن به صورت عمومی منتشر نمی شود. از صفر تا صد طراحی، ساخت و توسعه میراگرویسکوز توسط شرکت صورت گرفته و موفق شدیم به دانش بومی آن بدون استفاده از شیوه مهندسی معکوس دست یابیم.

موسوی، عدم آگاهی از تولید این محصول در ایران را یک چالش کسب وکاری برای شرکت تعریف کرد و افزود: در تلاشیم تا این محصول را به بازار معرفی کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه آیین نامه های داخلی به طور مختصر و جزیی به این گروه از تکنولوژی ها پرداخته اند، گفت: بحث آیین نامه های لرزه ای از جمله چالش هایی است که با آن مواجه شده ایم. در حال حاضر با تلاش دفتر مقررات ملی معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، آیین نامه ایی مرتبط با ساختمان های مجهز به این تکنولوژی و مشابه های آن در حال تدوین است.

موسوی هدف عمومی شرکت را گسترش این تکنولوژی در سراسر کشور دانست و اظهار داشت: با مجهز شدن ساختمان ها به این محصول، تاب آوری لرزه ای بهبود می یابد. در دنیای امروز صرف حفظ سلامت اسکلت ساختمان در زلزله کافی نیست و ضروریست که اجزای غیرسازه‌ای و تجهیزات داخل ساختمان نیز سالم باقی بمانند تا چرخه حیات شهرها و کسب وکارها پس از وقوع زلزله ادامه یابد.

انتهای پیام