دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری از برنامه‌ریزی برای حضور بخش خصوصی در زمینه ساخت پرتابگرها خبر داد.

ویناپرس – دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری از برنامه‌ریزی برای حضور بخش خصوصی در زمینه ساخت پرتابگرها خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از ایسنا دکتر منوچهر منطقی  در دورهمی امید فضا که به مناسبت روز ملی فضایی در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با بیان اینکه ۳ طیف دولتی، خصوصی و نهادهای واسط چون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در صنعت فضایی فعال هستند، افزود: معاونت علمی در زمینه انتقال پروژه‌ها از بخش دولتی به خصوصی نقش آفرینی می‌کند که در ۸ سال گذشته اقدام مؤثری انجام نشده است.

وی دلیل این کاستی را  اقدام دولت یازدهم و دوازدهم برای ساماندهی صنعت فضایی و راه اندازی مرکز ملی فضایی بر اساس نقشه راه تدوین‌شده عنوان کرد و ادامه داد: این مرکز در ۲ سال اول فعالیت خود، مسیر خود را پیدا نکرد.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل ونقل پیشرفته، عدم تحقق اعتبارات در بخش صنعت فضا را از دیگر چالش‌های این حوزه دانست و ادامه داد: برای این منظور ما اقدام به یکپارچه سازی و تجمیع امکانات و توانمندی‌ها کردیم تا هزینه‌ها کاهش یابد و در این مسیر ۳ پلتفرم در حوزه صنعت فضایی تعریف کردیم.

منطقی ماهواره‌های ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم با محوریت دانشگاه صنعتی شریف، ماهواره ۵۰ تا ۷۰ کیلوگرم با محوریت دانشگاه علم و صنعت و ماهواره ۱۲۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم را از جمله این ۳ پلتفرم نام برد.

وی ایستگاه فضایی را از دیگر نیازهای محققان حوزه فضایی نام برد و افزود: با توجه به اینکه ایستگاه‌های فضایی متعددی در کشور داریم، ما در این زمینه اقدام به تجمیع امکانات در این حوزه کردیم.

وی بخش پرتابگر را از دیگر زمینه‌های حوزه فضایی دانست و گفت: در حال حاضر تمرکز بر پرتابگر “ذوالجناح” است که این اقدام ادامه نیافت و ما برای حضور بخش خصوصی تمرکز کردیم که در این زمینه به دلیل وجود مرکز ملی فضایی موانعی ایجاد شد. از سوی وزارت ارتباطات نامه‌ای به رئیس جمهور ارسال شد که سازمان فضایی به این مرکز ملحق شود.

منطقی اضافه کرد: از آنجایی که توسعه حمل و نقل پیشرفته در گرو خدمات فضا پایه است، از این رو در ساختار جدید تصمیم گرفته شد تا از خدمات این صنعت در وزارت راه و شهرسازی و نیرو استفاده شود، ضمن آنکه کل زنجیره ارزش فضایی به شرکت‌های فناور منتقل شود.

به گفته وی در حال حاضر از ۴ بخش سازنده ماهواره‌های مکعبی حمایت شده است و با همکاری بخش‌های فضایی ۳ تا ۴ سال آینده پرتابگر بخش خصوصی خواهیم داشت، به گونه‌ای که در تضاد با بخش‌های نظامی نباشد.

انتهای پیام