سفارت جمهوری اسلامی ایران در اوکراین اعلام کرد که تمامی ایرانیان مقیم و دانشجویان از هر امکانی برای خروج از اوکراین اقدام کنند.

ویناپرس – سفارت جمهوری اسلامی ایران در اوکراین اعلام کرد که تمامی ایرانیان مقیم و دانشجویان از هر امکانی برای خروج از اوکراین اقدام کنند.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس، با توجه به آخرین تحولات در اوکراین و محدودیت‌های اعلام شده از سوی دولت اوکراین، موارد زیر را به ترتیب اولویت اعلام کرد:

۱ تمامی ایرانیان مقیم و دانشجویان از هر امکانی برای خروج از اوکراین اقدام کنند.

۲ در صورت فراهم نبودن شرایط خروج از اوکراین، اکیدا درخواست می‌شود در نقاط امن و پناهگاه‌های معرفی شده از سوی مسئولین شهری و استانی مستقر شوند.

۳ اکیدا توصیه می گردد از نزدیک شدن به مراکز نظامی و حساس اجتناب نمایند.

۴ با توجه به اینکه در شرایط کنونی آسمان اوکراین بسته است، رایزنی های سفارت با دولت اوکراین بمنظور کسب مجوز پرواز در صورت رفع محدودیت ها ادامه دارد و مراتب متعاقبا طی اطلاعیه‌های بعدی اعلام می گردد.

پیش از این حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در پی تحولات صحنه اوکراین، در تماس تلفنی با سفیر جمهوری اسلامی ایران در کیف ضمن اطلاع از اوضاع میدانی در اوکراین، از آخرین وضعیت ایرانیان مقیم در آن کشور و همچنین دیپلمات های کشورمان و خانواده های آنها کسب اطلاع کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگوی تلفنی توصیه های لازم در خصوص ایرانیان مقیم،  خصوصا دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در اوکراین و ضرورت ارائه خدمات ٢۴ ساعته سفارت به هم میهنان مقیم را مورد تاکید قرار داد.

امیر عبداللهیان همچنین در زمینه ایجاد تسهیلات لازم در زمینه مهر خروج دانشجویی برای دانشجویان شاغل به تحصیل در اوکراین، فارغ از  دستورالعمل های موجود و با توجه به وضعیت اضطراری پیش آمده، دستورات لازم را به سفیر کشورمان در اوکراین ابلاغ کرد.

بر اساس این گزارش، این دومین تماس تلفنی وزیر امور خارجه کشورمان به دنبال تماس هفته گذشته با سفیر جمهوری اسلامی ایران در کیف و به دنبال شرایط بحرانی پیش آمده در این کشور می باشد.

اضافه می‌نماید از ابتدای آغاز بحران جاری در منطقه اورآسیا، وزارت امور خارجه کشورمان ستاد ویژه ای را به ریاست معاون اداری مالی و با عضویت معاون کنسولی و امور ایرانیان ، مدیرکل سیاسی اوراسیا و عضویت وبیناری سفیر ایران در کیف به منظور رصد آخرین تحولات و بویژه تنظیم دستورالعمل های لازم برای ارائه تسهیلات به هم میهنان مقیم در این کشور و اعلام شرایط ویژه به سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همجوار با اوکراین برای برقرار ی هرگونه تسهیلات جهت مساعدت به خروج ایرانیان مقیم در شرایط اضطراری، تشکیل داده است.

به گزارش ویناپرس، امیرعبداللهیان از ایرانیان مقیم اوکراین خواست که ضمن حفظ آرامش ، در تماس با سفارت جمهوری اسلامی ایران و توجه به دستورالعمل های صادره از سوی  سفارت کشورمان در اوکراین، برای اقامت خود در اماکن امن و یا خروج و بازگشت به ایران اقدام نمایند.

انتهای پیام