با هماهنگی‌ها و پیگیری‌های انجام شده بین وزارت علوم و وزارت امور خارجه، اقدامات لازم برای تأمین امنیت و خروج دانشجویان ایرانی حاضر در اوکراین انجام شده و طبق برنامه ریزی اقدام خواهد شد.

ویناپرس – با هماهنگی‌ها و پیگیری‌های انجام شده بین وزارت علوم و وزارت امور خارجه، اقدامات لازم برای تأمین امنیت و خروج دانشجویان ایرانی حاضر در اوکراین انجام شده و طبق برنامه ریزی اقدام خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از مهر، هاشم داداش پور با اعلام مطلب فوق افزود: تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل در کشور اوکراین که در سامانه میخک وزارت امور خارجه تشکیل پرونده داده‌اند ۱۴۲۴ هستند که از این تعداد ۴۹۹ نفر از دانشجویان مربوط به رشته‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بقیه مربوط به دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند.

داداش پور تصریح کرد که حفظ سلامتی دانشجویان و انتقال امن آنها به داخل کشور به عنوان اولویت اصلی وزارت علوم می‌باشد و خاطر نشان ساخت: با پیگیری‌های به عمل آمده توسط سازمان امور دانشجویان، وزارت امور خارجه اطمینان خاطر داده است که هم اکنون این دانشجویان در سلامت و امنیت کامل بسر می‌برند و با تدابیر صورت گرفته طی روزهای آتی با پروازهای ویژه به کشور منتقل خواهند شد.

وی افزود: برای این منظور، جهت دانشجویانی که تمایل به بازگشت به کشور را دارند سامانه‌ای در وزارت خارجه طراحی شده تا بتوانند از طریق ثبت نام، از مسیرهای امن مشخص شده به کشور بازگردند.

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در ادامه به نحوه انتقال باقیمانده تحصیل دانشجویان متقاضی از دانشگاه‌های کشور اوکراین به دانشگاه‌های داخل پرداخت و گفت: این سازمان در چارچوب آئین نامه‌ها و مقررات وزارت عتف و با در نظر گرفتن شرایط خاص موجود، مساعدت‌های حداکثری را جهت انتقال از دانشگاه محل تحصیل فعلی به دانشگاه‌های هم سطح و هم تراز داخل کشور به عمل خواهد آورد.

داداش پور ارزیابی مدارک تحصیلی دانشجویان ایرانی در کشور اوکراین را پس از فارغ التحصیلی از موضوعات دیگر عنوان کرد و اظهار داشت: طبق ضوابط و مقررات وزارت عتف، مدارک تحصیلی دانشجویان در حال تحصیل در کشور اوکراین در صورت داشتن دو شرط مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

وی اظهار داشت: تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و اقامت حضوری دانشجویان متقاضی به میزان مدت زمان معین بر اساس مقطع تحصیلی از شرایط مورد نیاز جهت ارزیابی مدارک تحصیلی خواهد بود. لیست دانشگاه‌های معتبر و مقررات مربوط به طول مدت اقامت دانشجویی لازم برای تحصیلات حضوری در وبگاه سازمان امور دانشجویان به طور سالیانه اعلام شده و قابل دسترسی است. در ارزیابی مدارک نیز با در نظر گرفتن شرایط خاص موجود و به منظور حمایت و تأمین آرامش خاطر خانواده‌های این عزیزان، این سازمان نهایت تلاش و مساعدت‌های ممکن را انجام خواهد داد.

وی ادامه داد: در این راستا کلیه دانشجویانی که با ویزای دانشجویی در اوکراین مشغول تحصیل هستند، هنگام مراجعت به کشور، به مدت ۴ ماه می‌توانند اقامت داشته باشند و در صورت تداوم شرایط فعلی، این مدت تا ۳ ماه نیز قابل تمدید است.

رئیس سازمان امور دانشجویان در پاسخ به این سوال که موضوع نظام وظیفه دانشجویان ایرانی حاضر در اوکراین در صورت بازگشت به ایران چگونه خواهد بود، بیان داشت‌: با هماهنگی‌های صورت گرفته با دستگاه‌های مربوطه، به تمام مشمولین شاغل به تحصیل در کشور اوکراین در شرایط خاص فعلی، اجازه ورود و خروج برای یکبار به مدت ۳ ماه داده شده است، بنابراین این دسته از دانشجویان می‌توانند برای یک بار و به مدت سه ماه در کشور حضور داشته باشند. در صورتی که وضعیت فعلی بیش از این مدت تداوم داشته باشد، این مهلت تا ۳ ماه دیگر قابل تمدید خواهد بود.

داداش پور در پایان ضمن ابراز امیدواری نسبت به پایان درگیری و برقراری صلح و آرامش و بازگشت امنیت به کشور اوکراین، به خانواده‌های دانشجویان و نیز دانشجویان ایرانی حاضر در اوکراین اطمینان خاطر داد و یادآور شد: وزارت عتف و دستگاه‌های مرتبط در طی روزهای گذشته اقدامات و پیگیری‌های مختلفی را انجام داده‌اند تا با حفظ سلامت دانشجویان و تأمین آرامش خانواده‌هایشان نسبت به انتقال ایمن و سریع این عزیزان و در صورت تمایل مهیا کردن شرایط مناسب جهت ادامه تحصیل در داخل کشور اقدام گردد.

انتهای پیام