رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ روند صدور مجوز عبور از خط ویژه را تشریح کرد و گفت: تمام خودروهای دولتی و انتظامی دارای مجوز عبور از خط ویژه نیستند و فقط برخی مجوز دارند.

ویناپرس – رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ روند صدور مجوز عبور از خط ویژه را تشریح کرد و گفت: تمام خودروهای دولتی و انتظامی دارای مجوز عبور از خط ویژه نیستند و فقط برخی مجوز دارند.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از مهر، در بسیاری از شهرهای بزرگ جهان برای اینکه وسایل حمل و نقل عمومی بتوانند سرعت بیشتری نسبت به خودروهای شخصی داشته باشند تا باعث شود مردم ترغیب به استفاده از آن‌ها شوند خطوط ویژه‌ای را اختصاص داده‌اند در تهران از سال ۱۳۸۶ اولین خط بی آر تی احداث شد.

البته در برخی موارد که جان و مال و امنیت مردم هم در خطر باشد خودروهای امدادی و امنیتی هم از این خطوط برای سرعت بیشتر در امداد رسانی استفاده می‌کنند که کاملاً قابل دفاع است و برای اینکه خودروهای دیگر از آن استفاده نکنند جریمه‌هایی برای حضور در این خطوط در نظر گرفته شده است.

مجوز عبور از خط ویژه را چه کسی صادر می‌کند؟

برای روشن شدن چگونگی صدور مجوز تردد خط ویژه و حل برخی ابهامات موجود در نحوه صدور مجوز عبور از خط ویژه به سراغ سردار محمد حسین حمیدی رئیس پلیس راهور تهران بزرگ رفتیم، سردار حمیدی ضمن اعلام اینکه مجوز عبور از خط ویژه را فقط و فقط پلیس صادر می‌کند، گفت: به دلیل اینکه مسئول ترافیک و تصادفات پلیس است صدور مجوز عبور از خط ویژه هم در اختیار پلیس است.

مجوز عبور از خط ویژه به چه افرادی تعلق می‌گیرد؟

سردار حمیدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه این مجوز به چه افرادی تعلق می‌گیرد، گفت: در وهله اول بگویم که این مجوز حق کسی نیست؛ حمل و نقل عمومی، خودروهای امدادی، خودروهای سازمان‌های مختلف که کارهای ضروری دارند، برخی رده‌های مدیریتی که در جلسات مختلف از این سازمان به آن سازمان می‌روند باید این مجوز را داشته باشند.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ گفت: اینگونه نیست که مجوز عبور از خط ویژه به همه سازمان‌ها تخصیص داده شود بلکه یک دستورالعمل مشخصی دارد.

همه خودروهای دولتی مجوز تردد در خط ویژه ندارند

وی با اشاره به استثناهایی که در صدور مجوز عبور از خط ویژه تأثیرگذار هستند، گفت: در دوره کرونا به خیلی از پرسنل و مسئولین بهداشت و درمان که در روال عادی خط ویژه به آنها تعلق نمی‌گرفت در آن ایام در توزیع واکسن و امر واکسیناسیون مجوز عبور از خط ویژه دادیم تا کارهای درمانی با سرعت بیشتری انجام شود.

نه همه نمایندگان مجوز دارند نه تمام خودروهای پلیس

حمیدی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا تمام نمایندگان مجلس و خودروهای پلاک دولتی مجوز عبور از خط ویژه را دارند، گفت: خیر؛ مگر می‌شود تمام نماینده‌های مجلس، خودروهای صدا و سیما و همه خودروهایی که پلاک دولتی دارند از خط ویژه استفاده کنند؟

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فاتب گفت: حتی به تمام خودروهایی که پلاک‌های دولتی دارند این مجوز تعلق نمی‌گیرد چون فراوانی آنها زیاد است.

وی در پاسخ به اینکه آیا تمام خودروهای انتظامی و نظامی می‌توانند از خط ویژه عبور کنند، گفت: خیر، خیلی از خودروهای پلیس هم نمی‌توانند از خط ویژه استفاده کنند، چرا که برخی از خودروهایی که در اختیار پلیس است، جنبه اداری دارد و کارهایشان جنبه عملیاتی ندارد و فوری نیست که بخواهد شرایط دریافت مجوز را داشته باشد.

انتهای پیام