طی مراسمی با حضور رئیس بنیاد مستضعفان، رئیس سازمان انرژی اتمی و شهردار تهران ساختمان جدید پلاسکو افتتاح شد.

ویناپرس – طی مراسمی با حضور رئیس بنیاد مستضعفان، رئیس سازمان انرژی اتمی و شهردار تهران ساختمان جدید پلاسکو افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس، ساختمان پلاسکو دی‌ماه سال ۹۵ دچار آتش‌سوزی شد و پس از چند ساعت با وجود تلاش بی‌وقفه آتش‌نشانان فروریخت. حدود ۲ سال بعد در اواخر خردادماه سال ۹۷ گودبرداری ساختمان پلاسکو با حضور محمد سعیدی‌کیا، رئیس وقت بنیاد مستضعفان آغاز شد.

بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی پس از وقوع سانحه آتش‌سوزی و تخریب ساختمان پلاسکو با هدف مساعدت به کسبه آسیب‌دیده و فارغ از وظیفه قانونی و با نگاه ملی تصمیم گرفت بنایی فاخر، ارزشمند و برخوردار از تمامی استاندارد‌های ساختمان و شهرسازی با رعایت ضوابط روز طرح‌های بالادست که پاسخگوی ذی‌نفعان باشد، احداث کند، بر این اساس ساخت پلاسکوی جدید در ۲۰ طبقه (۵ طبقه زیر زمین و ۱۵ طبقه روی زمین) در دستور کار بنیاد قرار گرفت.

قرار بود این ساختمان اواخر آذرماه افتتاح شود که به‌دلیل عدم تأیید ایمنی به تعویق افتاد. ساختمان جدید پلاسکو طی حدود ۳۰ ماه با همت بنیاد مستضعفان و بر اساس آخرین استانداردهای ایمنی احداث شد.

جزئیات احداث ساختمان ۴۰۰ میلیاردی پلاسکو

سرپرست سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان جزئیات احداث ساختمان ۴۰۰ میلیارد تومانی پلاسکو را تشریح کرد و گفت: تاییدیه موقت آتش‌نشانی ساختمان صادر شده است.

محمد پیرعلی در مراسم افتتاح ساختمان جدید پلاسکو با اشاره به جزئیاتی از تلاش‌های صورت گرفته برای احداث این ساختمان اظهار کرد: پس از ریزش ساختمان پلاسکو در سال ۹۵ که بسیاری از مردم ایران و جهان را متاثر کرد، عملیات احداث ساختمان جدید در اسفند ماه سال ۹۷ و با اخذ مجوزهای قانونی آغاز شد.

وی با بیان اینکه ساختمان جدید پلاسکو طی ۳۰ ماه به همت بنیاد مستضعفان ساخته شد، افزود: احداث این ساختمان جدید با وجود پیچیدگی‌های فنی آن و در اوج شیوع کرونا با تلاش مهندسان و کارگرانی که شبانه‌روز پای کار بودند طی ۳۰ ماه و در شهریور ماه ۱۴۰۰ به پایان رسید.

وی با اعلام این‌که  ساختمان پلاسکو در ۲۰ طبقه و در ۲۰ هزار متر مربع احداث شد و یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر ساعت برای احداث پلاسکوی جدید صرف شده استف ادامه داد: در ساخت پلاسکو جدید نظرات کسبه نیز مد نظر قرار گرفت. این ساختمان شامل ۵ خط آسانسور، ۱۶ پله برقی، سیستم اعلام و اطفای حریق مدرن و کم‌نظیر و پد هلی‌کوپتر است.

سرپرست سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان با بیان اینکه بنیاد مستضعفان برای احداث پلاسکوی جدید بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده است گفت: خوشبختانه تاییدیه موقت آتش‌نشانی برای ساختمان جدید پلاسکو صادر شده و در کمتر از ۳ ماه آینده نیز به لطف خدا تاییدیه نهایی اخذ می‌شود.

پیرعلی  با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای آتش‌نشان و استفاده از تمام ظرفیت‌های ساختمان برای نصب یادمان شهدای آتش نشان خبر داد و خاطرنشان کرد: برای ایمن‌سازی پارکینگ پروانه به عنوان پارکینگ ساختمان جدید پلاسکو مقرر شد سازمان نوسازی شهرداری تهران، با هزینه بنیاد مستضعفان، ایمن‌سازی این پارکینگ را متقبل شد.

انتهای پیام