سال‌های رکورد، نشان‌دهنده رشد قوی بازار در صنعت بادی است اما نصب‌ها باید تا پایان دهه چهار برابر شوند تا به مسیر صفر خالص برسند.

ویناپرس – سال‌های رکورد، نشان‌دهنده رشد قوی بازار در صنعت بادی است اما نصب‌ها باید تا پایان دهه چهار برابر شوند تا به مسیر صفر خالص برسند.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از کلایمت، صنعت بادی با حدود ۹۴ گیگاوات ظرفیت در سطح جهان در دومین سال شیوع همه‌گیری کووید- ۱۹، بهترین سال خود را در سال ۲۰۲۱ برای دومین بار تجربه کرد و این تنها ۱.۸ درصد کمتر از نرخ رشد سالانه انرژی بادی در سال ۲۰۲۰ است که مبنی بر انعطاف‌پذیری باورنکردنی و سیر صعودی صنعت جهانی باد خواهد بود.

با این حال، همان‌طور که گزارش جهانی باد ۲۰۲۲ نشان می‌دهد، اگر جهان در مسیر ۱.۵ درجه سانتی‌گراد و صفر خالص تا سال ۲۰۵۰ باقی بماند، این رشد باید تا پایان دهه چهار برابر شود.

ظرفیت جهانی ۹۳.۶ گیگاوات افزایش یافته است تا مجموع ظرفیت تجمعی انرژی بادی به ۸۳۷ گیگاوات برسد که رشد سالانه ۱۲ درصدی را نشان می‌دهد اما چین و ایالات‌متحده به عنوان دو بازار بزرگ جهان در سال گذشته، ظرفیت بادی جدید کمتری در خشکی نصب کردند و به ترتیب ۳۰.۷ گیگاوات و ۱۲.۷ گیگاوات بود. همچنین، اروپا، آمریکای لاتین و آفریقا و خاورمیانه، تاسیسات جدید خشکی را به ترتیب ۱۹، ۲۷ و ۱۲۰ درصد افزایش دادند.

بن بکول، مدیرعامل شورای جهانی انرژی باد اظهار کرد: صنعت بادی به پیشرفت و ارائه خود ادامه می‌دهد اما افزایش رشد تا سطح مورد نیاز برای رسیدن به خالص صفر و دستیابی به امنیت انرژی، نیازمند رویکردی جدید و فعال‌تر برای سیاست‌گذاری در سراسر جهان است.

برای مثال، تاثیر کووید-۱۹ با کاهش سرعت راه‌اندازی طرح در بازارهایی مانند ایالات‌متحده، هند و تایوان همراه بود. با این حال، فعالیت‌ها در سال ۲۰۲۱ نشان داد که استقرار رو به رشد باد یک استراتژی کلیدی برای بسیاری از کشورها بوده است.

باد در مسیر رشد مثبت قرار دارد اما انرژی بادی تقریبا سریع یا به اندازه کافی در حال رشد نیست تا انتقال انرژی ایمن و انعطاف‌پذیر جهانی را تحقق بخشد. با نرخ فعلی نصب، پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۳۰ کمتر از دو سوم ظرفیت انرژی بادی مورد نیاز برای یک مسیر ۱.۵ درجه سانتی‌گراد و صفر خالص را در اختیار خواهیم داشت و ما را محکوم به از دست‌دادن اهداف اقلیمی خود می‌کند.

انتهای پیام