همه ساله با آغاز ماه مبارک رمضان آمار جرایم به شکل معناداری کاهش می یابد. به گفته کارشناسان با تاثیر گرفتن از آموزه های دینی می توان از وقوع بسیاری جرایم پیشگیری کرد.

ویناپرس – همه ساله با آغاز ماه مبارک رمضان آمار جرایم به شکل معناداری کاهش می یابد. به گفته کارشناسان با تاثیر گرفتن از آموزه های دینی می توان از وقوع بسیاری جرایم پیشگیری کرد.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس، سرهنگ سیده زهرا آزادی امیری معاون اجتماعی کلانتری ۱۰۳ گاندی به هفت دلیل جالب توجه از دلایل کاهش جرایم در ماه رمضان اشاره می کند.

دلیل اول: در ماه مبارک رمضان میزان ارتکاب جرم و جنایت در جوامع اسلامی کاهش یافته و امنیت و احساس امنیت افزایش می یاید

رمضان ماه ارزش‌ها و هنجارهای دینی و اخلاقی است، کارشناسان الگوی رفتاری دین را یکی از عمده ترین متغیر های موثر بر رفتار و عاملی اساسی در بهداشت فردی و اجتماعی می دانند. مراقبت از خود در برابر گناهان زبان همواره به عنوان عاملی بازدارنده مانع وقوع بسیاری از جرایم و آسیب های اجتماعی می شود. روزه داران واقعی، ماه مبارک رمضان را فرصتی برای اصلاح زبان خود می دانند و برای اجتناب از گناهان زبان از جمله: دروغ، غیبت، تهمت و بد زبانی  با خانواده و افراد جامعه تلاش می کنند.

دلیل دوم: هر سال همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان تا حد چشمگیری از میزان پرخاشگری در روابط اجتماعی افراد کاسته می شود

روزه داری به عنوان شاخص ترین رفتار مسلمانان در ماه مبارک رمضان ، در واقع تمرینی است برای صبر وبردباری در برابر سختی ها و ناملایمات زندگی. حاکم شدن فضای عطر آگین و سرشار از معنویت در ماه مبارک از وقوع لجام گسیخته جرایم خشن می کاهد و این وضعیت مرهون آرامش و رضایت قلبی روزه داران است.

آرامش روانی برگرفته از رضایت قلبی، مهمترین دستاوردی است که افراد به واسطه تغییر در نگرش یا رفتار اعتقادی خود از قبیل خواندن نماز اول وقت، رفتن به مسجد، حضور قلب در نماز ، خواندن تعقیبات نماز و تدبر در مفاهیم قرآن ، توسل به ائمه و مانند اینها را تجربه می کنند.

دلیل سوم: انس با قرآن و تدبر در مفاهیم آیات الهی، دستیابی به نظم و امنیت عمومی جامعه را در ماه مبارک رمضان بیش از پیش ممکن می سازد.

پروردگار هستی با توصیه به رعایت فضایل اخلاقی و نهی از انجام رذایل اخلاقی در کتاب الهی، پیشگیری از جرایم و آسیب های اجتماعی و برخورداری از جامعه ای امن و عاری از فساد و تباهی را اراده فرموده است.

تلاوت قرآن همراه با تدبر در مفاهیم آیات آن، مانع از شکل گیری زمینه جرم و بزه در جوانان خواهد شد.

دلیل چهارم: توجه به کسب روزی حلال و فضای سرشار از معنویت ماه مبارک رمضان، به کاهش چشمگیر جرایم اقتصادی در این ماه منجر می گردد.

بسیاری از سارقان و کلاهبرداران در این ماه توبه کرده و تصمیم می گیرند به جای فریب دادن دیگران یا دستبرد زدن به حاصل تلاش آنها، قناعت پیشه کنند. کاهش آمار سرقت و کلاهبرداری در ماه مبارک رمضان مبین این موضوع است که بشر بر اساس فطرت خود، به پایمال نمودن حقوق دیگران و استفاده ناجوانمردانه از حاصل دسترنج آنها گرایش ندارد.

دلیل پنجم: از برکات ماه مبارک رمضان، افزایش قانون مداری در جامعه است. اهتمام به ترک گناهان شرعی، خواسته یا ناخواسته کاهش آمار ارتکاب جرایم و ناهنجاری‌های اجتماعی را به همراه دارد.

هنگامی که افراد خود را به رعایت قوانین الهی ملزم می کنند، قانون گرایی به میزان قابل ملاحظه ای در جامعه رواج می یابد. ثبات نظم و امنیت، رهاورد پایبندی به چارچوب قانون است و می تواند زمینه لازم برای آسایش و آرامش نوع بشر را فراهم سازد.

 قوانین راهنمایی و رانندگی، مصداق بارز قوانین بشری است که فضای معنوی ماه مبارک رمضان، افراد جامعه را به رعایت آن مصمم می کند.

دلیل ششم: توجه به حقوق شرعی و قانونی روزه داران، نشانه بارز از فرهنگ بالای ایرانی بوده و در ایجاد فضای معنوی ماه مبارک رمضان بسیار تاثیرگذار است است.

یکی از مصادیق مهم رعایت اخلاق در این ماه با عظمت، احترام به افراد روزه دار توسط کسانی است که به دلیل عذر شرعی روزه دار نیستند. خوردن و آشامیدن و استعمال دخانیات در انظار عمومی یکی از ناهنجاری‌های اخلاقی و مغایر با شرع و قانون در روزهای ماه مبارک رمضان است.

رعایت حال افراد روزه دار از وظایف مهم هر ایرانی با تعصب و اخلاق مدار است.

دلیل هفتم: پلیس ایران بر اساس مطالبه مردم و قانون، موظف به برخورد با مصادیق روزه خواری و شکستن حرمت ماه مبارک رمضان است

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به عنوان اصلی ترین سازمان مسئول نظم و امنیت جامعه، ضمن تبریک ماه مبارک رمضان از هموطنان گرانقدر انتظار دارد تا در خلال این ماه پر عظمت که ماه خوبی‌ها و زیبایی‌هاست، با اهتمامی بیشتر از گذشته به حقوق یکدیگر احترام گذاشته و زمینه آزار و اذیت دیگران را به ویژه از طریق تظاهر به روزه خواری فراهم نکنند.

انتهای پیام