رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم تکمیل واکسیناسیون علیه کرونا از سوی هموطنان، گفت: در حال حاضر هیچ کمبودی از نظر واکسن در کشور وجود ندارد.

ویناپرس – رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم تکمیل واکسیناسیون علیه کرونا از سوی هموطنان، گفت: در حال حاضر هیچ کمبودی از نظر واکسن در کشور وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از ایسنا، دکتر محمد مهدی گویا با بیان این مطلب گفت: در روزهای اوج بیماری کرونا در ماه‌های مرداد و شهریور ۱۴۰۰ شاهد مشارکت وسیع جامعه در واکسیناسیون کووید-۱۹ بودیم و برخی روزها بیش از یک و نیم میلیون تزریق واکسن انجام می‌شد؛ ولیکن با افزایش پوشش واکسیناسیون نوبت‌های اول و دوم و کاهش موارد بیماری بویژه با فروکش نمودن موج ششم در طی ۲ ماه اخیر موارد مراجعه گروه‌های هدف به پایگاه های واکسیناسیون کاهش داشته و تعداد مراجعین روزانه به حدود ۶۰ الی ۷۰ هزار نفر کاهش داشته است. 

وی در ادامه افزود: در حال حاضر نزدیک به ۶۴ میلیون و ۳۰۰هزار نفر نوبت اول، ۵۷ میلیون و ۵۰۰هزار نفر نوبت دوم و ۲۶ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر نوبت سوم دریافت کرده‌اند. گرچه پوشش نوبت اول و دوم در افراد در گروه سنی بالای ۵۰ سال بالای ۹۰ درصد و نوبت سوم نیز بالای ۷۵ درصد است ولیکن در گروه‌های سنی زیر ۴۰ سال و بویژه در گروه سنی ۵ تا ۱۲ سال شاهد بیشترین تعداد افرادی هستیم که هنوز برای دریافت نوبت‌های واکسن مراجعه نکرده و تاخیر دارند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت همچنین گفت: مطالعات بین المللی انجام شده نشان دهنده این است که دریافت نوبت سوم واکسن، میزان بستری در بیمارستان به علت ابتلا به سویه جدید امیکرون را تا بیش از ۸۰ درصد کاهش می‌دهد؛ در حالیکه در سویه دلتا که قبلا در جهان رایج بود دریافت ۲ نوبت واکسن همین میزان ایمنی را ایجاد می‌نمود و برای محافظت علیه سویه امیکرون نیاز به دریافت نوبت سوم واکسن است. لذا از عموم هموطنان دعوت می شود تا در اولین فرصت برای تکمیل برنامه واکسیناسیون خود علیه بیماری کرونا اقدام نمایند.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، گویا در پایان گفت: در حال حاضر هیچ کمبودی از نظر واکسن در کشور وجود ندارد و انواع مختلف واکسن تولید داخل که همگی کارایی و اثربخشی بسیار مناسبی نشان داده‌اند در پایگاه‌های واکسیناسیون موجود است.

انتهای پیام