معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: بر اساس نتایج پیمایش ملی بیماری‌های غیرواگیر در سال ۱۳۹۹، حدود ۲۹ درصد افراد ۱۸ سال و بالاتر استان البرز فشار خون بالا داشته‌اند.

ویناپرس – معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: بر اساس نتایج پیمایش ملی بیماری‌های غیرواگیر در سال ۱۳۹۹، حدود ۲۹ درصد افراد ۱۸ سال و بالاتر استان البرز فشار خون بالا داشته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از ایسنا، شهاب مستوفی اظهار کرد: فشارخون بالا مهمترین عامل خطر قابل تغییر برای ناتوانی و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری های قلبی، سکته مغزی و بیماری‌های مزمن کلیه است.

وی افزود: بر اساس نتایج پیمایش ملی بیماری‌های غیرواگیر در سال ۱۳۹۹، حدود ۲۹ درصد افراد ۱۸ سال و بالاتر استان البرز فشارخون بالا داشته‌اند.

این مسئول توضیح داد: با افزایش آگاهی در سال‌های اخیر درخصوص بیماری فشارخون، ۵۷ درصد بیماران از بیماری خود اطلاع داشتند، نیمی از بیماران تحت درمان قرار دارند و ۴۸ درصد بیماران درمان موثر دریافت می کنند.

وی خاطر نشان کرد: نکته مهم در پیشگیری و کنترل بیماری فشارخون بالا، بدون علامت بودن این بیماری و عدم اطلاع افراد مبتلا به بیماری فشارخون بالا از بیماری خود و نیز عدم درمان صحیح و کنترل بیماری است لذا به عنوان قاتل خاموش شناخته می شود.

دکتر مستوفی با بیان اینکه یکی از موانع مهم در کنترل موثر فشار خون بالا ، عدم اطلاع مردم از بالا بودن میزان فشارخون خودشان است تصریح کرد : درحالی که فشارخون به راحتی در منزل یا مراکز بهداشتی درمانی شناسایی می شود.

معاون بهداشت افزود: ضرورت توجه بیش از پیش به این بیماری باعث شده روز ۲۷ اردیبهشت به عنوان روز جهانی فشار خون نام گذاری شود و هدف آن افزایش آگاهی از فشارخون بالا در کل جمعیت در سراسر دنیا است و بر اندازه گیری دقیق فشارخون تاکید دارد. شعار امسال با اندازه گیری دقیق فشارخون و کنترل مطلوب آن، زندگی باکیفیت و عمر طولانی تری داشته باشید.

وی توصیه کرد: به منظور شناسایی بیماری فشارخون بالا، افراد حداقل سالی یک بار فشارخون خود را اندازه گیری کنند که افراد می توانند با مراجعه به نزدیکترین مرکز بهداشتی محل سکونت خود در سراسر استان از امکانات اندازه گیری فشارخون در قالب برنامه های خطرسنجی و گروه های سنی بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: تمام پزشکان در هر مراجعه بیماران با رعایت کلیه نکات مربوط به اندازه گیری دقیق و صحیح فشارخون، فشارخون بیماران را اندازه گیری کنند و ارائه خدمات درمانی مناسب و پیگیری و مراقبت منظم بیماران خود را مد نظر قرار دهند.

دکتر مستوفی به منظور پیشگیری و کنترل بیماری فشارخون بالا توصیه کرد: عموم افراد خصوصا جوانان برای حفظ وزن طبیعی، سطح کلسترول خون طبیعی، فشارخون طبیعی، شیوه زندگی سالم، مصرف غذای سالم، فعالیت بدنی منظم و غیره اقدام نمایند.

وی تاکید کرد: افراد عادات و رفتارهای بد مانند نوشیدن الکل، بی تحرکی و تنبلی، رژیم غذایی چرب، رژیم غذایی تند و غذاهای سرخ کرده، مصرف دخانیات را ترک نموده و در صورت داشتن اضافه وزن و چاقی به پزشکان مراکز بهداشت مراجعه کنند.

انتهای پیام

  • نویسنده : تحریریه