داود فتحعلی بیگی می‌گوید: وقتی مردم درگیر معیشت هستند، چه کسی می‌تواند تئاتر ببیند؟!

ویناپرس – داود فتحعلی بیگی می‌گوید: وقتی مردم درگیر معیشت هستند، چه کسی می‌تواند تئاتر ببیند؟!

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از ایسنا، این کارگردان باسابقه تئاتر درباره برنامه‌هایش برای اجرای نمایشی تازه ادامه می‌دهد: با این وضعیت اقتصادی، نه گروه هنری می‌تواند کاری اجرا کند و نه مردم می‌توانند پول بلیت بپردازند.

فتحعلی بیگی اضافه می‌کند: نمایشنامه «پوستین وارونه» را نوشته‌ام که یکی دو هفته آینده از سوی انتشارات «نمایش» منتشر خواهد شد. این نمایشنامه نگاهی به جنگ جمل دارد ولی در شرایط فعلی و با این هزینه‌ها مگر می‌توان کار کرد؟!

او ادامه می‌دهد: بازیگر تئاتر برای حضور در سالن تمرین باید هزینه بالایی بابت رفت و آمد خود بپردازد. از همین جا بگیرید و هزینه‌های دکور، لباس، تبلیغات و … را اضافه کنید. این وضعیت سبب شده طراحی صحنه در تئاتر فراموش شود و خیلی از گروه‌ها دکوری در حد آکسسوار در نظر بگیرند. وقتی هیچ حمایتی از تولید اثر هنری نمی‌شود و مردم هم در درجه اول باید به نیازهای اولیه خود فکر کنند، چگونه می‌توان تئاتر کار کرد.

این کارگردان که ساکن کرج است، می‌افزاید: دنبال اجرا در کرج هستم. باید ببینم چقدر شدنی است، چون کرج سالن حرفه‌ای ندارد. هنرمندان حرفه‌ای دارد ولی از آنجا که فضای کار حرفه‌ای ندارد، عموما برنامه‌هایش مناسبتی شده‌اند و کسانی هم که کار مناسبتی می‌بینند، عادت ندارند برای دیدن تئاتر هزینه کنند و فکر می‌کنند باید مجانی کار ببینند. به هر حال وقتی وضعیت همین است، کار کردن از هر نظر دشوار خواهد شد.

فتحعلی بیگی در پایان اضافه می‌کند: آنچه گفتم، درددل بسیاری از بچه‌های تئاتری است.

انتهای پیام

  • نویسنده : تحریریه