مدرس دانشگاه و پژوهشگر مدیریت شهری گفت: بهترین کارخانه تفکیک زباله در منازل شکل می‌گیرد و می‌طلبد شهرداری کرج موضوع مدیریت پسماند را از اولویت‌های اول خود قرار داده و برای تغییر نگاه و فرهنگ در این باره برنامه ریزی کند.

ویناپرس – مدرس دانشگاه و پژوهشگر مدیریت شهری گفت: بهترین کارخانه تفکیک زباله در منازل شکل می‌گیرد و می‌طلبد شهرداری کرج موضوع مدیریت پسماند را از اولویت‌های اول خود قرار داده و برای تغییر نگاه و فرهنگ در این باره برنامه ریزی کند.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از ایسنا، پویا پارسا گفت: قصه پر غصه مدیریت پسماند کرج تاکنون علی‌رغم همه تلاش‌ها مغفول مانده است و می‌توان گفت از روش جمع آوری پسماند از مبدا تا موضوع دفن زباله ایرادات بسیاری بر آن وارد است.

وی افزود: امروزه در شهرکرج از کلیدی ترین نکات در ارتباط ﺑﺎ ﭘﺴﻤﺎﻧﺪ، مسئله‌ سلامت شهروندان اﺳﺖ، باید به گونه ای موضوع پسماند ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ ﺷﻮد ﮐﻪ تفکیک زباله در محل تولید از اولویت‌های اول قرار گیرد و موضوع سایت حلقه دره کمترین ضرر و تهدید را ﺑﺮای کرجی‌ها داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ.

پارسا ادامه داد : راهی جز تغییر نگاه برای رسیدن به یک محیط زیست پایدار و سالم نداریم، متاسفانه بدترین شیوه که دفن زباله باشد در سایت‌های پسماند به کار گرفته شده است.

مدرس دانشگاه و پژوهشگر مدیریت شهری تاکید کرد: امروز اگر برای تفکیک، خشک و جداسازی زباله‌ها تجهیزات تفکیک هم برای محل های دپوی زباله خریداری کنیم تاثیر گذاری آن به اندازه این نیست که افراد جامعه را در شهر آگاه کنیم و سرمایه گذاری تجهیزاتی را نیز در محل تولید زباله به کار بگیریم.

پارسا در ادامه با بیان اینکه به کارگیری علم اقتصاد رفتاری برای تفکیک و بازیافت پسماند باید به کار گرفته شود اظهار کرد: اولین پیشنهادی که می تواند به کاهش ناهمواری‌های مسیر توسعه صنعت بازیافت پسماند در شهر ما کمک کند، بهره‌مندی از علم اقتصاد رفتاری است. به زبان ساده تر باید بستری مناسب برای این کار فراهم شود. تفکیک پسماند در مبدأ و جداسازی از جمله این بسترها است.

وی در پایان گفت: علم اقتصاد رفتاری با رفتار افراد مرتبط است و تشویق و ترغیب شهروندان به کاهش تولید پسماند و تفکیک زباله در مبدأ از اهداف اقتصاد رفتاری در حوزه پسماند است. اعمال چنین اقتصادی بی شک، برای شهر ما نه تنها کارساز بلکه ضروری است.

انتهای پیام

  • نویسنده : تحریریه