حادثه‌ متروپل تلنگری به مسئولان بود که مشکل وجود ساختمان‌های ناایمن را جدی بگیرند، ساختمان‌هایی که تنها در شهر کرج تعداد آن به ۳ هزار و ۷۰۰ واحد می‌رسد.

ویناپرس – حادثه‌ متروپل تلنگری به مسئولان بود که مشکل وجود ساختمان‌های ناایمن را جدی بگیرند، ساختمان‌هایی که تنها در شهر کرج تعداد آن به ۳ هزار و ۷۰۰ واحد می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از مهر، فروریختن برج شماره ۲ متروپل در آبادان سبب شد تا موضوع ایمنی در ساختمان‌ها به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل و در استان‌های مختلف این بحث بار دیگر داغ شود در البرز نیز این مساله مورد توجه قرار گرفت و لزوم ایمن سازی و تعیین تکلیف سازه‌های غیر استاندارد و غیر ایمن به مطالبه مردم تبدیل شد.

شناسایی ۳۷۰۰ سازه با نقص ایمنی در کرج

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج در این باره اظهار کرد: تا پایان سال گذشته ۳ هزار و ۷۰۰ دستگاه سازه شامل مسکونی، تجاری و انباری با نقص ایمنی آتش‌نشانی در کرج شناسایی شد. از این تعداد در یک هزار و ۵۵۵ سازها اصلاً موارد ایمنی رعایت نشده است.

محمد جمشیدی بیان کرد: برای مالکان ۲ هزار و ۱۴۵ دستگاه دستورالعمل ایمنی صادر شده و مالکان یک هزار و ۵۵۵ دستگاه نیز اخطار ایمنی دریافت کرده‌اند.

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج گفت: تجهیز ساختمان‌ها به سیستم اعلام و اطفای حریق از جمله مواردی است که سازندگان باید رعایت کنند.

نقشه مصوب در اکثر سازه‌ها اجرا نمی‌شود

محسن خیری، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز اظهار کرد: وظیفه مهندس ناظر در ساختمان این است که به محض اینکه تخلفی ایجاد شد به ویژه اگر تعللی در اجرای ساختمان ایجاد شد حتماً این امر را گزارش دهد.

وی بیان کرد: این گزارش به شهرداری واصل می‌شود، اهرم بازدارنده نیز در اختیار شهرداری قرار دارد، شهرداری باید جلوی کار را بگیرد، سازمان نظام مهندسی ساختمان ابزار دیگری برای جلوگیری از تخلف ندارد و نقش کلیدی در این زمینه را شهرداری بر عهده دارد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز تصریح کرد: در استان با مسأله‌ای به نام دونقشه‌ای بودن سازه‌ها مواجه هستیم، به صورتی که یک نقشه مصوب داریم و وقتی می‌خواهد به مجوز منتهی شود از آن استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: به دلایل مختلف از جمله کم بودن سود، سازندگان و مالکان نقشه را تغییر می‌دهند که این اقدام واقعاً یک فاجعه است به صورتی که ۹۹ درصد ساختمان‌ها نقشه مصوب را اجرا نمی‌کنند.

سازندگان بدون صلاحیت مشکل اصلی هستند

امین جواهری، مدیرکل امور شهرسازی شهرداری کرج نیز در واکنش به صحبت‌های رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز اظهار کرد: بعد از اینکه شهرداری پروانه را صادر می‌کند یک وظیفه کلی بر عهده مهندسان ناظر آن ساختمان است که وظیفه دارد نقشه‌ای را که توسط مرجع صدور پروانه و طراح مورد تأیید قرار گرفته است در اجرا نظارت کنند.

وی بیان کرد: با اینکه مغایرت با پروانه را داریم اما بحث استحکام بنا نیز وجود دارد که ابن موارد باید مورد رسیدگی دقیق قرار گیرد.

مدیرکل امور شهرسازی شهرداری کرج در مورد ساخت سازها توسط افراد غیر متخصص خاطرنشان کرد: صاحب سرمایه کارفرما است و نمی‌تواند ساختمان را بسازد بلکه این بنا باید توسط سازنده ذی‌صلاح دارای پروانه اشتغال از راه و شهرسازی ساخته شود یعنی اینکه این صلاحیت را قانون به وی داده است.

کارگروه شناسایی بناهای ناایمن در البرز تشکیل می‌شود

مجتبی عبداللهی، استاندار البرز اظهار کرد: حادثه تأسف‌بار متروپل تلنگری به مسئولان بود تا برای پیشگیری از بروز چنین حوادثی اقدام عاجل کنند.

وی بیان کرد: در این راستا سازمان نظام مهندسی و شهرداری‌های استان باید از انفعال در زمینه ساخت و سازها خارج شوند و اقدامات نظارتی خود را صدچندان کنند تا شاهد بروز اتفاقات ناگوار نباشیم.

استاندار البرز تصریح کرد: به دنبال تشکیل کارگروهی هستیم تا بناهای ناایمن مسکونی، اداری و سالن‌های پرجمعیت استان را شناسایی کنند.

وی متذکر شد: همچنین از این به بعد هیچ شهرداری حق این را ندارد که پروژه‌ای را برخلاف نقشه تأییدشده نظام مهندسی اجرایی کنند.

لیست ساختمان‌های ناایمن البرز اعلام شود

حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری البرز اظهار کرد: فروریختن متروپل نشان داد در صورتی که رصد منظم ساخت و سازها و بررسی مستمر ایمنی در صورت کار قرار بگیرد قطعاً بسیاری از این حوادث صورت نخواهد گرفت.

وی بیان کرد: دادگستری کل استان البرز نیز در راستای مأموریت محول شده از سوی قوه قضائیه درخواست اعلام لیست تمامی ابنیه غیر ایمن در استان را کرده است، همچنین زمان نظارت و پیگیری استانداری برای ایمن‌سازی و رفع خطر از ابنیه را کرده‌ایم.

رئیس کل دادگستری البرز تصریح کرد: دادن تذکرات قانونی، پیگیری و اعمال نظارت قانونی لازم از سوی استانداری برای رفع خطر از تمامی ساختمان‌های ناایمن و اعلام آن به سازمان‌های ذی‌ربط برای ایمن‌سازی از دیگر موارد مکاتبه دادگستری با استانداری بود.

وی متذکر شد: این آمادگی را داریم تا با استفاده از ظرفیت اداره کل بازرسی البرز اقدامات پیشگیرانه را انجام دهیم.

ساختمان‌های ناایمن در کرج برای ایمن‌سازی تخلیه و پلمب می‌شود

غفور قاسم‌پور، فرماندار کرج نیز با بیان اینکه پاساژهای قدیمی این شهر مستعد حوادث بروز غیرمترقبه هستند، اظهار کرد: پاساژها از مراکز شهری به شمار می‌روند که به خاطر نوع فعالیتشان پذیرایی جمعیت زیادی هستند، بنابراین به دلیل گذشت سال‌های زیاد از ساخت برخی از آنها پیش‌بینی ایمن‌سازی پیش از بروز حوادث غیرمترقبه به امری ضروری تبدیل شده است.

وی بیان کرد: از شهرداران شهرهای اقماری شهرستان کرج می‌خواهم که بر ضوابط و اصول فنی و مهندسی در سازه‌ها نظارت جدی داشته باشند.

فرماندار کرج ادامه داد: همچنین با شناسایی ساختمان‌های ناایمن، اخطارها و هشدارهای لازم را نسبت به اصلاح و ایمن‌سازی ساختمان‌ها و اماکن تحت حوزه استحفاظی صادر شود.

وی با اشاره به ضرورت شناسایی ساختمان‌های ناایمن شهر کرج متذکر شد: اگر به هر عنوان ساختمانی در این کلانشهر امکان ایمن‌سازی نداشت باید تخلیه و پلمب شود.

حادثه متروپل آبادان نماد رعایت نشدن ایمنی در ساختمان است اما نباید دیگر شاهد چنین حوادثی باشیم و این مسئولیت پذیری مسئولان و قانونمندی شهروندان را می‌طلبد.

انتهای پیام

  • نویسنده : تحریریه