فرمانده قرارگاه مهارت‌آموزی سربازان نیروهای مسلح از مهارت آموزی به یک میلیون سرباز در چهار سال گذشته خبرداد.

ویناپرس – فرمانده قرارگاه مهارت‌آموزی سربازان نیروهای مسلح از مهارت آموزی به یک میلیون سرباز در چهار سال گذشته خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از ایسنا، سردار محمدجواد زاده‌کمند در اولین جشنواره سرباز ماهر، کارآمدی و اشتغال که صبح امروز در ستاد مرکزی فراجا برگزار شد، با اشاره به اهمیت آموزش سربازان وظیفه گفت: امروز بیش از چهار سال از ایجاد قرارگاه مهارت آموزی به سربازان نیروهای مسلح کشور، می‌گذرد و خدا را شاکریم که در این مدت توفیق پیدا کردیم در سایه لطف الهی با تدوین اسناد راهبردی، نهادسازی مناسب و هم افزایی ظرفیت‌ها به ویژه با همکاری ۲۶ نهاد در راستای تحقق یکی از تدابیر مهم مقام معظم رهبری اقدامات اساسی و مهمی انجام دهیم.

فرمانده قرارگاه مهارت‌آموزی سربازان نیروهای مسلح ادامه داد: مهارت آموزی به سربازان یکی از اولویت‌های مهم فرماندهان نیروهای مسلح است و تبدیل به یک نهضت شده است. این افتخار بزرگی برای تمام متولیان اجرایی کشور است که در چهار سال گذشته حدود یک میلیون نفر از سربازان ایران تحت پوشش مهارت‌های عمومی و تخصصی قرار گرفته و ۷۰۰ هزار نفر نیز موفق به اخذ مدرک معتبر شده‌اند.

به گفته زاده‌کمند، در نتیجه اقدامات انجام شده از سوی قرارگاه مرکز مهارت آموزی سربازان نیروهای مسلح، امروزه می‌توان گفت که نیروهای مسلح علاوه بر ایفای نقش در دفاع و امنیت با کسب مهارت‌ها خدمت موثرتری داشته و برای نقش آفرینی بهتر در آبادانی کشور از آمادگی بیشتری برخوردارند.

فرمانده قرارگاه مهارت آموزی سربازان نیروهای مسلح ادامه داد: طبق برنامه پنجم توسعه بنا داشتیم تا آخر سال ۱۴۰۱ همه سربازان را تحت پوشش مهارت آموزی قرار دهیم اما اپیدمی کرونا سبب ایجاد یک وقفه شد. حالا برنامه داریم تا بتوانیم تا انتهای سال ۱۴۰۲ این هدف را محقق کنیم.

وی اظهار کرد: برنامه ما آموزش ۳۰۰ هزار نفر سرباز در سال ۱۴۰۱ است. این آموزش‌ها در پنج حوزه مهارت‌های زندگی، امداد و نجات، سواد رسانه‌ای، مباحث حقوقی و مالی و اشتغال و کارآفرینی خواهد بود. همچنین باید ۲۲۰ هزار نفر بتوانند حداقل یکی از ۵۱۲ مهارت تخصصی شناخته شده را داشته باشند.

زاده‌کمند با اشاره به تسهیلات اشتغال برای سربازان گفت: ما می‌خواهیم علاوه بر توسعه کمی و کیفی برای اشتغال، برای پس از پایان خدمت سربازان نیز برنامه داشته باشیم. اولین گام بهره‌مندی ۲۰۰۰ نفر از دو میلیارد تومان تسهیلات بانکی است. همچنین می‌خواهیم با همکاری وزارت کشور و استانداری‌ها امسال پنج میلیارد تومان وام قرض الحسنه برای سربازان فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه همکاری ما با وزارت کار نیز در حوزه بهره مندی سربازان از سامانه‌های وزارت کار برای تسهیل در شغل‌یابی خواهد بود، گفت: کیفی‌سازی دوره‌های مهارتی جزو اصلی ترین اهداف ماست.ما برنامه داریم تا سامانه‌ای یکپارچه طراحی کنیم تا شبکه‌سازی مناسبی برای قبل، حین و پس از سربازی داشته باشیم.

فرمانده قرارگاه آموزش سربازان نیروهای مسلح گفت: نهادینه کردن مهارت آموزی و تصویب لایحه آن در مجلس شورای اسلامی نیز در دستورکار ما قرار دارد.

زاده کمند با تاکید بر لزوم قرارگیری سرباز در محیط کار گفت: باید مهارت آموزی سربازان در مخیط کار انجام شود. همچنین ترویج و تبلیغ مهارت آموزی و اشتغال نیز با جدیت دنبال می‌شود و برگزاری همایش امروز که با همت تمام متولیان فراجا و سازمان‌های مرتبط انجام شد بخشی از آن است. هم افزایی درون و برون سازمانی می‌تواند به تحقق هدف ما که مهارت آموزی سربازان است کمک شایانی کند.

انتهای پیام

  • نویسنده : تحریریه