دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: توصیه ما این است که مردم استفاده از ماسک را فراموش نکنند و حتما از ماسک استفاده و نوبت یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند.

ویناپرس – دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: توصیه ما این است که مردم استفاده از ماسک را فراموش نکنند و حتما از ماسک استفاده و نوبت یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس، حمید رضا جماعتی، با اشاره به بررسی وضعیت کرونا و شیوع زیرسویه های اومیکرون در کشورهای مختلف در هفتاد و سومین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا، اظهار داشت: در ۴ منطقه از ۶ منطقه سازمان جهانی بهداشت، روند رو به رشد موارد ابتلاء و بستری بر اثر شیوع زیرسویه های اومیکرون مشاهده می‌شود.

وی به افزایش موارد ابتلاء و بستری‌های کرونا در ایران اشاره و تاکید کرد: پیش بینی می‌کنیم در یکی دو هفته آینده همچنان موارد ابتلاء و بستری‌های کرونا در کشور رو به افزایش باشد. در بررسی‌ها، مشخص شده که بیش از ۸۰ درصد از موارد ابتلاء به کرونا، مربوط به زیرسویه BA.۵ است که سرایت زایی بسیار زیادی دارد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا یادآور شد: هر فرد مبتلا به زیرسویه BA.۵ می‌تواند ۱۸ نفر را آلوده و مبتلا کند. اگرچه میزان مرگ و میر این زیرسویه نسبت به ویروس دلتا خیلی کمتر است، اما با توجه به اینکه تعداد بسیار بیشتری از افراد را گرفتار می‌کند، میزان مرگ و میر آن به ویژه در افراد واکسینه نشده می‌تواند بیشتر شود.

جماعتی ضمن تاکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح جامعه، گفت: توصیه ما این است که مردم استفاده از ماسک را فراموش نکنند و حتماً نوبت یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند، چراکه واکسیناسیون باعث کاهش موارد شدید بستری در بیمارستان و مرگ و میر می‌شود. افرادی که ۶ ماه از آخرین تزریق واکسن آنها می‌گذرد، حتماً نسبت به تزریق نوبت یادآور واکسن کرونا اقدام کنند؛ مهم نیست که آخرین واکسن، نوبت اول یا دوم یا سوم باشد بلکه اگر ۶ ماه از آخرین نوبت می‌گذرد، حتماً نوبت یادآور باید تزریق شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به ورود حجاج به کشور و در پیش بودن ایام اربعین حسینی، توصیه کمیته علمی این است که با توجه به وجود زیرسویه های اومیکرون در کشورهای عراق و عربستان، حتماً وضعیت سلامت حجاج و زائران به صورت موردی، بررسی شود و افرادی که علائمی از بیماری دارند، تا پایان دوره بیماری، در منزل بمانند و بعد از دوره بیماری، از ماسک‌های مطمئن یا دو ماسک سه لایه استفاده کنند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا افزود: حجاج و زائران اربعین حتماً علاوه بر تزریق نوبت یادآور واکسن (۶ ماه بعد از آخرین نوبت واکسن کرونا)، فاصله گذاری فیزیکی را رعایت و حتماً از ماسک به ویژه در تجمعات، استفاده کنند.

انتهای پیام