کلوپ ملی سافاری با هدف پایش جاده ای و پیشگیری از تکرار تصادف خودروها با یوزپلنگ آسیایی طرح داوطلبانه گشت زنی شبانه را اجرا می کند.

ویناپرس – کلوپ ملی سافاری با هدف پایش جاده ای و پیشگیری از تکرار تصادف خودروها با یوزپلنگ آسیایی طرح داوطلبانه گشت زنی شبانه را اجرا می کند.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس، عبدالرضا باقری، مسئول روابط عمومی کلوپ ملی سافاری با بیان این مطلب اظهار داشت: مرداد امسال یک قلاده توله یوزپلنگ در جاده تهران – مشهد مابین عباس آباد تا میامی به دلیل تصادف با خودرو تلف شد که با این حساب تعداد یوزهای جان باخته به ۸ قلاده رسید.

او تراکم بالای خودروها در روزهای تعطیل و شلوغی جاده را از عوامل موثر در وقوع چنین حوادثی عنوان کرد و گفت: این اتفاق منجر به تشکیل گروهی شد که بتوانند با امکانات کافی برای پیشگیری از تکرار حوادث مشابه به این منطقه اعزام شوند.

باقری با اشاره به جزییات اجرای این طرح خاطر نشان کرد: گشت زنی شبانه با هدف حفاظت از یوزپلنگ آسیایی برای اولین بار از ۳۰ شهریور تا ۸ مهر در جاده تهران-مشهد که از ترافیک بالایی برخوردار است اجرا می شود. در این خصوص هماهنگی های لازم با سازمان حفاظت محیط زیست، پلیس راهور و سایر دستگاه های قانونی انجام شده و گشت ها با نظارت رئیس پارک ملی توران و کلوپ ملی سافاری انجام خواهد شد.

این فعال محیط زیست با توضیح مراحل اجرای طرح گفت: داوطلبان علاقمند به مشارکت در این طرح پس از ثبت نام، در پاسگاه محیط بانی عباس آباد حد فاصل شاهرود به سبزوار مستقر می شوند. عملیات گشت زنی شبانه با ۵ خودرو داوطلب و همراهی یک خودروی محیط بانی از پارک ملی توران در مسیری به طول ۵۰ کیلومتر است. این گشت ها علاوه بر کنترل ترافیک و بررسی وضعیت کنار جاده، رانندگان را از احتمال خطر برخورد با یوزپلنگ آگاه می کنند.

باقری تصریح کرد: تمامی این گشت ها به تابلوی خطر، چراغ گردان و سایر علائم راهنمایی مجهز هستند. علاوه بر آن در دو سمت جاده ایستگاه ثابت برپا خواهد شد تا ضمن هماهنگی بیشتر با گروه های شرکت کننده، کیفیت اجرای طرح را افزایش دهد.

طرح داوطلبانه گشت زنی شبانه در محدوده پارک ملی توران همه روزه طی دو نوبت از غروب آفتاب تا ساعت ۲۴ و از ساعت ۴ بامداد تا طلوع آفتاب اجرا خواهد شد. علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام از طریق پیام رسان واتساپ به شماره ۰۹۱۲۳۲۰۷۵۹۰ اقدام کنند.

گفتنی اینکه منطقه حفاظت شده توران حد فاصل استان های سمنان و خراسان رضوی قرار دارد و با وسعت بیش از ۱٫۴ میلیون هکتار بزرگترین و مهمترین ذخیره گاه زیست کره در ایران و زیستگاه اصلی یوزپلنگ آسیایی است.

انتهای پیام