آئین معارفه نو دانشجویان دانشگاه سوره با حضور دانشجویان ورودی جدید سال تحصیلی 1402-1401، خانواده‌های آنان و جمعی از مسئولان دانشگاه و هنرمندان در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد.

ویناپرس – آئین معارفه نو دانشجویان دانشگاه سوره با حضور دانشجویان ورودی جدید سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱، خانواده‌های آنان و جمعی از مسئولان دانشگاه و هنرمندان در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از روابط عمومی دانشگاه سوره، دکتر محمدحسین ساعی رئیس دانشگاه سوره با تبریک هفته وحدت و خیرمقدم به دانشجویان جدید این مجموعه آموزشی گفت: محیط دانشگاه سوره کوچک است ولی اطمینان دارم در بین شما بزرگان آینده ایران حضور خواهند داشت.

رئیس دانشگاه سوره با تأکید بر ضرورت نظم و هماهنگی در دانشگاه اظهار داشت: ایجاد نظم و انضباط در دانشگاه سوره بسیار حائز اهمیت است و این مهم با هماهنگی جمعی و مشارکت حداکثری شما دانشجویان عزیز میسر می‌شود.

کوروش زارعی، بازیگر و کارگردان تئاتر و سینما، دیگر سخنران این برنامه بود و خطاب به دانشجویان جدید گفت: دانشگاه محل آزمون‌وخطاست و دانشجو باید در دانشگاه آنقدر کار کند تا حرفه‌ای شده و بتواند مسئولیت‌های بزرگ را در بازار کار بر عهده بگیرد.

او تأکید کرد: دانشجویان سوره بسیار پویا و بااستعدادهای سرشار هستند و می‌توانند با تلاش خود به هنرمندان مهمی در عرصه ملی و بین‌المللی تبدیل شوند.

در ادامه آئین سوره سلام، حجت‌الاسلام علی سرلک، روحانی جوان، نام‌آشنا و فعال در حوزه جوانان به تبیین جایگاه هنر و هنرمند پرداخت و اظهار داشت: هنر در نقطه‌ای قرار دارد که انسان را به هدف می‌رساند. هنر کاری است که انسان را از یکنواخت بودن نجات می‌دهد و دروازه‌هایی روبه حقیقت می‌گشاید.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ارکان هنر اشاره کرد و گفت: رکن اول هنر فرم است که با کسب سواد در محیط دانشگاه به دست می‌آید. از همه دانشجویان صمیمانه می‌خواهم تا به این مسئله توجه ویژه‌ای داشته باشند و استادان را به چالش بکشند، موضوعات مختلف را پیگیری کنند و به‌سادگی از کنار مسائل نگذرند. رکن دوم، جان هنرمند و وجود اوست. در وجود هنرمندان نوری است و باید این نورانیت حفظ شود. جان هنرمند باید در برابر خدا به آرامش و خضوع برسد.

سرلک تأکید کرد: کسی که از معنا به فرم هجرت می‌کند هنر را قوی‌تر و باصفاتر احساس می‌کند.

این چهره نام‌آشنای عرصه علوم و معارف دینی، سوره را دانشگاهی چابک با مدیران جوان توصیف کرد و اظهار داشت: از همه شما دانشجویان می‌خواهم دانشگاه را دوست داشته باشید، غم آن را بخورید و خیرخواهانه برای آن دل بسوزانید.

سرلک به دانشجویان دوره کارشناسی یادآوری کرد: این دوره یکی از طلایی‌ترین دوران زندگی شماست. روی آن تمرکز کنید و در آموختن، فهمیدن و به‌طورکلی در علم‌آموزی کوشا باشید چراکه در آینده خواهید فهمید چه آورده مهمی را کسب کرده‌اید.

بهروز افخمی، تهیه‌کننده، کارگردان و برنامه‌ساز سینما و تلویزیون نیز مهمان ویژه ‌این مراسم بود. او در سخنان خود به تبیین مفهومی سینما و تلویزیون و مقایسه آن با سایر رسانه‌ها پرداخت و از افزایش گرایش افراد به رسانه‌های موبایلی انتقاد کرد. این چهره عرصه سینما و تلویزیون گفت: اگر در کودکی می‌دانستم که قرار است فیلم‌های من در موبایل پخش شود هرگز فیلم‌ساز نمی‌شدم.

او مقایسه معناداری بین نویسندگی رمان و سینما داشت و خاطرنشان کرد: کسی که رمان می‌نویسد ابتدا خودش آن داستان را درک می‌کند و تأثیر می‌گیرد. سینما شاید تأثیر وسیع‌تری نسبت به سایر هنرها مانند نویسندگی و… داشته باشد بااین‌وجود ماندگاری سینما به‌اندازه داستان نیست.

افخمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار داشت: دنیای آینده روزبه‌روز مبتذل‌تر می‌شود. من به دانشجویان و همه افراد توصیه می‌کنم در این دنیا تأکید خود را بر زبان بگذارید. زبان بسیار کارآمد است و یکی از کارآمدترین زبان‌ها از هر نظر فارسی است. نویسنده‌ای مانند بورخس که بیش از ۱۷ زبان می‌دانست اعتقاد داشت زبان فارسی بهترین زبان دنیاست.

این کارگردان سینما و تلویزیون، فردوسی را پدیده آورنده زبان فارسی دانست و تأکید کرد: هرکجای دنیا که به زبان فارسی صحبت می‌کنند «ایران» است. دنیای آینده دنیای زبان است؛ اگر می‌خواهید با مخاطبین باارزش و باکیفیت ارتباط برقرار کنید باید بر زبان مسلط باشید حتی اگر رشته دیگری می‌خوانید.

دکتر علی جوادی معاون دانشجویی و فرهنگی و دکتر نجمه دشتکی سرپرست دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه نیز در این برنامه طی سخنان کوتاهی مواردی را در خصوص ظرفیت‌های علمی، آموزشی و دانشجویی سوره بیان کردند. و دانشجویان نماینده چند کانون و انجمن دانشجویی نیز از دانشجویان جدیدالورود درخواست کردند برای فعالیت‌های دانشجویی با کانون‌ها و انجمن‌های علمی همکاری کنند.

بخش جنبی آئین «سوره سلام» شاهد اجرای چند برنامه هنری ازجمله موسیقی اصیل ایرانی، اجرای پانتومیم و شعرخوانی بود.

همچنین در سالن انتظار سوره ضمن برپایی نمایشگاهی از آثار و دستاوردهای دانشجویی در گروه‌های مختلف آموزشی، از مهمانان پذیرایی به عمل آمد و بسته‌های فرهنگی و کارت‌های دانشجویی توسط مدیریت فرهنگی و حراست دانشگاه تحویل دانشجویان شد.

انتهای پیام