سرپرست شرکت بهره برداری متروی تهران با بیان اینکه بهسازی خط ۵ به بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار تنها در سال جاری نیاز دارد، گفت: تلاش ما بر این است که سرویس دهی خط ۵ با آغاز فصل سرما به ساعت قبل یعنی ۵ صبح برگردد.

ویناپرس – سرپرست شرکت بهره برداری متروی تهران با بیان اینکه بهسازی خط ۵ به بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار تنها در سال جاری نیاز دارد، گفت: تلاش ما بر این است که سرویس دهی خط ۵ با آغاز فصل سرما به ساعت قبل یعنی ۵ صبح برگردد.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از ایسنا، در مورد آخرین وضعیت بهسازی خط ۵ متروی تهران با بیان اینکه خط ۵ قدیمی ترین خط متروی تهران است و تمام اجزا و تجهیزات آن به مرحله بازسازی و اورهال رسیده، گفت: پروژه بهسازی خط ۵ از سالیان گذشته آغاز شده و حالا به مرحله بهسازی برق بالاسری و تجهیزات خط در حوزه سیگنالینگ رسیده که نیاز به بازسازی و نوسازی دارد.

وی با بیان اینکه بعد از حادثه سال گذشته در خط ۵ مترو نیاز به بازنگری در حوزه بهره برداری احساس شد تا حرکت‌ها، ایمن سازی شود و بر همین اساس نیز تغییراتی در خط ۵ متروی تهران ایجاد شد، ادامه داد: مشخصا از آنجایی که شب‌ها عملیات تعمیر و نگهداری را انجام می دهیم تا در ایام هفته فعالیت خط تعطیل نشود، مجبوریم زمان تعمیرات را در شبها متمرکز کنیم و این مسئله سبب شده که حرکت ۵ صبح از برنامه خارج شده تا زمان بیشتری برای انجام عملیات داشته باشیم.

عباسی نامی افزود: امیدواریم با رسیدن به شرایط پایدار در خط ۵، حرکت ساعت ۵ صبح قطارهای متروی تهران- کرج و بالعکس از سر گرفته شود. همچنین با برنامه ریزی‌ از ابتدای فصل زمستان به شرط فراهم شدن شرایط فنی، ساعت حرکت ۵ صبح نیز مجددا برقرار خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه فرایند تعمیر خط ۵ مترو به زودی تمام نمی‌شود؛ اما درنظر داریم، شرایط را به سمتی پیش ببریم که حداقل حرکت ساعت ۵ قطارهای مترو از سر گرفته شود، گفت: از آنجایی که برخی از تعمیرات را در فصل زمستان نمی توان انجام داد پس در صورت تامین اعتبار حرکت ساعت ۵ صبح دایر می شود.

نیاز ۶۰۰ میلیارد تومانی مترو برای تکمیل، بهسازی و اورهال خط ۵

عباسی نامی هزینه های مالی بهسازی و تعمیرات خط ۵ را سرسام آور خواند و افزود: حداقل برای تکمیل، بهسازی و اورهال خط ۵ مترو به حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان در سالجاری نیازمندیم که چنین اعتباری به یکباره مهیا نمی‌شود و بر همین اساس مجبوریم پروژه را در فاز بندی های مشخص اجرایی کنیم، به همین علت تعمیرات زمانبر خواهد بود اما سعی ما این است که بهسازی و اورهال بگونه ای باشد که اختلالی در سفرهای مسافران ایجاد نکند که البته فعلا ناچاریم حرکت قطار در ساعت ۵ صبح را حذف کنیم.

وی در مورد ایمنی خط ۵ نیز با بیان اینکه ایمنی اولین شرط بهره برداری مترو است، در مورد وضعیت قطارهای خط ۵ ادامه داد: در خط ۵ متروی تهران به دلیل وقفه ای که در برنامه ریزی اورهال و تامین قطعات داشتیم، کار مقداری عقب افتاده است اما در نظر داریم قطارهایی را که مشکل پیچیده ندارد و تنها از نظر چرخ واگن‌ها دارای مشکلاتی هستند را هرچه سریعتر مشکلاتشان را حل کنیم؛ البته چرخ ها تامین شده، اما ظرفیت های تعمیرگاهی محدود است چراکه شاهد انباشت واگن های تعمیراتی هستیم و این ترافیک تعمیرگاهی سبب بروز مشکلاتی می شود.

عباسی نامی با بیان اینکه در شبکه متروی تهران روزانه ۵۴ هزار کیلومتر تردد توسط قطارها انجام می‌شود، گفت: به عبارتی دیگر قطارهای متروی تهران روزانه ۵۴ هزار کیلومتر مسیر را طی می‌کنند که این عدد بزرگی است و به همین دلیل باید نگهداشت و تعمیرات قطارها نیز با سرعت و دقت زیاد انجام شود؛ اما متاسفانه یک وقفه چندماهه در روند عادی تعمیرات قطارهای خط ۵ رخ داده است که امیدواریم در تیم مدیریت جدید با کمک و حمایت مدیریت شهری، بودجه و اعتبارات تامین شود و قطعات یدکی به موقع برسد تا این وقفه جبران شود، البته نگاه ما در مترو ایمنی است و سعی می‌کنیم که مسافران ما ضعفی در ظرفیت مسافربری و قطارها احساس نکنند.

انتهای پیام

  • نویسنده : تحریریه