گزارش کاربران حکایت از این دارد که برای بخش اعظمی از آنها، عملکرد تمامی سرویس‌های گوگل بدون استفاده از ابزار فیلترشکن، با اشکال همراه است.

ویناپرس – گزارش کاربران حکایت از این دارد که برای بخش اعظمی از آنها، عملکرد تمامی سرویس‌های گوگل بدون استفاده از ابزار فیلترشکن، با اشکال همراه است.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس به نقل از دیجیاتو، از ساعات ظهر امروز، ۷ آبان ماه، اختلالات بیش از حدی روی برخی سرویس‌های گوگل صورت گرفته و گزارش برخی کاربران حکایت از این دارد که برای بخش اعظمی از آنها، عملکرد تمامی سرویس‌های گوگل بدون استفاده از ابزار فیلترشکن، با اشکال مواجه است. سرویس‌هایی نظیر جیمیل، گوگل مپس، گوگل میت، داک و حتی سرویس پیش‌بینی وضعیت آب و هوا با این اختلال مواجه است. در این بین نباید فراموش کرد که گوگل‌پلی از اوایل مهر ماه فیلتر شده بود و سرویس مپس نیز طعم فیلترینگ را امروز ظهر چشید.

شدت این اختلالات در ساعات اولیه بعد از ظهر امروز، ۷ آبان ماه رخ داده و برخی از کاربران گزارش دادند که برای دسترسی به این سرویس‌ها با مشکل مواجه هستند. از چند هزار نفری که در نظرسنجی تلگرامی دیجیاتو شرکت کرده‌اند، بیش از ۵۰ درصدشان اعلام کردند که برای دسترسی به سرویس‌های گوگل با اختلال و کندی و یا محدودیت کامل طرف هستند.

اختلال‌های پیش آمده روی سرویس‌های گوگل در اینترنت سیار بیشتر از اینترنت ثابت دیده می‌شود و همانطور که گفته شد اختلال‌هایی به صورت سراسری و همگانی نیست و تا این لحظه هیچ یک از مسئولین مرتبط درباره آن صحبت نکرده است. با این حال باید گفت که سرویسی مانند گوگل پلی از دیروز به کلی فیلتر شد و سرویس گوگل مپس نیز روی اینترنت سیار بدون فیلترشکن کار نمی‌کند. این موارد شائبه فیلتر شدن سایر سرویس‌های گوگل را تقویت بخشیده است اما به نظر می‌رسد که در حال حاضر اختلال‌ها به صورت پراکنده و یا به بیانی بهتر، به صورت متناوب رخ داده باشد و برای همه کاربران و در همه نقاط اعمال نشده است.

مشخص نیست که این اختلال‌ها قرار است به صورت دائمی باشد و یا به طور موقت رخ داده است اما گزارش کاربران در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که بخش زیادی از آنها برای دریافت سرویس‌های گوگل با IP ایران با مشکل مواجه هستند. این اختلال‌ها جدا از مشکلاتی که برای کاربران عمومی به وجود می‌آورد، گاه می‌تواند برای کسب و کارهای آنلاین هم دردسرساز باشد و زیان‌های شدیدی به بار بیاورد. به عنوان مثال فیلتر شدن یک لینک جانبی باعث شده بود که نمایش سرویس‌ تبلیغات گوگل ادز برای کسب و کارهای ایرانی با مشکل همراه باشد؛ هرچند این مشکل پس از چند روز حل شد اما باید دید وضعیت مشکل کنونی سرویس‌های گوگل نیز به زودی حل خواهد شد یا خیر.

به گزارش ویناپرس، ساعات پیش خبرنگار ما در تماس با یکی از سرویس دهندگان اینترنت سراسری دلایل بروز این مشکل را پیگیری کرد. بنابر اعلام کارشناسان این اپراتور اختلال پیش آمده متوجه برخی سرویس دهندگان و صرفاً بر روی بستر اینترنت بین المللی است. تا لحظه انتشار این خبر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دیگر سازمان ها و نهادهای متولی در حوزه زیرساخت و اینترنت کشور نسبت به اختلال پیش آمده بر روی سرویس های گوگل سکوت اختیار کرده اند!

گفتنی اینکه بر پایه گزارش برخی کاربران پایگاه خبری ویناپرس اختلال در استفاده از سرویس های گوگل شامل جیمیل، مپ، داک و غیره از ظهر جمعه ۶آبان آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام