دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: ۳۷۰۰ کتابخانه عمومی در شبکه کتابخانه‌های عمومی کشور فعال است.

ویناپرس – دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: ۳۷۰۰ کتابخانه عمومی در شبکه کتابخانه‌های عمومی کشور فعال است.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس، مهدی رمضانی در سفر یک روزه به البرز در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: از این تعداد، ۲۷۰۰ کتابخانه به صورت مستقیم توسط این نهاد و هزار کتابخانه زیر نظر نهاد اما به صورت خصوصی و مشارکتی مدیریت می‌شود.

وی با اشاره به رتبه ایران از لحاظ دارا بودن کتابخانه‌های عمومی، گفت: ایران در این زمینه رتبه اول خاورمیانه را دارد و ترکیه با هزار و ۲۰۰ کتابخانه عمومی دارای رتبه دوم خاورمیانه است.

رمضانی همچنین رتبه ایران در آسیا را پنجم عنوان کرد و افزود: بعد از مدارس، کتابخانه‌های عمومی گسترده‌ترین شبکه عمومی در کشور محسوب می‌شود.

رمضانی با اشاره به روند ایجاد نسل جدید کتابخانه‌های عمومی در کشور، تصریح کرد: خدمات کتابخانه‌های عمومی در دنیا تغییر کرده و نسل جدید کتابخانه‌های عمومی در ایران نیز در حال شکل گیری است. کتابخانه مرکزی امام خمینی (ره) مشهد شروعی برای کتابخانه‌های جدید در کشور بود و هر کجا فضا آماده باشد به سمت تعریف خدمات جدید پیش می رویم.

وی همچنین کتابخانه‌های مشارکتی و سیار را دو بال توسعه کتابخانه‌ها برشمرد و افزود: کتابخانه‌های سیار علاوه بر پرکردن خلاء کتابخانه‌های ثابت امکان توسعه یکسان کتابخوانی را فراهم می‌کنند.

دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور امانت و فروش کتاب کودک را در رده‌های اول عنوان کرد و گفت: ۱۳ کتابخانه تخصصی کودک در کشور وجود دارد؛ البته بخش کودک نیز در تمام کتابخانه‌ها فعال است که برخی از ‌آن‌ها به وسعت یک کتابخانه مجزا است.

رمضانی همچنین از اعلام آمادگی این نهاد برای اتصال کتابخانه های مدارس به شبکه کتابخوانی کشور خبر داد.

انتهای پیام

  • نویسنده : تحریریه