معاون سیاسی فرماندار کرج بر ضرورت رایگان شدن حق عضویت در کتابخانه های عمومی مناطق کم برخوردار کلانشهر کرج تاکید کرد و گفت: ۱۵۰ کتابدار، زیرساخت متناسبی برای ارتقای فرهنگ مطالعه در کلانشهر سه میلیون نفری نیست؛ خوب است که پارک‌های سطح شهر از سال جدید با ایجاد بسترهای لازم میزبان حضور کتابخوانان شوند

ویناپرس – معاون سیاسی فرماندار کرج بر ضرورت رایگان شدن حق عضویت در کتابخانه های عمومی مناطق کم برخوردار کلانشهر کرج تاکید کرد و گفت: ۱۵۰ کتابدار، زیرساخت متناسبی برای ارتقای فرهنگ مطالعه در کلانشهر سه میلیون نفری نیست؛ خوب است که پارک‌های سطح شهر از سال جدید با ایجاد بسترهای لازم میزبان حضور کتابخوانان شوند.

به گزارش پایگاه خبری ویناپرس، مهدی آقابراری، در آخرین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان کرج در سال جاری که با حضور اعضای این انجمن و نمایندگان دستگاه ها در محل فرمانداری برگزار شد، گفت: توازن زیرساختی گام اول در ارتقا سطح فرهنگ مطالعه است که در جریان بازدیدهای میدانی متوجه شدیم که این جمعیت سه میلیون نفری در مرکزیت استان تنها ۱۵۰ پرسنل و کتابدار دارد که پاسخگوی جمعیت فعلی نخواهد بود.

وی با بیان اینکه هدف از مطالعه و کتابخوانی افزایش سطح آگاهی برای ورود به عرصه اجتماع و مهارت حل مسائل زندگی است، تصریح کرد: کتاب، منبع اصلی آگاهی است و مطالعه بستر افزایش این آگاهی به شمار می رود. اگر آگاهی جمعی در یک جامعه ارتقا پیدا کند بسیاری از مسائل و آسیب های اجتماعی آن هم کاهش پیدا می کند و حل می شود. در جهاد تبیین هم همین گونه است به دنبال افزایش آگاهی جامعه تبعات موضوعات اجتماعی کم می شود چرا که جامعه آگاهی لازم را پیدا می کند.

آقابراری ادامه داد: فرهنگ مطالعه را نیز باید از اوان کودکی با ایجاد مهارت مطالعه بسترسازی کرد، اگر این فرهنگ از تکلیف محوری در مدارس ما به سمت آگاهی محوری با افزایش مطالعه شخصی پیش برود قطعا نتایج آن را در جامعه شاهد خواهیم بود.

معاون فرماندار کرج دستگاه های فرهنگی را متولی فرهنگ سازی و ترویج کتابخوانی خواند  و ادامه داد: انجمن کتابخانه های عمومی موظف به ایجاد بسترهای ترویج و توسعه زیرساخت ها است و دستگاه های فرهنگی همانند ارشاد و صدا و سیما باید با تولید محتوا افزایش مطالعه را فرهنگسازی کنند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه صرف هزینه نیم درصد واریزی شهرداری ها در سایر بخش ها خلاف قانون است، تصریح کرد: شهرداری ها باید در این زمینه به تکالیف قانونی خود عمل کنند، اگر اتفاقی که باید در این حوزه بیفتد بسیاری هزینه های مازادی که شهرها بر دوش می کشند نیز کاهش می یابد اگر شهرداری ها مسئولیت کار فرهنگی خود را متقبل شوند هزینه های خدماتی و زیرساختی شهری آنها نیز به واسطه آگاه شدن شهروندان کاهش پیدا خواهد کرد.

آقابراری ادامه داد: تشکیل نشست مشترک بین آموزش و پرورش و نهاد کتابخانه های عمومی که هر دو هدف مشترکی در راستای ارتقا سطح آگاهی دارند نیز از اولویت های انجمن کتابخانه های شهرستان کرج در سال جدید قرار بگیرد.

آقابراری همچنین استفاده از ظرفیت قرائت خانه ها و پارک ها و فضای سبز آن را نیز را برای ترویج فرهنگ کتابخوانی مهم برشمرد و گفت: فضاهای بلااستفاده در پارک ها باید با محوریت افزایش مطالعه مناسب سازی شود.

وی بیان کرد: جمعیت قابل توجهی در مسکن مهر ماهدشت اسکان دارند که باید برای آنها نیز به فکر ایجاد کتابخانه باشیم.

معاون فرماندار کرج همچنین گفت:  مبالغ حق عضویت در کتابخانه های عمومی شهرستان کرج باید اصلاح شود و این روند در مناطق کم برخوردار نیز با ایجاد طرح رایگان سبب ساز افزایش اعضای کتابخانه ها و رغبت به مطالعه در سطح شهر شود.

آقابراری همچنین خواستار ایجاد کتابخانه کودک و نوجوان در کلانشهر کرج شد و افزود:  کلانشهر کرج کتابخانه کودک و نوجوان ندارد، این فضامی تواند زمینه ساز آموزش های فراگیر و تخصصی برای کودکان و مهارت مطالعه از دوران کودکی باشد.

وی همچنین خواستار تعیین تکلیف زمین کتابخانه عمومی کمالشهرکرج شد.

انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کرج در یکسال اخیر ۱۲۵ مصوبه داشت که ۹۷ درصد آن اجرایی شد. شهرداری گرمدره برترین شهرداری در پرداخت سهم نیم درصد واریزی به کتابخانه های عمومی در سال ۱۴۰۱ معرفی شد.

انتهای پیام

  • نویسنده : تحریریه