استاندار البرز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا با وجود هشدار هواشناسی درباره بارش شدید باران در منطقه آسارا، جاده کرج-چالوس مسدود نشد تا مسافران دچار حادثه نشوند، گفت: اینچنین هشدارها در طول سال وجود دارد و نمی‌توان با هر هشدار راه را مسدود کرد.

وینا پرس – استاندار البرز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا با وجود هشدار هواشناسی درباره بارش شدید باران در منطقه آسارا، جاده کرج-چالوس مسدود نشد تا مسافران دچار حادثه نشوند، گفت: اینچنین هشدارها در طول سال وجود دارد و نمی‌توان با هر هشدار راه را مسدود کرد. هشدار از نظر فنی برای آمادگی در برابر حادثه است که ما هم در برابر حادثه آمادگی داشتیم و به موقع وارد عمل شدیم.

به گزارش پایگاه خبری وینا پرس به نقل از ایسنا، مجتبی عبدالهی پس از بازدید اصحاب رسانه از روند بازگشایی محور کرج-چالوس در نشست خبری که در پایان این بازدید در بخشداری آسارا برگزار شد؛ گفت: متأسفانه در فضای مجازی یک جنگ رسانه‌ای علیه جمهوری اسلامی وجود دارد و با نادیده گرفتن تمام زحمات، راست را دروغ و دروغ را به راست تبدیل می‌کنند.

عبدالهی ادامه داد: در حادثه سیل جاده چالوس همه تلاش کردند و آن چیزی که در توان داشتند را در طبق اخلاص گذاشتند و با همدلی کار بسیار خوبی در این چند روز انجام شد و هر دستگاهی مسئولیت خود را به نحو احسن انجام داد که لازم است از همه مدیران دستگاه‌های مختلف تشکر کنم.

وی خاطرنشان کرد: با هشدارهایی که وجود داشت آماده باش اعلام شده بود و بلافاصله پس از حادثه عملیات آغاز شد. در این چند روز همه مواردی که مربوط به مفقودین سیل، قطع آب و خسارات وارد شده را اعلام کردیم.

استاندار البرز با بیان اینکه هیچ حادثه و مشکل فنی برای سد کرج و نیروگاه سد رخ نداده است؛ اعلام کرد: مشکل آب طی این چند روز به دلیل حجم بالای سنگ و نخاله‌ای بود که در برابر خروجی سد قرار گرفته و استفاده از آب سد را با مشکل مواجه کرده بود. در حال حاضر با دسترسی که ایجاد شد؛ آب جاری و مخازن در حال پر شدن است. طبق آخرین اطلاعات مشکل آب در غرب تهران به حداقل رسیده است.

وی افزود: مشکلاتی که برای آب شرب استان به وجود آمده و مردم را به زحمت انداخته است هم تا فردا رفع خواهد شد و به وضعیت عادی باز خواهیم گشت. باز هم صمیمانه از مردم البرز به دلیل این مشکل عذرخواهی می‌کنیم و امیدواریم با بزرگواری خدمتگزاران خود را ببخشند.

استاندار البرز در ادامه با بیان اینکه معجزه الهی است که با وجود درگیر شدن بیش از ۱۲۰۰ خودرو و سرنگون شدن برخی از آنها و سقوط شش ماشین در دریاچه سد فقط دو نفر مفقودی داشته‌ایم؛ گفت: هلال احمر تمام ظرفیت خود را برای بررسی نقاطی که احتمال حضور دو فرد مفقودی وجود دارد را گذاشته است. بنابراین تاکنون فوتی قطعی در این حادثه نداشته‌ایم.

وی افزود: این نوع بارش‌ها که در یک نقطه با حجم زیاد رخ می‌دهد دوره ۵۰ ساله و ۱۰۰ ساله دارد و طبیعی نیست. در همین ۱۵ کیلومتر در نقاطی بارندگی شدید و در نقاطی کمتر بوده است. مشابه این بارندگی را سال گذشته در امامزاده داوود داشتیم.

عبدالهی از تصویب یک طرح برای بررسی کل محور کرج-چالوس در حوزه البرز در بحث ایمنی خبر داد و گفت: بسیاری از نقاط را می‌توان با احیای پوشش گیاهی و ایجاد سازه‌های آبخیزداری و مهار آب ایمن کرد.

وی در پایان گفت: در هر حال جاده چالوس یک مسیر قدیمی است و به مراقبت و نظارت مداوم نیاز دارد.

انتهای پیام

  • نویسنده : تحریریه