رئیس کل دادگستری استان البرز از بازداشت فرد جدیدی در پرونده فوت ۱۵ نفر در کرج به علت مصرف مشروبات الکلی خبر داد.

وینا پرس- رئیس کل دادگستری استان البرز از بازداشت فرد جدیدی در پرونده فوت ۱۵ نفر در کرج به علت مصرف مشروبات الکلی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وینا پرس، حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز با تشریح اقدامات چند وجهی انجام شده در خصوص این اتفاق در استان البرز که تاکنون منجر به فوت ۱۵ نفر و مسمومیت و بستری شدن حدود ۱۸۰ نفر شده گفت: بلافاصله پس از اطلاع از مسمومیت، دستورات قضائی لازم جهت بررسی موضوع، شناسایی و بازداشت متهمان صادر گردید و در ادامه با تشکیل پرونده قضائی، بازپرس ویژه جهت رسیدگی به موضوع در دادسرای امور جنایی و جرایم خاص کرج تعیین و تحت نظارت مستقیم دادستان مرکز استان و معاونت پیگیری پرونده‌های خاص دادگستری کل استان در حال انجام تحقیقات لازم است.

فاضلی هریکندی افزود: پس از صدور دستور شناسایی و بازداشت عوامل توزیع مشروبات الکلی به نیروی انتظامی، سه نفر از خرده فروشان مرتبط که نقش توزیع مشروبات الکلی دست ساز را داشتند در کمتر از ۲۴ ساعت با تلاش شبانه‌روزی نیروی انتظامی استان شناسایی و بازداشت شدند.

رئیس کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه در تحقیقات و بررسی انجام شده از این سه نفر، آن‌ها اعلام کردند که الکل‌های مذکور را به اسم اتانول از دو فروشنده تجهیزات پزشکی تهیه کرده و پس از ترکیب به فروش رسانده‌اند ادامه داد: در این خصوص با توجه به اعترافات بازداشت شدگان، بلافاصله دو فروشنده و همچنین فردی که نقش واسطه را داشته شناسایی و بازداشت شدند که تحقیقات تکمیلی به کارخانه‌ای در شهرک صنعتی اشتهارد منتهی شد که در زمینه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی فعالیت دارد.

وی متذکر شد: مأموران پلیس آگاهی استان در نخستین ساعات بامداد با حضور در محل کارخانه، بیش از ۶۴۰۰ لیتر الکل آماده توزیع را قبل از عرضه کشف و ضبط کردند.

فاضلی هریکندی با اشاره به اینکه صاحب کارخانه مذکور با ادعای تهیه محصولات آرایشی اقدام به اخذ الکل سهمیه‌ای می‌کرده است، گفت: این شخص با سو استفاده از خلاءهای قانونی و نبود نظارت کافی، مبادرت به فروش غیرقانونی و خارج از شبکه الکل‌های واگذار شده می‌کرده است.

وی تشریح کرد: تاکنون ۱۵ نفر فوت کرده و ۱۸۰ نفر دچار مسمومیت شده و در بیمارستان‌های مختلف کرج بستری شدند و اگرچه اکثر آن‌ها ترخیص شدند لکن تعدادی هم بستری بوده، برخی از این افراد دچار نابینایی شده و تعدادی هم به جهت آسیب به کلیه تحت دیالیز قرار دارند.

تشکیل کارگروه ویژه در دادگستری برای بررسی علل و زمینه‌های وقوع

فاضلی هریکندی با اشاره به اینکه بلافاصله پس از دستور رئیس قوه قضائیه در روز گذشته، کارگروهی در دادگستری کل استان البرز با حضور رئیس کل دادگستری استان، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، فرمانده انتظامی و رئیس پلیس آگاهی استان، معاون قضائی رئیس کل و دبیر قرارگاه مقابله با جرایم خاص استان و بازپرس پرونده تشکیل شد بیان کرد: در این کارگروه، رهنمودها و دستورات رئیس قوه قضائیه ابلاغ و تبیین شد و تسریع در رسیدگی و شناسایی و دستگیری سایر متهمان مورد تاکید قرار گرفت و روز گذشته نیز یکی از متهمان اصلی تولید و ساخت مشروبات الکلی مسموم در کرج، در یکی از استان‌های جنوب غربی کشور شناسایی و بازداشت شد.

مأموریت به بازرسی و تعزیرات

وی با تصریح بر اینکه به منظور اجرای دستورات رئیس قوه قضائیه و با هدف آسیب شناسی و پیشگیری از وقوع حوادث مشابه، بررسی مشکلات فرآیندهای فعلی، اعمال نظارت لازم و رفع خلاءهای موجود ضروری است به دستورات صادره به ادارات کل بازرسی و تعزیرات حکومتی استان در این خصوص اشاره و تاکید کرد: اداره کل بازرسی مأموریت یافته است تا سریعاً در خصوص نحوه اعطا مجوز تهیه الکل به شرکت متخلف توسط مراجع ذی صلاح، نظارت و رعایت ضوابط مربوطه از حیث سنجش دقیق میزان الکل مورد نیاز، سهمیه اختصاص یافته، نظارت بر نحوه نگهداری و استفاده از الکل‌های خریداری شده جهت تولید، علل و عوامل توزیع و عرضه خارج از ضابطه بررسی لازم انجام دهد و قصور احتمالی مراجع مربوطه را اعلام کند، همچنین به منظور اجتناب از وقوع حوادث مشابه، آسیب‌ها و خلاء‌های قانونی نحوه تخصیص الکل و اعمال نظارت‌های لازم را احصاء کند.

رئیس کل دادگستری استان البرز اضافه کرد: همچنین تعزیرات حکومتی استان مکلف شده تا با تشکیل پرونده جداگانه نسبت به تخلفات شرکت تولیدی لوازم آرایشی و بهداشتی از جمله بررسی نحوه تهیه الکل مورد استفاده، نحوه نگهداری از حیث ثبت در سامانه جامع انبارها، نحوه استفاده از الکل‌های خریداری شده و نیز توزیع و عرضه غیرقانونی اقدام و رسیدگی کند.

وی با تاکید بر اینکه مجازات‌های متناسب و بازدارنده قانونی در انتظار متهمان این پرونده خواهد بود از مأموریت به دستگاه‌های انتظامی و امنیتی استان برای تشدید برخورد با عوامل تهیه و توزیع مشروبات الکلی و همچنین دستگاه‌های متولی نظارت بر توزیع الکل برای ممانعت از توزیع خارج از شبکه خبر داد.

گفتنی است؛ روز دوشنبه حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در نشست شورای عالی قوه قضائیه به اتفاق رخ داده در استان البرز و فوت، معلولیت، نابینایی و مسمومیت تعدادی از افراد بواسطه مصرف مُسکر مسموم اشاره و ضمن تاکید بر برخورد با عوامل ترکیب الکل‌ها با محلول‌های دیگر و تولید و توزیع آن، خواستار بررسی موضوع و تعیین مجازات بازدارنده در مورد عوامل این واقعه شد.

انتهای پیام

  • نویسنده : تحریریه