فناوری‌ها و مصالح نوین ساختمانی هر روز در حال پیشرفت است لکن در ساختمان‌سازی و هر نوع فعالیت عمرانی که ساخته و پرداخته می‌شود بتن به عنوان محصولی پایه، مهم و پرکاربرد نقش تعیین کننده‌ای در استحکام و ایمنی بنا دارد.

پایگاه خبری وینا پرس – فناوری‌ها و مصالح نوین ساختمانی هر روز در حال پیشرفت است لکن در ساختمان‌سازی و هر نوع فعالیت عمرانی که ساخته و پرداخته می‌شود بتن به عنوان محصولی پایه، مهم و پرکاربرد نقش تعیین کننده‌ای در استحکام و ایمنی بنا دارد. بنابراین دقت در تولید بتنِ متناسب و استفاده از افزودنی‌های مناسب شیمیایی صنعت ساختمان چون فوق روان‌کننده‌ها و سایر محصولات تقویت کننده و نیز رعایت دقیق ضخامت کاور بتن مطابق با مقررات ملی ساختمان امری ضروری است. بررسی‌ها نشان می‌دهد پوشش‌های بتنی ساختمان‌ها با اشکالات عدیده‌ای مواجه بوده و در بسیاری از موارد استانداردها به درستی رعایت نمی‌شوند. در راستای حل این مشکلات و نیز رعایت ضخامت استاندارد مقررات ملی ساختمان، محققان کشورمان به فناوری جدیدی دست یافتند که به سازندگان ساختمان امکان می‌دهد با استفاده از یک محصول نوآورانه به ضخامت و پوشش بسیار دقیقی از بتن‌ریزی در اجزای مختلف بنا دست یابند. در این باره با «دکتر احد رسولی» مدیرعامل شرکت یادمان‌شار و صاحب برند وریاسیتی گفت و گو کردیم که در ادامه می‌خوانیم.

اسپیسر بتن وریاسیتی

برای شروع این گفت و گو لطفاً توضیح دهید اسپیسر چیست و چرا باید از اسپیسرها در ساختمان‌سازی استفاده کنیم؟

اسپیسر از نظر لغوی به معنای فاصله‌گذار یا فاصله‌نگهدار است. در صورت استفاده از اسپیسر در بتُن‌ریزی کیفیت سازه و سرعت اجرا بالا رفته و سبب خواهد شد ضخامت بتن بر روی آرماتورهای سقف و یا دیوار بتنی طبق استانداردهای لازم، رعایت گردد. اسپیسرها ابزارهایی هستند که برای یکسان نمودن ضخامت بتن در کل سطح سازه به کار می‌روند. در ساختمان‌سازی همیشه یک خلاء بزرگ وجود داشت و آن عدم دسترسی به ابزاری بود تا سازندگان با استفاده از آن بتوانند کاور بتن را با ابزاری متناسب اندازه‌گیری کرده و بر اساس آن عملیات بتن‌ریزی را انجام دهند. از گذشته اسپیسرهایی وجود داشت که بین کف و میلگرد قرار می‌گرفت و کاور بتن را در زیر میلگردگذاری‌های کف ایجاد می‌کرد. این کافی نبود چون هیچ ابزاری برای پوشش بتن‌ریزی روی میلگرد سقف‌ها وجود نداشت. لذا تصمیم گرفتیم وسیله‌ای بسازیم که با استفاده از آن بتوان به اندازه مشخصی از کاور بتن دست یابیم. این وسیله از دو قطعه شامل اسپیسر و پروفیل طولی تراز‌کننده تشکیل شده است. اسپیسر بر روی میلگرد نصب شده و پروفیل طولی بر روی آن سوار می‌شود تا کاور استاندارد مطابق مقررات ملی ساختمان ایجاد کند. پس از آن می‌توان عملیات بتن‌ریزی و در نهایت شمشه‌کشی را انجام داد تا به ضخامت مورد نیاز بتن در کل سطح سازه رسید. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت: اسپیسر ترازکننده نوعی وسیله ترازکننده برای ایجاد ضخامت استاندارد، سریع و آسان کاور بتن برای انواع سقف مانند: کوبیاکس، عرشه فولادی، دال مجوف، تیرچه بلوک، کرومیت و پانل‌های سه بعدی است. به طوری که با کاهش هزینه‌ی بتن‌ریزی، وزن ساختمان را کاهش داده و با ایجاد کاور بتن یکسان بر روی آرماتورها و لوله‌های گرمایش از کف، ابزار مناسبی را  برای کنترل دقیق و کامل ضخامت بتن در اختیار سازندگان و مهندسین ناظر قرار می‌دهد. ایجاد کاور مناسب مانع رسیدن رطوبت و هوا به میلگرد می‌شود که خود عامل اصلی اکسیداسیون و افزایش حجم میلگرد و نیز زنگ‌زدگی و در نهایت ترک‌خوردگی بتن است.

آیا این وسیله نمونه مشابهی در ایران و جهان دارد؟

این اسپیسرها نمونه مشابهی ندارد و برای اولین بار در ایران و جهان توسط مهندس کریمی اختراع و با طی فرآیند طولانی ثبت که حدفاصل سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ انجام شد به صورت انبوه ساخته شد. این محصول به شماره اختراع ۸۵۱۸۳ و شماره طبقه‌بندی بین‌المللی G01N;E04B ثبت شده است.

اسپیسر بتن وریاسیتی سقف کوبیاکس
سازه بدون اسپیسر بتن وریاسیتی و ایجاد اشکال در بتن‌ریزی ساختمان

ممکن است این پرسش برای خوانندگان ما مطرح شود که ضخامت کمتر یا بیشتر بتن چه تاثیری بر کیفیت سازه و کل ساختمان دارد. آیا بتن‌ریزی بیشتر به معنای استحکام و پایداری بیشتر ساختمان است؟

ببینید در ساختمان‌سازی با استانداردها سروکار داریم. یعنی اگر در مقررات ملی ساختمان ضخامت و عیار مشخصی برای کاور بتن سقف، ستون‌ها یا سایر قسمت‌ها تعیین شده به این معنی است که ضرورتاً به همان اندازه باید بتن‌ریزی انجام شود. مشکل این است که مهندسین ناظر هیچ ابزاری برای تعیین دقیق میزان ضخامت پوشش بتن ندارند و به طور معمول بتنی بیش از نیاز واقعی سفارش می‌دهند. یعنی جایی که باید ۳ سانتی‌متر بتن ریخته شود ۵ سانتی‌متر بتن‌ریزی می‌شود.

خیلی‌ها گمان می‌کنند این بتن اضافی موجب استحکام بیشتر بنا می‌شود در حالی که تصور نادرستی است. اگر مقررات ملی ساختمان در جایی استاندارد بتن‌ریزی را برای سقف از روی میلگرد ۳ سانتی‌متر تعیین کرده‌ به این معنی است که محاسبات آن به دقت توسط مهندسین سازه انجام شده است. پس نباید به جای آن ۵ سانتی‌متر بتن‌ریزی کنیم. همان ۲ سانت بتن اضافی موجب اضافه بار کل ساختمان می‌شود در نتیجه نه تنها خدمتی نکرده‌ایم بلکه با  تحمیل بارگذاری اضافی ضمن بالا بردن هزینه ساخت و ساز بر مالکان و کارفرما، امکان تخریب و نیز خطرات جانی بر ساکنان آن ساختمان در زمان زلزله ایجاد کرده‌ایم چون بارگذاری اضافی هیچ جای محاسبات سازه دیده نشده و فقط به هنگام زلزله، آزاد خواهد شد. باید توجه داشت بارگذاری بیشتر بر روی سازه‌ها خطرناک است و هیچ متخصصی این موضوع را توصیه یا تأیید نمی‌کند.

اسپیسر بتن وریاسیتی

با فرض اینکه هرگز زلزله روی ندهد، کم و یا زیاد کردن کاور بتن باز هم بر طول عمر ساختمان اثر می‌گذارد؟

بدون تردید تاثیرگذار است زیرا هر ۲ میلی‌متر کاهش پوشش بتن، ۵ سال از عمر مفید ساختمان کم می‌کند. یعنی اگر برای ساختمانی با سیستم سقف وافل که نیازمند ۵ سانتی‌متر کاور بتن است ۳ یا ۴ سانتی‌متر بتن بریزیم در حقیقت با دست خودمان از عمر ساختمان کم کرده‌ایم. همچنین در صورت بارگذاری بیشتر مصائب دیگری چون ریزش ساختمان حتی قبل از زلزله را در پی خواهد داشت. پس بنابراین زیاد یا کم ریختن بتن در هر حالت به سازه آسیب می‌رساند. ولی چنانچه در فرآیند ساخت، ابزار اسپیسر به کار گرفته شود می‌توان اطمینان کامل داشت که بارگذاری با رعایت همه استانداردها به ویژه مقررات ملی ساختمان به طور کامل انجام شده است و در آینده آسودگی خاطر سازنده، مهندسین ناظر و مالکان را به ارمغان می‌آورد.

اسپیسر کروم بندی وریاسیتی

آیا از ابزار اسپیسر می‌توان برای کروم‌بندی ساختمان یا هر فضای دیگری استفاده کرد؟

بله ما دو نوع اسپیسر طراحی و تولید کرده‌ایم. یک نوع آن برای ترازکنندگی با اعمال ضخامت استاندارد کاور بتن برای انواع سقف‌های سازه هست و نوع دیگر آن اسپیسرهای کروم‌بندی و یا شیب‌بندی پشت بام هستند. ویژگی اصلی این اسپیسرها قابلیت رگلاژ بودن آن از ۵ تا ۱۴ و حتی بیشتر می‌باشد. همچنین یکی از کاربردهای آن، کروم‌بندی نقطه‌ای است. از این نوع اسپیسرها می‌توان برای هر جایی که نیاز به شیب‌بندی باشد مانند پشت بام، رمپ پارکینگ و محوطه‌سازی و …. استفاده کرد.

در مقایسه با روش‌های سنتی و مرسوم، استفاده از اسپیسر کروم‌بند یا شیب‌بندی چه مزیتی دارد؟

برای درک بهتر این موضوع باید روش‌های متداول‌تر مثل پوکه‌ریزی و فوم بتن را با اسپیسر مقایسه کنیم. هزینه کاور بتن برای سطحی به مساحت ۱۰۰ مترمربع با استفاده از پوکه‌ریزی ۱۸ میلیون تومان، فوم بتن ۱۵ میلیون تومان و اسپیسر کروم بندی ۷ میلیون تومان است.

از نظر زمان اجرا روش پوکه‌ریزی بین ۱۰ روز، فوم بتن ۵ روز و اسپیسر کروم بندی حداکثر ۱ روز است.

در نهایت به بار وارده می‌رسیم که پوکه‌ریزی ۱۸ تن، فوم بتن ۱۸ تن و اسپیسر فقط ۷٫۲ تن به ازای هر ۱۰۰ متر مربع بار وارد می‌کند.

آیا اسپیسر ترازکننده برای اجرای سیستم‌های گرمایش از کف قابل استفاده است؟

اسپیسرها بسیار انعطاف‌پذیر هستند. برای اجرای گرمایش از کف قبلاً اسپیسری وجود نداشت، اما امروز ما این نوع اسپیسر را طراحی و تولید کرده‌ایم. اکنون با این اسپیسرها می‌توان به طور دقیق نسبت به بتن‌ریزی با ضخامت استاندارد اقدام نمود چون ابزاری در اختیار داریم که ضمن تعیین میزان ضخامت استاندارد با پروفیل طولی ترازکننده ما را با اطمینان صد در صد به اجرای یک سطح یکدست و صاف با تراز دقیق می‌رساند.

برای شیب بندی بام چگونه می‌توان این وسیله را به کار گرفت؟

با اسپیسرهای شیب‌بندی این کار به آسانی قابل انجام است. همان طور که می‌دانید شیب‌بندی پشت بام در بیشتر ساختمان‌ها ایراد دارد و نشانه آن تجمیع آب بر روی پشت بام و نفوذ آب به زیرکار انواع ایزوگام و قیرگونی به دلیل شیب‌بندی نامناسب است. اسپیسر کروم‌بندی با استفاده از سیستم پروفیل طولی این مشکل را به طور کامل برطرف می‌کند و امکان ایجاد شیب بین ۱٫۵ تا ۲ درصد برای اجراکار آن هم فقط با یک بار بتن‌ریزی وجود دارد. همه این اسپیسرها قابلیت تنظیم (رگلاژ) بین ۴ تا ۱۴٫۵ سانتی‌متر دارند. همچنین در صورت نیاز کاربر امکان رگلاژ این وسیله در اندازه‌های دلخواه پیش‌بینی شده است.

آیا امکان به کارگیری اسپیسر در محوطه‌سازی و دکوراسیون داخلی ساختمان نیز وجود دارد؟

بله، این امکان وجود دارد یعنی می‌توان فقط با نصب پروفیل طولی که از PVC ساخته شده است قطعات کف یا دیوارپوش را به راحتی نصب یا در صورت نیاز فضاهایی برای عایق کاری صدا و حرارت یا عبور کابل‌های الکتریکی و مخابراتی در زیر پوشش‌ها ایجاد کرد.

کار کردن با این ابزار نیازمند دانش و آموزش قبلی است؟

این وسیله و کارکردن با آن به قدری ساده است که واقعاً نیاز به آموزش خاصی ندارد. کاربران این وسیله می‌توانند با استفاده از توضیحات اولیه یا مراجعه به وب سایت وریاسیتی به راحتی از این محصول استفاده کنند. در صورت نیاز کارشناسان وریاسیتی مشاوره لازم را برای مصرف کنندگان خواهند داد.

اسپیسر بتن وریاسیتی دکتر احد رسولی مدیرعامل

مهارت جویان و دانشجویان رشته‌های صنعت ساختمان چقدر با این محصولات آشنا هستند؟

نمونه‌هایی از این محصول در اختیار اساتید سازمان‌های نظام مهندسی و مهندسین رشته‌های سازه و معماری قرار گرفته است. در دانشگاه‌ها به دنبال این بودیم که خودمان در کارگاه‌ها و کلاس‌ها حاضر شویم و اطلاعات محصول را ارائه کنیم زیرا ما سازنده این محصول هستیم و تمامی جزییات آن را به طور کامل از مرحله طراحی و تولید و عرضه در طی ۸ سال طی کرده‌ایم و می‌توانیم به سوالات اساتید و دانشجویان و مصرف‌کنندگان پاسخ دهیم. با این حال برخی دانشگاه‌ها اصرار داشتند که این کار توسط اساتید خودشان انجام شود که مورد قبول واقع نشد. با این حال بخش فنی وریاسیتی آمادگی کامل دارد در هر سازمان و یا نهادی که احساس کنند نیاز به برگزاری نشست تخصصی و دادن مشاوره رایگان به سازندگان، دانشگاه‌ها، مهندسین مشاور، دفاتر مهندسی حقوقی و حقیقی و هر مجموعه‌ای دیگر فراهم باشد نسبت به معرفی محصول و کاربردهای آن در مصارف مختلف ساختمان اقدام کند. همچنین در حال حاضر از طریق وب سایت شرکت به آدرس www.veryacity.com می‌توان اطلاعات کاملی درباره این محصول مانند مشخصات فنی، مزایا و کاربردهای آن و سایر نکات آموزشی لازم و همچنین سایر محصولات تخصصی شیمیایی صنعت ساختمان شرکت را دریافت و مطالعه کرد.

به عنوان پرسش پایانی بفرمایید تاکنون استقبال از این محصول در بازارهای داخلی و خارجی چگونه بوده است؟

خوشبختانه در نقاط مختلف کشور این محصولات جای خود را باز کرده و در پروژه‌های مختلف مورد استفاده و بهره‌برداری قرار گرفته است. ما علاوه بر تامین نیاز بازار داخل آمادگی صادرات این محصول به کشورهای منطقه چون ترکیه، ارمنستان، آذربایجان، عراق، افغانستان و پاکستان را داریم و در حال مذاکره با طرف‌های اماراتی برای عرضه این محصول به بازار کشورهای حوزه خلیج فارس چون عربستان، امارات، کویت، عمان و قطر هستیم. علاوه بر این بنا داریم با حضور مستمر در نمایشگاه‌ها و ملاقات با تجار و بازرگانان نسبت به صادرات این محصول انحصاری و بیش از ۷۰ نوع محصول شیمیایی صنعت ساختمان با برند ژیکاوا به اقصی نقاط جهان برنامه‌ریزی‎های لازم را انجام دهیم.

از جنابعالی برای حضور در این مصاحبه بسیار سپاسگزارم.

خبرنگار محمد جواد نعمتی

انتهای پیام