هنگامی که در سال ۱۳۷۲ اولین شعله‌های گاز شهری در میدان هفت تیر سابق و چهار راه هفت تیر کنونی روشن شد، هیچ‌گاه کسی فکر نمی‌کرد پس از ۳۰ سال هنوز قسمت اعظم روستاهای اصلی کرج در جاده چالوس، از نعمت گاز بی‌بهره باشند.

وینا پرس – هنگامی که در سال ۱۳۷۲ اولین شعله‌های گاز شهری در میدان هفت تیر سابق و چهار راه هفت تیر کنونی روشن شد، هیچ‌گاه کسی فکر نمی‌کرد پس از ۳۰ سال هنوز قسمت اعظم روستاهای اصلی کرج در جاده چالوس، از نعمت گاز بی‌بهره باشند.

به گزارش پایگاه خبری وینا پرس، از همان روزهای ابتدایی که زمزمه گازرسانی به کرج پیچید، جاده چالوسی‌ها نیز تلاش کردند به عنوان مناطق سردسیر کرج، از این نعمت خدادادی بهره‌مند شوند؛ اما سختی راه، طولانی بودن مسیرهای دسترسی به روستاها، سرمای شدید و صعب‌العبور بودن مسیرها، سبب شد این نعمت‌الهی به ساکنان روستاهای جاده چالوس نرسد.

در دوره‌های مختلف هر یک از دولت‌ها از رئیس جمهور، وزیر تا استاندار و فرماندار و بخشدار، همه وعده گازرسانی به روستاهای جاده را داده بودند. عده‌ای فکر می‌کنند، جاده کرج کندوان که اکنون خوش‌نشین‌های تهران در آن ساکن شدند، نیاز به گاز ندارد، اما غافل از اینکه اهالی اصلی روستاها، همان‌هایی که در زمستان محل زندگی‌شان در روستاهاست، سختی‌های زیادی را پشت سر گذاشته‌اند و نیاز بود تا توجه بیشتری به آنها می‌شد.

از این رو هر دولتی که بر سر کار می‌آمد گازرسانی به کرج_کندوان به تعویق می‌افتاد که بالاخره در ۲۹ دی ماه ۱۳۹۷ کلنگ آغاز لوله‌کشی گاز به روستاهای جاده چالوس به زمین زده شد. اما دی ماه آن سال، ماه سرد و بارشی سال بود، فقط عنوانی از کلنگ زنی بود، ماه‌های سرد و بارشی سال اجازه فعالیت به پیمانکاران نداد تا اینکه در بهار سال ۹۸ لوله‌کشی گاز به روستاها آغاز شد، اما این لوله‌کشی تا سه سال بعد همچنان کج دار و مریز پیش رفت.

با حضور دولت سیزدهم اما، اتفاقات کرج_کندوان رنگ و بوی دیگری به خود گرفت. تلاش‌ها برای به ثمر رسیدن گازرسانی به جاده چالوس بیشتر شد تا اینکه گازرسانی به روستاهای البرز به ثمر نشست.

سجاد خدری بخشدار آسارا که مهمترین دغدغه خود را گازرسانی به روستاهای جاده چالوس ( محدوده کرج تا کندوان) می‌داند، گفت: برای اینکه بتوانیم مشکلات عملیات حفاری گازرسانی را در این بخش به حداقل برسانیم و پیمانکاران بتوانند راحت‌تر و سریع‌تر کارهای خود را انجام دهند، به صورت هفتگی و مداوم جلسات پروژه گاز را در بخش آسارا برگزار می‌کنیم.

خدری به صعب‌العبور بودن مسیر برخی از روستاها، طولانی بودن جاده، ترافیک سنگین جاده در بعضی از روزهای فعالیت پروژه اشاره کرد و ادامه داد: این مشکلات بر پیچیدگی‌های انجام پروژه افزوده بود.

باید بدانیم جاده کرج کندوان به دو بخش پایین دست سد و بالا دست سد امیر کبیر تقسیم می‌شود. روستاهای پایین دست به دلیل نزدیک بودن به شهرستان کرج از امکانات بهتر و بیشتری برخوردارند، روستاهای بالادست سد اما به دلیل بُعد مسافت، امکانات‌شان کمتر است.

شهریور ۱۴۰۱ بود که اولین شعله‌های گاز در روستاهای کرج کندوان از روستاهای دهستان آدران در پایین دست سد روشن شد.

خدری با اشاره به اینکه در هفته دولت ۱۴۰۱ تعداد ۱۵ روستای دهستان آدران از نعمت گاز برخوردار شدند، گفت: بلافاصله عملیات گازرسانی به دهستان‌های آسارا و نسا نیز در همین زمان آغاز شد که ظرف هفته‌های آتی شاهد بهره‌برداری از آنها خواهیم بود.

سیدرضا غفاریان مدیرعامل گاز استان البرز هم خبر از بهره‌برداری از پروژه گازرسانی به روستاهای جاده کرج_کندوان و گفت: حدود ۹۹٫۹ درصد جمعیت شهری و ۹۳ درصد جمعیت روستایی استان زیر پوشش شبکه گاز شهری قرار دارد. از مجموع ۱۸ شهر البرز ، ۱۷ شهر و از مجموع ۳۰۰ روستا ۱۷۰ روستا دارای شبکه گاز طبیعی هستند که شهر کوچک آسارا و ۱۳۰ روستا باقی مانده که تا بهار سال آینده شبکه گازرسانی استان در این مناطق تکمیل و بهره‌برداری می‌شود.

وی همچنین خبر از تخصیص یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل شبکه گاز در البرز در سال ۱۴۰۲ داد و گفت: امسال شرکت گاز استان یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از بودجه‌های کشوری تخصیص گرفتیم تا عقب‌ماندگی جبران شود.

غفاریان روستاهای اجرای طرح گازرسانی را در محدوده جاده کرج – چالوس (بالا و پایین سدامیرکبیر) و بالا طالقان عنوان کرد و گفت: این مناطق سردسیر هستند به طوریکه در فصل زمستان بارش برف بسیار زیاد بوده و حتی گاهی دمای هوا به منفی ۲۰ درجه می‌رسد. تصمیم گرفتیم پیمانکارهای متعددی را به این مناطق گسیل کنیم بطوریکه بیش از ۱۶ پیمانکار تجهیز و اقلام مورد نیاز کاری آنها را خریداری کردیم تا در تغییرات نرخ ارز دچار مشکل نشوند.

وی با بیان اینکه هر کدام از پیمانکارها نیز چند گروه کاری دارند، گفت: از لحاظ تجهیزات مکانیکی و ماشین‌های سنگین در استان دچار کمبود بودیم که بیش از ۱۰۰ دستگاه بیل مکانیکی و لودر و بولدوز از استان‌های جنوبی آمدند و به روستاهای صعب‌العبور و کوهستان‌های برف‌گیر البرز رفتند به طوریکه کار در گردنه عسلک که بیش از پنح ماه امکان تردد در آن وجود ندارد به خوبی پیش رفت.

خدری بخشدار آسارا با تقدیر از صبر و تحمل مردم در طول اجرای پروژه که بعضاً با مشکلاتی مانند قطعی طولانی مدت تلفن‌های ثابت و همراه مواجه شدند،  گفت: برای فاز اول این پروژه که در دهستان آدران آغاز شد، ۱۳۵۰۰ متر لوله فلزی و ۱۶۰۰۰ متر لوله پلی‌اتیلن انجام شده است. همچین واگذاری ۱۷۶۹ علمک گاز و ۱۰۰۷ کنتور در دهستان آدران نصب شده است.

غفاریان مدیرعامل گاز استان البرز گفت: به رغم اینکه تمام پیمان‌های گازرسانی ما ۱۸ ماهه است و پیمانکاران تا پایان شهریور سال آینده فرصت اتمام پروژه را دارند ولی در مدت کمتر از ۱۵ ماه و تا اواسط ۱۴۰۲ شبکه گاز استان البرز ۱۰۰ درصدی می‌شود و تمام مناطق این استان از نعمت گاز بهره‌مند خواهند شد.

با تکمیل شدن پروزه گازرسانی به روستاهای بخش آسارا، آرزوی دیرینه اهالی این روستاها به واقعیت تبدیل می‌شود و تکمیل این پروژه، تحقق رویایی بوده است که اهالی این روستاها از سالها قبل در اذهان خود داشته‌اند.

انتهای پیام

  • نویسنده : تحریریه