با اتمام عملیات مونتاژ دستگاه حفار مکانیزه، عملیات حفاری خط ۱۰ متروی تهران آغاز می‌شود.

وینا پرس – با اتمام عملیات مونتاژ دستگاه حفار مکانیزه، عملیات حفاری خط ۱۰ متروی تهران آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وینا پرس، به دنبال اتمام قریب‌الوقوع عملیات مونتاژ دستگاه حفار مکانیزه و آماده‌ شدن نخستین جبهه حفاری در کارگاه دریاچه شهدای خلیج فارس، احداث تونل‌های فاز نخست پروژه خط ۱۰ مترو تهران بزودی وارد مرحله اجرایی می‌شود.

 البته طبق روال معمول، پس از مونتاژ کامل دستگاه‌های اینچنینی، یک تا دو هفته تست صحت عملکرد دستگاه انجام شده و در صورت تایید مسئولان فنی مربوطه، عملیات حفاری رسماً شروع خواهد شد.

خط ۱۰ مترو تهران به طول تقریبی ۴۵ کیلومتر، شامل ۳۳ ایستگاه بوده که از ایستگاه وردآورد (ایستگاه تبادلی با خط ۵) در منتهی الیه غربی خود آغاز و تا فلکه سوم تهرانپارس (ایستگاه تبادلی با خط ۴) در شرق پایتخت ادامه خواهد یافت.

فاز نخست پروژه ساخت این خط به طول ۲۰ کیلومتر از منطقه سعادت آباد (میدان کتاب) تا وردآورد اجرا خواهد شد؛ برای این منظور قرار است ۳ دستگاه TBM (دستگاه حفار مکانیزه) به خدمت گرفته شود که دو دستگاه در خلاف جهت یکدیگر از کارگاه میدان دریاچه شهدای خلیج فارس و یک دستگاه از کارگاه جنت آباد (به سمت شرق) عملیات احداث تونل و مسیر فاز نخست خط ۱۰ را به انجام خواهند رساند؛‌البته شفت ورود دستگاه حفار مکانیزه در کارگاه جنت آباد در مراحل اولیه حفاری قرار دارد.

پیش‌بینی می‌شود اولین دستگاه حفار مکانیزه که یکصد متر طول و ۱۰۰۰ تن وزن دارد، از نیمه دوم شهریور ماه عملیات حفاری تونل‌های اصلی در بخش غربی پروژه را آغاز کند.

این دستگاه در شرایط مناسب پشتیبانی و اجرایی یعنی زمانی که مصالح لازم (سیمان و آرماتور) به میزان کافی موجود بوده و به دلیل نقص فنی یا موارد تعمیراتی متوقف نشود، روزانه قادر به حفاری و ساخت ۱۵ متر تونل است. به تعبیر بهتر با راه‌اندازی ۳ دستگاه حفار مکانیزه و تامین مصالح مورد نیاز، اگر اتفاق غیرمترقبه‌ای در کارکرد این دستگاه‌ها پیش نیاید، امکان احداث فاز نخست خط ۱۰ مترو تهران ظرف مدت زمان ۳ سال وجود خواهد داشت و این امر باعث می شود سرعت پروژه از برنامه زمان بندی آن سبقت بگیرد.

انتهای پیام