آیین افتتاح سال جدید تحصیلی 1403-1402 نودانشجویان دانشگاه سوره با عنوان «سوره سلام» در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

وینا پرس – آیین افتتاح سال جدید تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ نودانشجویان دانشگاه سوره با عنوان «سوره سلام» در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری وینا پرس به نقل از روابط عمومی دانشگاه سوره، دکتر «محمد حسین ساعی» رییس دانشگاه سوره، دوران دانشجویی را نقطه رشد و بالندگی انسان بیان کرد و اظهار داشت: ۲۵ سال قبل من هم مانند شما در جایگاه دانشجو نشسته بودم. شما هم از این فرصت طلایی استفاده کنید تا ۲۵ سال بعد وقتی در چنین جایگاهی قرار گرفتید به آن افتخار کنید.

رییس دانشگاه سوره، دوران دانشجویی را بهترین زمان برای کسب دانش و علم و بهره‌مندی از محیط آموزشی و ملاقات با استادان برجسته، افراد مهم و نیز امکانی برای مطالعه کتاب‌های خوب و بازدید از نمایشگاه‌ها و موزه‌ها توصیف کرد و افزود: تمام این موارد سرنوشت شما را می‌سازد و به رشد و بالندگی توانایی‌های علمی شما کمک می‌کند پس چه بهتر که از زمان دانشجویی و فرصت‌هایی که در اختیار دارید بیشترین استفاده را ببرید.

دکتر «علی جوادی»، معاون دانشجویی-فرهنگی دانشگاه سوره نیز با اشاره به دوره‌ها و ویژه برنامه‌های فرهنگی دانشگاه گفت: محتوای فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه سوره در قالب ۶ برنامه تعریف و در دست اجرا است. «محفل خرابات» عنوان برنامه‌ای است که به موضوع شعر و داستان می‌پردازد. بنده اعتقاد دارم هنرمندان در هر رشته‌ای که می‌خواهند فعالیت کنند اگر شاعر نباشند عملاً هنرمند نیست. لذا ارتباط شعر، داستان و ادبیات از موضوعات دارای اولویت در مباحث فرهنگی و هنری است. در ترم گذشته موفق شدیم تعداد ۱۲ جلسه از محفل خرابات را برای دانشجویان علاقه‌مند به موضوع شعر و داستان برگزار کنیم و در ترم جاری نیز این برنامه را ادامه خواهیم داد.

وی در ادامه به رویداد «عصر فیلم» اشاره کرد و اظهار داشت: در این رویداد به بهانه تماشای فیلم‌های مستند، پویانمایی، داستانی و کوتاه درباره مسایل فرهنگی و اجتماعی جامعه صحبت می‌کنیم.

نشست‌های عقیدتی و سیاسی موضوع دیگری بود که دکتر جوادی درباره آن نکاتی را اشاره کرد و افزود: این نشست‌ها گفت‌وگو محور است و با هدایت حجت الاسلام جلالی به صورت هفتگی برگزار می‌شود. در این برنامه دغدغه‌ها و پرسش‌های سیاسی و اجتماعی دانشجویان عزیز بیان خواهد شد.

این استاد دانشگاه، خاطرنشان کرد: علاوه بر دوره‌های عمومی یک سری دوره تخصصی متناسب با رشته‌های دانشجویان و با دعوت از استادان برجسته برگزار می‌شود. یکی از این دوره‌ها که با استقبال خوب علاقه‌مندان روبه‌رو شده است نشست تخصصی «روایت رمان‌نویسان» است. تاکنون دو فصل از این رویداد با موضوع «بالزاک» و «داستایفسکی» برگزار شده و در فصل سوم زمانه و احوال نویسنده بزرگ «آلبرکامو» بیان می‌شود.

معاون دانشجویی-فرهنگی دانشگاه سوره، رویداد «آوینی‌خوانی» را ادامه برنامه‌های تخصصی دانشگاه سوره برشمرد و اظهار داشت: به دلیل اهمیت و موقعیت شهید آوینی در عرصه هنر انقلاب و الهام بخش بودن این هنرمند به خصوص در حوزه سینما این رویداد به صورت طرح بحث‌های نظری در حوزه هنر برنامه‌ریزی شده است. این دوره نیز در ترم قبل با استقبال خوب دانشجویان همراه بود و در این ترم ادامه خواهد داشت. تلاش خواهیم کرد در فصل جدید آوینی‌خوانی «فرم در سینما» را از منظر شهید آوینی مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

برگزاری اردوهای دانشجویی دیگر برنامه‌ای بود که دکتر جوادی درباره آن صحبت کرد و گفت: اردوهای دانشجویی با اطلاع‌رسانی قبلی و ثبت نام برگزار می‌شود. علاوه بر آن یک اردوی بزرگ سالانه به مقصد مشهد مقدس داریم و این فرصت خوبی است تا دانشجویان و اهالی دانشگاه با یکدیگر مرتبط شوند.

وی به بیان نقش رابطین دانشجویان در اطلاع‌رسانی و معرفی ظرفیت‌ها و رویدادهای دانشگاه سوره اشاره کرد و افزود: این رابطین از میان دانشجویان سال بالاتر انتخاب شدند و وظیفه اطلاع‌رسانی برنامه‌ها، رویدادها و ظرفیت‌های دانشگاه را برعهده دارند. با همراهی این رابطین و نیز استادان عزیز، دانشجویان هر کدام از رشته‌های تخصصی با بخش‌های متناسب و مرتبط با رشته خود نظیر پلاتو استاد فلاح، باشگاه فیلم سوره، خانه عکاسان و سایر فضاهای فرهنگی آشنا می‌شوند و امکان به کارگیری این ظرفیت‌ها در فرآیندهای آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی دانشجویان وجود دارد.    

حجت الاسلام «روح‌الله جلالی» مشاور فرهنگی دانشگاه سوره نیز در آیین سوره سلام بر اهمیت و نقش دانشجویان در ذائقه‌سازی و تصویرسازی شفاف و منصفانه از جامعه تاکید کرد و گفت: بیان و مدیریت ذائقه و تصویرسازی درست از ملت بسیار حائز اهمیت است. وقتی یک کارگردان روی صحنه می‌رود و بیان می‌کند ملت من صلح طلب است یا وقتی یک توریست می‌گوید ایرانیان مردمان مهربان و خوش اخلاقی هستند در حقیقت دارند تصویر و ذائقه ذهنی خود را عرضه می‌کنند و شاید آنها به درستی آگاه نباشند که ما همیشه قربانی جنگ‌ها، زورگویی‌ها و تخاصم‌ها بودیم؛ اینجا است که تصویرسازی معنای دیگر یافته و دارای ارزش و اهمیت می‌شود.

وی ذائقه‌سازی و تصویرسازی را از قدرت‌مندترین ابزارها برای به خدمت گرفتن ملت‌ها دانست و خاطرنشان کرد: با تغییر ذائقه‌ها می‌توانیم زشت‌ترین و بی‌ارزش‌ترین کالاها را جذاب کنیم و برعکس با تصویرسازی صحیح می‌توانیم نشان دهیم که در این سرزمین کسی به فکر سنگرسازی و ساخت پناهگاه در زیر زمین آپارتمان یا شهر خود نیست.

مشاور فرهنگی دانشگاه سوره در ادامه تاکید کرد: تصویری که بدخواهان از ما ساخته‌اند تصویر یک کشور بسیار ضعیف است در حالی که وقتی مسئولان و مقامات قدرت‌مند دنیا درباره مسایل خاورمیانه صحبت می‌کنند به این مسئله اذعان دارند که نمی‌خواهند دامنه جنگ به ایران کشیده شود.

جلالی در پایان گفت: نقش دانشجویان در این جنگ بسیار برجسته و پررنگ است و این شما دانشجویان هستید که می‌توانید هم در ذائقه‌سازی برای جامعه و هم در تصویرسازی از مسایل جامعه هنرمندانه وارد میدان شوید و اجازه ندهید دیگران تصویر وارونه‌ای از ما ارائه دهند.

لازم به یادآوری است در ادامه این نشست، دبیران کانون‌ها و انجمن‌های علمی-دانشجویی به بیان فعالیت‌های خود پرداختند و از نودانشجویان دانشگاه سوره دعوت کردند با عضویت در این تشکل‌ها توانمندی‌های خود را با دیگر دانشجویان به اشتراک بگذارند.

انتهای پیام